Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Янукович пішов війною на журналістів

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Янукович пішов війною на журналістів

Зачистивши політичне поле від опозиції, Партія реґіонів (ПР) зосередилася на нейтралізації нового небезпечного для них середовища — журналістів. Парламент ухвалив у першому читанні закон, яким поновлюється карна відповідальність за наклеп.

Законопроект улітку ц. р. вніс на розгляд депутат Віталій Журавський. Тоді ж на сайті ПР було оприлюднено коментар депутата Владислава Лук’янова. Він заявив, що це була особиста ініціатива несвідомого колеги, який навіть не обговорив своїх репресивних ідей на засіданні ради фракції. «Для ПР право журналістів на свободу висловлювання — непорушне й принципове.Я, наприклад, ніколи не був прихильником посилення позиції щодо засобів масової інформації (ЗМІ). Я вважаю їх одним із найважливіших елементів демократії», — наполягав п. Лук’янов.

Оскільки така реакція вийшла на офіційному сайті ПР, то могла виникнути ілюзія, що законопроект п. Журавського — просто тимчасове загострення в одного окремо взятого народного обранця. Але словоблуддя викрилося під час голосування у Верховній Раді (ВРУ): за законопроект Віталія Журавського проголосували 188 зі 195 депутатів ПР включно з тим самим п. Лук’яновим, який двома місяцями раніше ледь не таврував свого колеґу ганьбою. Опозиція не дала жодного голосу, але й ніяк не перешкоджала ухваленню цього закону.

Віталій Журавський, який виконав лише технічну функцію автора законопроекту, у пояснювальній записці посилається на «передовий» досвід сусідньої держави: «У Російській Федерації (РФ) прийнято закон, яким відповідальність за наклеп повернуто зі сфери адміністративних правопорушень до карних злочинів».

Також у пояснювальній записці п. Журавський посилається на те, що «карна відповідальність за наклеп передбачена в законодавстві багатьох європейських країн, зокрема Німеччини, Австрії, Франції, Чехії, Польщі». Депутат забув уточнити, що в цих країнах судді не працюють хлопчиками за викликом, а в рейтинґу корупції Transparency International ці держави стоять на сто позицій вище від України (Німеччина — 14-та, Австрія — 16-та, Франція — 25-та, Україна — 152-га). І закон про наклеп у державі п. Януковича автоматично стане інструментом розправи над інакодумством і переслідування журналістів.

На сайті ВРУ, прямо на сторінці законопроекту п. Журавського, розміщено цікавий документ — «Додаток 12.09.2012», усередині якого є «довідка щодо відповідальності за поширення неправдивих відомостей, котрі принижують честь, гідність і ділову репутацію особи». Таким чином, є всі підстави стверджувати, що супроводження цього дикунського закону здійснювалося Адміністрацією президента Януковича. Тому можливі спроби Банкової самоусунутися від авторства цієї законодавчої новели наперед виглядатимуть непереконливо.

Ця ситуація з посиланням на «європейський досвід» у питаннях наклепу демонструє подвійні стандарти ПР. Адже в інших випадках вона просто не помічає «європейського досвіду». Трьома днями раніше Інна Богословська на засіданні Ялтинської європейської стратеґії, коли мова зайшла про справу Юлії Тимошенко, наводила цілком протилежний арґумент: мовляв, серед країн Європи немає одностайності щодо карної відповідальності за перевищення влади, тому ПР не буде голосувати за скасування цієї норми.

Можна не сумніватися в тому, що, з огляду на одіозність закону, у довірливих розмовах із журналістами його активно почнуть критикувати представники конкуруючих таборів у ПР. Так, представники донецьких і групи «РосУкрЕнерґо» розповідатимуть, що ініціатива виходить із протилежного боку.

Але факт залишається фактом: за антижурналістський закон проголосували й Ринат Ахметов, і сестра Сергія Льовочкіна, і перший заступник голови комітету зі свободи слова Олена Бондаренко, і постійний представник президента у ВРУ Юрій Мірошниченко. Вони можуть безкінечно довго пояснювати, що голосування відбулося за їхньої відсутності, але для історії це не має жодного значення — їхніми руками карна відповідальність для журналістів уже схвалена в першому читанні.

З досвіду можна прогнозувати, що «реґіонали» в цих довірливих розмовах будуть «травити байки» про те, що закон проголосовано тільки в першому читанні, а до другого він не дійде. Це саме вони казали щодо мовного закону, який тепер масово імплементують по всій державі.

Аби не втомлювати читачів роздумами на тему, чим шкідливий цей закон, краще послатися на висновок Головного науково-експертного управління ВРУ. Там детально все описано. Якщо коротко: радянський Кримінальний кодекс 1960 року вже містив статтю про наклеп. Протягом підготовки нового кодексу 2001-го вирішили виключити цей пункт, з огляду на те, що «честь, гідність і репутація належать до об’єкта реґулювання цивільного права», тобто відновлення справедливості має відбуватися шляхом звернення до суду, а не порушення карної справи.

«У цивільному законодавстві досить детально виписано механізм захисту немайнових благ особи, а тому всі, хто вважає, що на них було зведено наклеп, можуть скористатися його положеннями для свого захисту. Таким чином, цивільне законодавство забезпечує особі достатній захист у разі поширення неправдивої інформації про неї, — ідеться у висновку парламентських юристів. — Крім того, поняття «наклеп», «образа», як і «честь», «гідність» і «ділова репутація», мають суб’єктивний, індивідуально визначений характер. Відповідно, і рішення про звернення до суду в цьому випадку має ухвалювати особа, котра зазнала неґативних наслідків від поширення завідомо неправдивих, недостовірних і неґативних даних або інформації чи від образи».

І, зрештою, повернення статті «наклеп» до Кримінального кодексу, як попереджає науково-експерте управління Ради, «призведе до порушення міжнародних зобов’язань щодо дотримання стандартів свободи слова, узятих Україною перед Радою Європи». Своїм висновком науково-експерте управління Ради пропонує відхилити законопроект п. Журавського.

Але ПР зі своїми союзниками наплювала на цю рекомендацію. Ахметов, Льовочкіна, Бондаренко, Мірошниченко та ще 184 депутати-«реґіонали» зробили ще один крок до знищення своєї репутації в очах цивілізованого світу. Вони дали новий поштовх до звинувачень у згортанні свободи слова. Вони продовжують «закатувати країну в асфальт».

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply