Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Які новації передбачає законопроект про повну загальну середню освіту

Автор:

|

Березень 27, 2019

|

Рубрика:

Які новації передбачає законопроект про повну загальну середню освіту
Лілія Гриневич, міністр освіти та науки України

Нещодавно презентували український законопроект про повну загальну середню освіту і подали його до Верховної Ради. Як розповіла Лілія Гриневич, міністр освіти та науки України, документ пропонує нові можливості для учнів, новації для вчителів, для батьків і освітніх управлінців.
Школярам пропонують реальні механізми визначення власної освітньої траєкторії. «Для учнів з особливими освітніми потребами побудова такої траєкторії — можливість для успішної інтеграції в життя звичайної школи. Для дітей, які серйозно навчаються ще поза школою, наприклад, ходять на спорт або до музичної школи, — це можливість зарахувати отримані не в закладі знання, а вільний час використовувати на домашнє завдання чи іншу роботу. Для учнів, які перебувають на домашньому навчанні, цей механізм дозволить просто і безпечно зарахувати свої навчальні досягнення й отримати документ про повну загальну середню освіту», — пояснила вона.
Для роботи за індивідуальною траєкторією учень або його батьки повинні подати заяву до школи, після чого педагоги, школяр і батьки складають навчальний план, який подають на затвердження педради та директора. Для підтвердження знань, які учень отримує поза школою, проводять річне оцінювання.
Також школярі зможуть слухати предмети поза навчальним планом, для чого може бути створена збірна учнів із паралельних класів, яка зможе вибрати той предмет, який їм цікавий і вони хочуть його вивчати, якщо немає в їхній навчальній програмі.
Закон також дасть широкі можливості для вчителів, зокрема, реальну педагогічну автономію, наприклад, створювати навчальні програми, власну систему оцінювання, зможуть підвищувати кваліфікацію за рахунок держави.
Крім цього, можливі доплати від 10 % до 20 % від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами. Ще одна новація — педінтернатура. «Вона передбачатиме, що молодий учитель, після навчання прийшовши до школи, отримає наставника, котрий буде консультувати, спрямовувати та займатися його добробутом і розвитком. При цьому наставник буде отримувати 20 % доплати до зарплати за таку супервізію і буде особисто зацікавлений в успіху молодого вчителя», — пояснила п. Гриневич.
А ще вчителі матимуть первинні медичні навички, щоб надати медичну допомогу дитині в разі потреби, що у деяких випадках може навіть врятувати життя.
Батьки ж отримають можливість ініціювати аудит школи, якщо бачать проблеми в роботі навчального закладу і вичерпали всі можливості вирішити питання разом із адміністрацією школи.
Водночас створюють три моделі для освіти дітей нацменшин. Перша передбачена для корінних народів України, які не проживають у своєму мовному середовищі. Насамперед мова йде про кримських татар. Для них в першу модель закладають навчання на мові корінного народу з першого до 11 (12) класу поряд із ґрунтовним вивченням української мови.
Друга модель для шкіл з мовою навчання національних меншин, мови яких відносяться до мов Європейського Союзу. У 5-му класі не менше 20 % річного обсягу навчального часу має займати українська мова з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9-мк класі досягти позначки не менше 40 % предметів, які вивчають державною мовою. У старшій школі цей показник має досягти 60 %.
Третя модель буде працювати для інших національних громад України. Вона стосується російськомовної нацменшини. Там початкова школа також буде мовою нацменшини разом із вивченням української, а з 5-го класу не менше 80 % навчального часу буде навчатися державною мовою.

До слова
Українські вчителі отримують додаткові кошти за викладання угорською мовою. Про це міністр Гриневич заявила в ефірі «Радіо НВ». Вона наголосила, що виплати здійснює влада Угорщини. Ситуація на Закарпатті достатньо важка, адже чимало предметів викладають угорською мовою, а це дискримінує дітей. Міністерка переконана, що для угорців це вигідно. Часто вчителі виступають проти викладання іншою мовою, проте Угорщина їм платить додаткові кошти. Це може призвести до того, що всі предмети на Закарпатті викладатимуть угорською.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply