Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Як змінився навчальний процес в Україні

Автор:

|

Червень 09, 2022

|

Рубрика:

Як змінився навчальний процес в Україні
Українські школярі

У 2 285 школах в Україні пролунав останній дзвоник. Цього року він відбувався онлайн. Врочистості транслювали на всіх телевізійних каналах Суспільного, в соціальних мережах громадської організації «Освіторія» та ЮНІСЕФ, які за підтримки міністерства освіти і науки України (МОН) вперше організували такий формат закінчення навчального року. Більше 430 тис. українських школярів пішли на літні канікули. В умовах воєнного стану кожній школі дозволили самостійно визначати день завершення освітнього процесу у 2021/2022 навчальному році, тому частина дітей ще навчається, здебільшого дистанційно.
Досвід організації дистанційної форми навчання під час карантину допоміг українській освітній системі швидко адаптуватися до нових реалій війни. «Те, що ми малі досвід проведення віртуальних уроків, дуже нам допомогло, бо ми знали вже як спілкуватися з дітьми через екран, аби вони чули вчителя і те, що він їм каже», — зазначає Вікторія Чабан, директорка київської початкової школи «Ух-ти school».
За її словами, найскладніше було врівноважити емоційний стан дітей, учителів і батьків. «Хтось із дітей долучався до уроку з бомбосховища, хтось — із автівки в дорозі, у когось лунала повітряна тривога, хтось був уже за кордоном і через різницю у часі було важко долучитися, у когось просто не було Інтернету чи технічних можливостей, і в такому емоційному стані діти не можуть приймати нову інформацію», — бідкається педагогиня. Вона розповідає, що у перші тижні війни педагогічний колектив вирішив зосередитися на психологічній підтримці дітей, повторенні засвоєного матеріалу з поступовим додаванням елементів нових тем для вивчення. І це спрацювало. «Наші вчителі пройшли оперативно онлайн-курс «Як допомогти дітям у кризовій ситуації у воєнний час», розроблений ізраїльськими фахівцями, а ще ми мали досвід м’якої інтеграції у навчальний процес дітей, які пережили бойові дії у Донецьку 2014 року, тому нам вдалося поступово залучити до навчального процесу всіх», — ділиться директорка школи.
«Тією чи іншою мірою всі українські школи долучилися до освітнього процесу, — наголошує Юрій Кононенко, начальник Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти МОН. — Навчальним закладам рекомендували самостійно ухвалювати рішення про навчання та закінчення навчального року залежно від ситуації». За його словами, попри воєнний стан свідоцтва про закінчення базової середньої освіти отримають біль ніж 350 тис. дітей, які закінчили 9-й клас. А свідоцтво про здобуття повної середньої освіти отримають 229 тис. 11-класників.
«Чи чогось навчилися діти за ці три місяці війни? Вважаю, що ні, адже батьків, учителів, дітей розкидало по світу, й освіта не була першочерговим завданням, було питання елементарного виживання. Тому освіта у нас закінчилася 24 лютого, а далі — це ілюзія, що відбувався навчальний процес», — так скептично оцінює останні три місяці роботи української системи освіти Олена Бондаренко, співголова громадської організації «Батьки SOS». Вона також переконана, що й 1 вересня українські школярі не сядуть за парти, як зазвичай, через безпекову ситуацію та фізичну відсутність у країні великої кількості дітей і вчителів, які виїхали за кордон. Тому вона радить МОН уже зараз готуватися до нового навчального року. «Поки будуть загрози обстрілів по всій території України, то ходити до школи, де немає бомбосховища, ніхто не наважиться. Спробуйте запросити учнів до такої школи. Батьки на це не погодяться. А бомбосховищ у наших школах немає. Тому ми розуміємо, що діти і надалі вчитимуться дистанційно і більшість за кордоном. Але МОН продовжує замовляти паперові підручники на наступний рік», — обурюється п. Бондаренко.
За інформацією п. Кононенка, наразі за кордон виїхало близько 26 тис. українських вчителів і 670 тис. учнів. Ще майже 88 тис. учнів переїхали в інші реґіони України, здебільшого у Львівську область. Але більшість із них продовжують працювати дистанційно і навчатися в українських школах онлайн. За його словами, загалом в українській системі цього навчального року працювали 450 тис. вчителів і навчалося 4,2 млн учнів.
Український уряд робить все можливе, аби українські школярі продовжували навчання в українській школі дистанційно, попри те, що у деяких країнах, куди діти втекли від війни, є обов’язковими відвідини місцевих шкіл. «Наше зацікавлення — щоб діти продовжували дистанційне навчання у своїх школах, отримували українські документи про освіту, бо ми розраховуємо, що після завершення війни діти повернулися разом із сім’ями», — наголошує чиновник.
Він вказує на те, що ще 2007 року для дітей українських трудових міґрантів створили український заклад загальної середньої освіти «Міжнародна українська школа», де відбувається навчання українською мовою, українськими вчителями, за українськими навчальними програмами. Зараз діти, які були вимушені виїхати з України, можуть навчатися в ній.
Для тих, хто залишився в Україні, та тих, хто вимушено вчиться за кордоном, 1 червня провели останній цього навчального року інтерактивний онлайн-урок із мінної безпеки. Це новий предмет для українських школярів, який дітям доводиться опановувати через наслідки бойових дій. Урок провела Леся Юрчишин, лавреатка Global Teacher Prize Ukraine 2020, разом із фахівцем із мінної безпеки.
Як повідомляв «Міст», школярів кличуть на безкоштовні навчання.

Катя Юськів, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online