Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Як вуличний пес став психотерапевтом у Львові

Автор:

|

Січень 09, 2022

|

Рубрика:

Як вуличний пес став психотерапевтом у Львові
Ірина Малишко з Марсом

Нещодавно у Львові відбулося тестування собак на придатність до каністерапії за міжнародним протоколом PADA. Тестували львівських собак інструктори з польської асоціації The Animals for People Association. Сертифікат психолога-каністерапевта отримав безпородний пес на ім’я Марс.

Карі очі, руда шерсть
Ще кілька років тому Марс жив собі на вулиці разом із іншими собаками, харчувався, чим знайде, та спав на залишках картонних коробок на Цитаделі. Іншого життя не знав і про свої неймовірні здатності лікувати людські душі навіть не здогадувався.
Песику було шість-сім місяців, коли його відловили та передали до львівського комунального підприємства (ЛКП) «Лев» для стерилізації та подальшого прилаштування у хороші людські руки. Там і познайомилися Марс і його нинішня господиня Ірина Малишко.
Вона працює доглядальницею в ЛКП уже шостий рік. За роки роботи на підприємстві бачила багато собак. Але Марс виявився особливим. «Коли його тільки привезли, він усього боявся. Зрештою, всі тварини, які потрапляють до нас, страшенно перелякані на початках. Потім звикають. І радіють усім, хто їх доглядає, годує, вигулює», — розповідає жінка.
Марс, як і всі інші собаки, з радістю приймав турботу людей, тішився відвідувачам, чемно вчився ходити на повідку. Ніби був такий, як всі. Але щось у ньому було не те. Ірина зізнається, що дуже любить рудих собак. А Марс і вовну має з рудим переливом, і носик коричневий, і очка карі. Але чимось іншим запав у душу. Власниця песика спершу не могла сама собі пояснити, чому його полюбила. А Марсові тим часом шукали нових господарів та хорошу родину. «Я пішла у відпустку і зрозуміла, що мені бракує Марса. Я гризлася, що поки я буду у відпустці, його прилаштують і вже його не побачу. Тому просто прийшла і забрала його до себе додому. Сказала, що сама знайду йому хороших господарів, таких, аби я була спокійна», — каже п. Малишко.
До слова, у неї вдома є ще кілька собак. Проте жодна з них терапевтичних здібностей не виявляє. Власниця тварини зазначає, що не планувала залишати Марса собі. Але йому вистачило пожити у її будинку всього лише два дні, аби господиня змінила свою думку. Марс дуже швидко освоївся в новій господі, перезнайомився з усіма мешканцями. І почав показувати своє вміння. До прикладу, коли наставав час їсти, то кликав людину до мішка з кормом та вказував, куди йому той корм насипати.
Щоранку собаки очікували, коли Ірина виведе їх на прогулянку. Господиня прокидалася, вставала з ліжка, брала зі столика шпильку для волосся та робила собі зачіску. Одного дня Марс взяв цю шпильку в зуби і кинув Ірині на ліжко. Жінка не зрозуміла цього жесту. Але собака наполегливо повторив жест кілька разів. Він навіть не дивувався, що людина не розуміє його команд. Марс мав терпіння до всього, в т. ч. і до дресирування людини. «Це було так, ніби він мені казав: вставай вже, скільки можна вилежувати боки, час гуляти», — згадує п. Ірина.

Ще невідомо, хто кого дресирує
Тож, зваживши на здібності Марса, господиня вирішила зайнятися його тренуванням. Познайомилася з кінологічною школою Dog Friend і стала відвідувати їхні заняття. Саме в цій школи жінка вчилася не дресирувати, а правильно комунікувати з твариною. Бо, як вона вже з’ясувала, Марс умів усе. Залишилося тільки його зрозуміти. «Він дуже спокійний. Ти йдеш — він йде поруч. Ти зупинишся — і він зупиниться. Ти стаєш порозмовляти з кимсь — і він сідає поруч, чекає. Він не тягне мене нікуди, не скаче, не шарпає», — розповідає власниця.
Вчилися Марс з Іриною дуже добре і навіть склали іспит із підготовчого курсу дресирування. Водночас люди, які комунікували з собакою, помітили, що він дуже гарно ладнає з іншими людьми, особливо з дітьми. Коли на майданчик, де гуляв Марс, приходили діти, то він першим ішов знайомитися, давав лапу і дозволяв себе гладити.
Якось Марс їхав із господинею в тролейбусі. Спокійно собі зайшов, ліг на підлогу біля ноги власниці. Нікого не зачіпав, не озивався. Чоловік, який сидів на кріслі поруч, коли виходив із тролейбуса, раптом сказав: «Дякую вам за настрій».
Тим часом представників кінологічної школи Dog Friend запросили до Львівської обласної психіатричної лікарні «Заклад». Господарі разом із собаками поїхали показати невеличку програму за участі собак. А Марс приглядався до пацієнтів і працівників, обнюхував їх і заохочував до обіймів. Так само поводився, і коли школа їздила до ветеранів російсько-української війни, які проходили реабілітацію, та малюків із дитячим церебральним паралічем та аутизмом. «Був випадок, коли він підійшов до хлопчика, який, за словами лікарів, був дуже відлюдькуватим. Хлопчик не йшов на контакт ні з ким. А Марс підійшов, поглянув на нього. І хлопчик став його обіймати», — згадує п. Малишко.

Скільки коштують послуги собаки-психолога
А нещодавно Марс склав іспит та став каністерапевтом. Тепер він офіційно може надавати послуги з психотерапії. У пакет послуг входить: посидіти біля людини, коли їй зле на душі; дозволити себе обіймати; дозволити себе гладити. За свої послуги психотерапевт бере шматочок ковбаски, сиру або печінковий млинець. «У тестуванні взяли участь три собаки. Марса запустили до кімнати та спостерігали, як він буде поводитися. Він одразу ж узявся спілкуватися з людьми. Він не боїться і не реагує на звуки, на шуми, на різкі рухи», — ділиться господиня. Грошей за роботу собаки-психолога вона не бере. Тішиться, що Марс допомагає людям знімати стрес.
Ірина Малишко каже, що зі здатністю до терапії собаки народжуються. Але людина повинна допомогти їм розвинутися. Зрештою, таких собак — дуже мало. Сама доглядальниця знає тільки трьох. Але одну на ім’я Пеппі ЛКП «Лев» прилаштувало у добрі руки. І нові власники вирішили, що собаці вистачить спілкування тільки з ними.
Цікаво, що Марс завжди знає, коли вихованці школи їдуть до людей, аби їх підтримати психологічно. «Я можу залишити його вдома і піти у своїх справах. І він спокійно поводиться. Але як тільки ми маємо поїхати на терапію, то починає за мною бігати хвостиком. Я йому кажу: «Марс, як ти знаєш, що ми кудись їдемо? Я ж тобі ще нічого не казала. Мабуть, він думки читає», — дивується жінка. І додає, що інколи їй здається, що Марс упав на Землю з планети Марс. Настільки він незвичайний. Або колись в іншому житті був людиною, бо настільки людяний і добрий.
Сертифікат каністерапевта також отримав пес на ім’я Басті, вихованець цієї ж кінологічної школи Dog Friend.
Як повідомляв «Міст», у Львові вшанували собак-ветеранів.

Маріанна Попович, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply