Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Як під час літніх канікул заохотити дитину до навчання

Автор:

|

Липень 23, 2021

|

Рубрика:

Як під час літніх канікул заохотити дитину до навчання

Літо — безтурботний час канікул, час відпочинку та відновлення сил. І як би дорослим не хотілося, щоб діти пам’ятали про навчання, яке чекає на них із вересня, щоб не забули того, чого навчилися, не втратили навичок, психологи радять дати школярам відпочити і хоча б кілька тижнів не тиснути на них, змушуючи щоденно виконувати якісь завдання.
Батькам, які хочуть допомогти своїм дітям стати успішними у навчанні, фахівці в царині психології радять більше спілкуватися з дітьми, у невимушеній бесіді з’ясовувати їхні зацікавлення, сприяти природній допитливості. Адже саме живий інтерес до тієї чи іншої сфери знань може спонукати дитину до навчання, натомість рутинні завдання чи постійний тиск матимуть наслідки, цілком протилежні від очікуваних.
Навіть у щоденному спілкуванні можна показати, що наука може бути дуже простою та веселою, а ще вона прикладна — її застосування можна бачити усюди. А всі діти — вже змалечку дослідники, маленькі науковці, які так люблять задавати запитання, бажають дізнатися, що, чому і як відбувається навколо них. Тож саме від нашого бажання спілкуватися, відповідати на їхні запитання, заохочувати значною мірою залежить те, якими будуть їхні успіхи у навчанні, а не від кількості виконаних додаткових завдань чи занять із репетиторами.
Ця вроджена допитливість, передусім її щире заохочення, може допомогти зацікавити дітей наукою, особливо якщо будемо зіставляти наукові знання з явищами реального життя, шукатимемо, де ті чи ті знання застосовані на практиці.
Нещодавно після оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання з математики було чимало запитань, чому майже третина тих, що проходили тестування, не змогли набрати пороговий бал, хоч це було не складно. Звучало багато закидів щодо програми навчання, її організації, чимало каміння полетіло і в «город» учителів, мовляв, недостатньо вмотивовані, не вміють або не хочуть зацікавити предметом школярів. Але ж вони лише вчителі, а от чи застановився хтось над тим, якою мірою ці невтішні результати є наслідком постійної батьківської зайнятості, невміння чи небажання спілкуватися з дітьми, цікавитися їхніми досягненнями, спонукати, заохочувати до них.
Експериментуйте разом. Для цього абсолютно не потрібно мати вдома лабораторію — досить підручних матеріалів. Діти дуже люблять експериментувати: щось змішувати, з’ясовувати, що тоне, а що ні, а що буде, якщо. Звісно, такі експерименти можуть залишати наслідки на столі, хіднику чи одязі. Тож, аби зменшити шкоду і скерувати експерименти в правильне русло, станьте асистентом, запропонуйте свої ідеї, а після успіху чи невдачі погомоніть про те, що і чому сталося, даючи змогу дитині самій відповісти на запитання. Спробуйте експериментувати з водою, повітряними кульками, свічками або навіть їжею. В Інтернеті є тисячі ідей, які можна втілити.
Дайте нагоду стати науковцем. Є чимало нагод зробити дитині подарунок на день народження, іменини, свята або просто тому, що «ти в мене така розумничка». І нехай це буде науковий пристрій, за допомогою якого ви разом зможете довідатися багато цікавого. Безперечно, синові чи доньці сподобається досліджувати світ зблизька завдяки мікроскопу або ж на відстані, застосовуючи бінокль для спостереження за птахами, чи телескоп, щоб роздивитися зоряне небо. А скільки сьогодні можна знайти наборів для наукових дослідів. Вирощений власноруч кристал буде цікаво принести у вересні до школи, мурашина ферма також може стати гарним подарунком. Не менш цікавим заняттям є вирощування грибів на підвіконні. Якщо дитина часто запитує, що це за рослина, подаруйте їй атлас рослин рідного краю і покажіть, як зробити гербарій. Започаткуйте свою колекцію камінців чи ще чогось.
У вихідні не змарнуйте нагоди побувати в музеї, на виставці чи в екологічному центрі. І хоча спершу діти можуть бути не в захваті від такої ідеї, мовляв, що там є такого, чого нема в Інтернеті, все ж будьте певні, що вони змінять свою думку, коли зануряться в атмосферу, побачать ресурси і матимуть змогу взяти участь у майстер-класах, які там вам запропонують. А якщо вдасться вирушити у мандрівку, то не побувати в місцевих музеях — просто гріх.
Пізнавайте разом науку — не лише розповідайте про неї. Доволі часто батьки мають спокусу дати дитині готові рішення та відповіді. Але діти повинні спостерігати, експериментувати, задавати запитання, шукати відповіді, формулювати гіпотези і робити висновки. Не варто боятися помилок, без них не буде руху вперед, бо саме свої хиби діти запам’ятовують найкраще, особливо якщо це було весело і в дружній атмосфері. Запропонуйте дитині пояснити, чому вийшло саме те, що вийшло. Крім цього, робіть усе разом. Часом дитині може бути спершу цікавий не так сам предмет пізнання, як можливість побути з татом чи мамою за такою серйозною справою, провести разом час.
Не нехтуйте якісний відеоматеріал. Існують будні, звичайні вечори, коли ми не можемо обійтися без телебачення чи Інтернету. І тут варто наголосити, що є чимало телеканалів, на яких показують різні програми, з яких можна довідатися про світ тварин і рослин. Зокрема, варто переглянути цикл програм «Як це працює?» або ж спостерігати за «божевільними експериментаторами», які з’ясовують, як влаштовані ті чи ті речі.
Також є україномовний YouTube-канал «Цікава наука» з короткими науково-популярними відео з фізики, астрономії, біології, географії та математики. Тут ви дізнаєтеся, звідки беруться нові віруси, чи існує час насправді, чому коти так дивно поводяться тощо.
«Клятий раціоналіст» — ще один YouTube-канал, який пропагує раціоналізм і спирається на наукові дослідження. Тут ви знайдете відповіді як на несподівані, так і на очікувані запитання. Наприклад, чому не треба проходити щодня 10 тис. кроків, що насправді відбувається, коли ви засмагаєте, чи можна посивіти від стресу за одну ніч.
Читайте книжки разом. Зараз можна знайти чимало цікавих видань, гарно ілюстрованих енциклопедій, які варто разом читати, обговорювати. Вони можуть стати добрим подарунком із нагоди чи без неї. Звісно, читати їх має не лише дитина. Читайте їх разом або ж прочитайте спершу самі. Дитина повинна бачити, що вам це цікаво. Це найкраще заохочення. Також це можливість поповнити свій запас знань чи тем для обговорення. До того ж це спосіб пересвідчитися, що книжка справді варта уваги. Якщо вона має недоліки, не варто відразу відкладати її вбік, краще обговорити їх із сином чи донькою, вказавши на помилку чи невідповідність, запропонувати знайти інші і в такий спосіб скористатися з огріхів авторів або видавців, бо, на жаль, дуже мало книжок можна вважати майже бездоганними з огляду на мову.
Як повідомляв «Міст», Міністерство освіти та науки України розробляє варіанти комбінованої форми навчання.

Ольга Хворостовська, «Львівська пошта»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply