Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Як навчатимуться діти переселенців

Автор:

|

Серпень 15, 2022

|

Рубрика:

Як навчатимуться діти переселенців

До початку навчального року залишилися тижні. І для переселенців гостро постає запитання: що треба зробити для того, щоб їхніх дітей прийняли до школи за тимчасовим місцем проживання?
За даними Міністерства освіти та науки (МОН) України, в червні, в останні дні навчання перед канікулами, у «спокійних» реґіонах здобували освіту 79 тис. дітей-переселенців. Можливо, у новому навчальному році таких школярів побільшає, адже люди масово виїжджають із небезпечних територій. У МОН запевняють, що кожна така дитина обов’язково матиме змогу навчатися у школі за місцем тимчасового проживання її родини. Для цього один із батьків, опікунів або інших законних представників має подати до закладу освіти, який обслуговує територію проживання дитини, заяву — особисто, електронною поштою, факсом або іншим зручним для нього способом. До заяви додають копія й оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує її особу (за наявності), а також оригінал або копію медичної довідки.
Також, за можливості, подається один із таких документів: довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідку про звернення за захистом в Україні; посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист.
Якщо ж у дитини-переселенця відсутнє свідоцтво про народження або інший документ, що підтверджує її особу, її все одно мають зарахувати до навчального закладу. А ось форму навчання цих дітей, як і всіх їхніх однокласників, обиратимуть не освітяни, а батьки. Тобто, батьки самі вирішуватимуть, будуть їхні діти ходити до школи чи навчатимуться онлайн.
Утім, освітні заклади зараз активно готують до навчального процесу. Сергій Шкарлет, міністр освіти та науки України, наголосив, що державні органи й місцева влада намагаються забезпечити укриттями якнайбільше шкіл, аби навчальний процес розпочався офлайн. «На початку липня було набагато менше відсотків готовності — близько 17-18 %. А на 1 серпня готовим до початку начального року офлайн було вже 30 %», — зазначив він.
За словами урядовця, на першому місці залишається безпека дітей, тому батьки самі визначатимуть, яку форму навчання обрати. «Хочу наголосити: безпека на першому місці. Якщо батько чи мати вважає, що у дитини є небезпека при відвідинах школи, в цьому контексті діти можуть навчатися за програмою онлайн, або сімейною, або індивідуальним навчанням, або екстернатом, тому ці умови передбачені», — наголосив він.
Міністр запевнив, що школи можуть розглядати різні варіанти оптимізації навчального процесу. Приміром, застосовувати позмінне навчання, змішане навчання: частина предметів — онлайн, частина — офлайн. Це необхідно для того, щоб зменшити одночасне перебування в навчальному закладі великої кількості дітей.
Водночас Державна служба з надзвичайних ситуацій України розробила рекомендації для шкіл на випадок увімкнення сигналів тривоги під час занять. Рятувальники наголошують на тому, що у закладах освіти мають бути створені відповідні умови для безпечного навчання та проведені попередні заходи з підготовки всіх учасників освітнього процесу, в т. ч. учнів. Усі мають ознайомитися з місцем розташування укриття, правилами поведінки під час переміщення до укриття та перебування в ньому. Необхідно обговорити набір необхідних речей, які треба брати зі собою в укриття. Потрібно також провести розподіл учасників освітнього процесу в укриттях — з урахуванням їхньої місткості. А на території навчального закладу мають бути встановлені покажчики напрямку руху до укриття.
Після того, як пролунає сигнал оповіщення про небезпеку, необхідно організовувати переміщення учасників освітнього процесу у супроводі з учителем або відповідальною особою, яка після завершення небезпеки й оголошення скасування тривоги організовує повернення учасників освітнього процесу до запланованих заходів, а також перевіряє наявність учнів в укритті та у приміщеннях закладу освіти після завершення небезпеки.
Отже, у випадку, коли лунає сигнал небезпеки, алгоритм дій такий: відповідальна особа вмикає наявну систему оповіщення закладу; вчитель сповіщає учнів про загрозу, а батьків — про переміщення дітей до укриття; діти мають швидко й організовано залишити навчальну авдиторію; для супроводу початкових класів можуть бути залученні помічники; для швидкого надання медичної допомоги має бути присутній медичний працівник; відповідальні особи після оголошення сигналу оповіщення мусять перевірити всі приміщення, щоб там не було нікого з учасників освітнього процесу та працівників закладу, після чого мають прямувати до найближчого укриття; учні, які перебувають на шкільному подвір’ї, під час сигналу оповіщення мають самі прийти до укриття; у захисній споруді відповідальні особи допомагають усім швидко та спокійно зайняти місця; після завершення небезпеки й оголошення про відбій тривоги вчителі та відповідальні особи стежать за тим, аби вихід з укриття здійснювався організовано — колонами або групами.
Під час переміщення до захисних споруд необхідно врахувати наявність інклюзивних груп і класів. У випадку присутності дітей із особливими освітніми потребами, потрібно попередньо проводити з ними навчання та бесіди, передбачити швидке та спокійне переміщення до укриття, а також спеціальне місце там для них.
«Україна готується до нового навчального року. Після двох років пандемії це мав бути той рік, коли діти спокійно підуть до школи, але війна внесла свої корективи. Ми системно перевіряємо роботу, яку проводять у навчальних закладах, адже безпека — найголовніше», — заявив Кирило Тимошенко, заступник керівника Офісу президента України.
Він пояснив, що у школах, в яких 1 вересня почнеться навчання, обов’язково має бути укриття, де учні перебуватимуть під час повітряної тривоги. Якщо у самій школі такої захисної споруди не передбачено, то укриття має бути в десятихвилинній доступності. А з умовами перебування дітей у таких спорудах обов’язково мають бути ознайомлені їхні батьки.
Як повідомляв «Міст», переселенка створила ферму і притулок для біженців.

Галина Гірак, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply