Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Винних судитимуть, а російська держава має відшкодувати збитки

Автор:

|

Грудень 23, 2022

|

Рубрика:

Винних судитимуть, а російська держава має відшкодувати збитки
Ірина Мудра

У Нідерландах заявили про готовність до створення спеціального трибуналу в Гаазі, де судитимуть винних у російській аґресії в Україні. Вопке Хукстра, міністр закордонних справ Нідерландів, заявив, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) не зможе взяти на себе цю справу, тому необхідно створити окрему структуру. Тому Нідерланди разом із країнами Європейського Союзу (ЄС) шукатимуть міжнародної підтримки та фінансування для цього. Натомість Карім Хан, прокурор МКС, попередив про можливість фрагментації та запевнив, що його суд найкраще надається для судових процесів, пов’язаних зі злочинами аґресії.

Міжнародна угода
Нещодавно лідери країн G7 заявили, що притягнуть Путіна до відповідальності. Вони наголосили, що «не може бути безкарності за воєнні злочини та інші звірства». «Ми підтверджуємо, що безвідповідальна ядерна риторика Російської Федерації (РФ) є неприйнятною і що будь-яке застосування хімічної, біологічної або ядерної зброї матиме серйозні наслідки», — йдеться у заяві. Лідери G7 також зазначили, що РФ буде змушена заплатити Україні за відновлення критично важливої інфраструктури, пошкодженої або зруйнованої в результаті її жорстокої війни.
Свою чергою, Алан Райлі, старший науковий співробітник Atlantic Council, презентував правовий механізм забезпечення виплати РФ компенсацій і репарацій. «Услід за резолюцією Організації Об’єднаних Націй (ООН) постало питання правового механізму ідентифікації, заморожування, арешту та передачі Україні російських активів для забезпечення виплати всіх необхідних компенсацій і репарацій. Правовим прецедентом такого процесу, враховуючи вкрай тяжкий характер російської аґресії, є Паризька угода про репарації 1949 року, що передбачала арешт і використання всіх державних і приватних активів Рейху», — пояснив він.
Аналітик зазначив, що, згідно з нормами міжнародного публічного права, для залучення правого механізму немає необхідності отримання згоди РФ на такі виплати, як і немає необхідності повної військової поразки й окупації російської території. «Таким чином, на підставі міжнародного права та спираючись на резолюцію Генеральної Асамблеї (ГА) ООН, Україна запропонує всім державам, що її підтримують, укласти Міжнародну угоду про репарації (IAR). Її положення угоди передбачають згоду держав-підписантів виявити, заморозити та конфіскувати російські активи, які потім передадуть до компенсаційного фонду. На підставі угоди IAR буде створений як сам компенсаційний фонд, так і компенсаційна комісія для розгляду претензій», — розповів він.
Експерт наголосив, що компенсаційна комісія функціонуватиме на підставі того, що вона є судом щодо оцінки претензій заявників, тобто відповідальність Москви вже встановлена й єдиними питаннями, на які ще належить відповісти компенсаційній комісії, є обсяг шкоди та розмір претензії.
Активи, які підлягають арешту, містимуть усі державні активи, такі як активи Центрального банку РФ, що зберігають на Заході, і активи державних підприємств, таких, як «Газпром» і «Роснефть», які також тримають на Заході. Також вилученню підлягають і приватні активи, які пройдуть процедуру, в результаті якої буде встановлений зв’язок таких активів із РФ. Ще одним джерелом надходжень до компенсаційного фонду, за словами п. Райлі, будуть збори за експорт російської нафти та газу.

Компенсаційна комісія
Відтак Комітет із правових питань та прав людини Парламентської асамблеї Ради Європи обговорив правові механізми фінансової компенсації Україні збитків, завданих російською аґресією. Участь у слуханнях взяла Ірина Мудра, заступниця міністра юстиції України. Вона зазначила, що РФ завдає нових руйнувань на території України. «Матеріальні руйнування неймовірні, і вони тривають щодня: зруйновані міста, пошкоджене довкілля й екосистема, поруйнована економіка, величезні людські втрати. Тому існує потреба у створенні нового й інноваційного механізму для збирання, оцінки та, зрештою, надання компенсації за сотнями тисяч позовів проти РФ за прямі збитки, завдані аґресією проти України», — оголосила вона.
Урядовиця нагадала, що основною концепцією міжнародного компенсаційного механізму є побудова цілісної системи, що забезпечує реальне відшкодування збитків, завданих аґресією. Такий механізм ґрунтуватиметься на багатосторонній міжнародній угоді та передбачатиме створення Компенсаційної комісії, спеціально призначеної для розгляду компенсаційних претензій, Компенсаційного фонду, з якого виплачується компенсація, й ефективної процедури виконання рішень комісії.
Основну увагу на слуханнях зосередили на міжнародному реєстрі збитків, про необхідність створення якого окремо вказано в резолюції ГА ООН від 14 листопада ц. р. International Register of Damages for Ukraine є невід’ємною частиною механізму компенсації, який служитиме для запису в документальній формі доказів та інформації про претензії щодо збитків, травм і руйнувань для всіх зацікавлених фізичних та юридичних осіб, а також держави України, викликаних міжнародно-протиправними діями РФ.
Реєстр міститиме опції зі збирання інформації про претензії та докази, що підтверджують їх, їхнє упорядкування (розподіл за категоріями, групування їх у масові/класові претензії, де це доречно), оцінку претензій із точки зору критеріїв прийнятності.
Основними критеріями, за якими збитки долучатимуть до реєстру, є територіальність, час їхнього виникнення та причинно-наслідковий зв’язок. «Враховуючи безпрецедентний масштаб збитків, ми обговорюємо використання цифрових платформ для подання претензій і доказів. Цифрова платформа має максимально автоматизувати процеси, в т. ч. подання даних, перевірку ідентичності заявників, докази (до прикладу, право власності), географічні та часові дані тощо», — сказала заступниця міністра.
Паралельно, за її словами, Україна працює над правовою базою, що стане основою конфіскації заморожених російських активів. При цьому для такого глобального процесу потрібен час, аби внести необхідні зміни як на міжнародному рівні, так і до національного законодавства країн-партнерів. «Зараз ми просимо міжнародне співтовариство забезпечити заходи щодо утримання заморожених/заблокованих російських активів доти, доки не буде знайдене законне рішення щодо їхнього вилучення та передачі до Компенсаційного фонду. Це те, що ми називаємо поступовим підходом і як Україна бачить процес створення механізму компенсації», — резюмувала п. Мудра.
Як повідомляв «Міст», шкоду від вторгнення РФ можна компенсувати.

Євген Клен

Коментар експерта
Климентій Федевич, російський історик:
— Повоєнні репарації Росії Україні не мають обмежуватися лише грошима чи постачанням газу та нафти. Все одно Росія не зможе повністю компенсувати Україні її втрати, адже буде розорена, експорт зруйнований, промисловість і технології в занепаді, золотовалютні резерви витрачені на війну та розкрадені. «Заморожених» на Заході грошей також не вистачить. Проте це не означає, що Україна не повинна вимагати повного відшкодування втрат. Вирішити питання з репараціями може допомогти вимога до РФ повернути в рахунок компенсацій Україні й її союзникам всі захоплені в них і вивезені з української території щонайменше за останні 500 років музейні цінності, археологічні знахідки, документи, книги та військові трофеї. Союзники України також мають втрати, тож і вони матимуть право на воєнні репарації від Росії. Тому однією з умов завершення війни має стати не лише повернення Україні історичних гармат та архіву Мазепи, золота з курганів України та вкрадених мозаїк із Михайлівського собору в Києві, але й повернення Німеччині вкраденого 1945 року троянського золота Шлімана, а решті союзників України — всіх інших захоплених воєнних і невоєнних трофеїв і культурних цінностей — творів мистецтва, архівів, книг, гармат, прапорів, крім документів і зброї німецьких нацистів 1940-х рр. Складніше питання — це можливе повернення проданих радянським режимом за кордон культурних цінностей. Адже СРСР продавав за кордон не лише російське національне надбання, а й українське, узбецьке, азербайджанське тощо. Комуністи продавали все — від стародавніх ікон і картин імпресіоністів до нагородних полкових срібних труб та імператорських коштовностей. Юридично оформити це у вигляді офіційних угод можна буде лише тоді, якщо РФ та інші країни на території колишнього СРСР офіційно визнають СРСР злочинним утворенням і тим самим поставлять питання законності націоналізації та продажу їхнього національного надбання за кордон. Мета оборонної війни України й її союзників проти Росії — не лише захистити Україну й її територію, але й відбити бажання розпочинати будь-які аґресивні війни в майбутньому. Воєнні репарації та реституції награбованого — це не тільки і не стільки спосіб компенсувати втрати та покарати, як передусім продемонструвати неможливість і незаконність користування награбованим. Закріплення цього принципу через контрибуцію та реституцію того варте. І це, насправді, набагато важливіше, ніж просто отримати гроші.

About Author

Meest-Online