Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

В Україні звільнять тисячі вчителів

Автор:

|

Березень 11, 2020

|

Рубрика:

В Україні звільнять тисячі вчителів

Учителів, котрі отримують пенсію і продовжують працювати, звільнять і наймуть заново. Замість безстрокових трудових договорів із літніми педагогами підпишуть термінові контракти на один-три роки. Такою є вимога нового закону «Про середню загальну освіту».
У Профспілці працівників освіти та науки заявили, що ці норми призведуть до того, що роботу втратять 70 тис. вчителів і зажадали скасувати цей закон. «Частка вчителів пенсійного віку становить приблизно 16 %, а в окремих реґіонах — 30 %. Такий значний відсоток викликаний низьким рівнем зарплат і мізерною пенсією, розмір якої становить 2,5-3 тис. грн, що змушує вчителів замість відпочинку працювати і віддавати свої знання і досвід учням, а також молодшим колегам. Вимоги переукладання угод призведуть до колапсу в школах, коли через принизливі умови не буде кому вести відповідні предмети», — йдеться в заяві профспілки до президента.
Після закінчення терміну контракт можуть переукласти, або ні. Це буде вирішувати директор школи. У разі незгоди продовження трудових взаємин на умовах строкового трудового договору педагогів звільняють.
«У нашій школі одна вчителька-пенсіонерка. За законом ми повинні переукласти договір із нею до 1 липня на рік. А за рік зможемо продовжити трудовий договір. Не бачу тут нічого поганого, тим більше, ми самі просили вчителя вийти на роботу, адже, на жаль, до нас не молоді вчителі фізики їдуть. Замінити педагога ніким, тому будемо просити залишитися, якщо вона, звісно, захоче», — розповіла Олена Коваленко, директорка Софіївській школи в Херсонській області.
Любомира Мандзій, заступниця міністра освіти України, каже, що одна з цілей закону — дати молоді можливість отримати роботу в школі. «Проєкт Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачає переведення на контракти, а не звільнення всіх педагогічних працівників установ загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком. Законна мета — створити збалансованішу вікову структуру школи, що полегшує доступ молодих вчителів до професії», — зазначила вона.
Старшокласники навчатимуться в ліцеях, які будуть відокремлені від початкової та середньої школи. Там старшокласники будуть отримувати профільну середню освіту. Профільна освіта може бути двох напрямків. Академічна — з поглибленим вивченням окремих предметів із орієнтацією на продовження навчання у закладі вищої освіти (ЗВО), і професійна — орієнтована на ринок праці. У професійних ліцеях навчання будуть поєднувати з отриманням професійних навичок, залежно від здібностей і потреб учнів. Але це не означає, що після професійного ліцею не можна буде вступити до ЗВО.
Однак ліцеї зможуть створювати тільки в містах з населенням понад 50 тис. осіб. При цьому в них має навчатися не менше чотирьох десяти класів. Створювати ліцеї можуть лише обласні та міські ради. Це означає, що в селах і маленьких містах 10-11 (12) класів не буде. До ліцеїв дітей і вчителів будуть підвозити автобуси.
Крім цього, згідно зі законом, з цього року санаторні школи-інтернати повинні припинити набір учнів і стати ліцеями, зберігши інтернатну систему. А з 2024-го вони повинні працювати винятково як ліцеї.
У Профспілці працівників освіти та науки схвильовані такими новаціями. За їхніми даними, в селах налічується 9 970 старших класів. Під скорочення можуть потрапити 20 тис. учителів. Також під скорочення потраплять і тисячі вчителів 10-11 класів у містах із населенням менше 50 тис. осіб.
«З точки зору розвитку шкільної системи освіти створення профільної школи має сенс. Створення профільної школи має підвищити якість освіти. Але перед цим треба провести прогноз наповнюваності класів, плани розвитку об’єднаних громад. Однак це не треба робити негайно, на вчора, а з розрахунком на п’ять років. Що стосується педагогічних кадрів, то вони розподілені дуже нерівномірно. В одних школах їх багато, в інших — мало. Якщо запропонувати вчителю підвезення до добре укомплектованої школи, з кращими умовами — не думаю, що вони будуть проти. Але перерозподіл вчителів у ліцеї має бути поступовим», — каже Світлана Олексюк, директорка київської школи № 5 Печерського району й експертка реанімаційного пакету реформ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply