Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

В Україні заговорили про запровадження надзвичайного стану

Автор:

|

Березень 25, 2020

|

Рубрика:

В Україні заговорили про запровадження надзвичайного стану
У разі НС будуть запроваджені значні обмеження

Зараз режим надзвичайного стану (НС) через пандемію коронавіруса Covid-19 уже запровадили понад 20 країн, серед них, зокрема, Італія, Франція, Угорщина, Чехія, Португалія, США, Японія й інші. Провінція Онтаріо також оголосила НС на своїй території. Усім «не суттєвим» підприємствам від 25 березня наказали зачинитися на два тижні. Джон Торі, мер Торонто, перебуває у самоізоляції вдома після повернення з відрядження до Великої Британії.
Станом на 24 березня в Україні режим надзвичайної ситуації діє в м. Києві, Київській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Житомирській, Донецькій, Тернопільській і Черкаській областях. Проте все частіше лунають заяви про введення повноцінного НС в усій країні. Позаяк юридично це зовсім інший рівень обмежень, у т. ч. свобод громадян і повна заборона на проведення масових протестів, водночас, делегування президенту і найвищим владним органам додаткових повноважень, політики й експерти звертають увагу на ймовірні загрози.

Влада хоче…
Найактивнішими прихильниками введення в НП стали міністри охорони здоров’я Ілля Ємець та внутрішніх справ Арсен Аваков. Щоправда, останній незабаром змінив свою позицію на протилежну. Незрозумілою залишається позиція прем’єра Дениса Шмигаля, котрий спершу підтримав НП, а потім заявив, що наразі не бачить необхідності його запроваджувати. Тим не менш, можна припустити, що підготовка до запровадження НП активно триває. Конституція України та законодавство передбачають, що для цього треба здійснити шість конкретних кроків. Усі розписувати не будемо, але наголосимо, що потрібне позитивне рішення Верховної Ради України (ВРУ). А парламент ще минулого тижня пішов на карантин (тим більше, що принаймні в трьох нардепів діагностували Covid-19), але вже з цього понеділка почали лунати заяви про можливість скликання позачергового засідання. «Коли уряд вийде з ініціативами, ми будемо готові зібратися впродовж 24 годин», — заявив Олександр Трухін, депутат із фракції «Слуга народу». Він підтвердив, що на порядку денному, крім економічних питань в зв’язку з карантином, можуть розглядатися й оголошення в Україні НС. А Руслан Стефанчук, перший заступник голови ВРУ повідомив, що парламенту треба зібратися, щоб також проголосувати за закон, який дозволить депутатам проводити засідання у форматі відеконференції. Ним парламенту пропонують дозволити на 60 днів вирішувати нагальні питання на засіданнях онлайн, причому голосувати депутати будуть по одному, з візуалізацією.
Ще одну оригінальну ідею спільно озвучили прем’єр і міністр Аваков. «Потрібен законопроєкт, який на час епідемії коронавірусу дасть змогу державним органам влади делегувати частину своїх повноважень іншому органу влади для прийняття критично необхідних для життєдіяльності країни рішень», — заявив п. Шмигаль. Він упевнений, що його іде мала б зберегти систему прийняття рішень на випадок, якщо органи влади стануть недієздатними. Наприклад, ВРУ не зможе через карантин ухвалити запровадження НС, то хай це зробить президент.

…експерти проти
«Проблема такого підходу полягає у тому, що він, по-перше, суперечить Конституції, а по-друге — руйнує поділ гілок влади і створює підґрунтя для узурпації. Те, що новий глава уряду відкрито пропонує передавати функції законодавчої гілки влади іншим, а міністр внутрішніх справ це радісно підтримує, це навіть не «бананова республіка». В автократіях хоча б намагаються зробити вигляд, що поділ влади існує», — обурилася Соломія Бобровська, депутатка фракції «Голос».
Партія «Голос» поширила спеціальну заяву, в якій йдеться, що запровадження НС призведе до зупинки економіки й обмеження прав українців, і нікого від корона вірусу не захистить. «Уряд зможе ввести комендантську годину, затримувати перехожих на вулиці, заборонити протести, контролювати телебачення, радіо й Інтернет, заборонити соціальні мережі — що завгодно, що «дестабілізує обстановку» або просто не подобається владі. Бізнес може потрапити під примусове відчуження майна або використання ресурсів на визначені урядом цілі. Може постати питання про заборону діяльності політичних партій», — застерігають у «Голосі».
Ще один тривожний момент — намір дозволити депутатам приймати закони у форматі відеконференції. Де гарантія, що під час «голосування з візуалізацією» (тобто, без реєстрації особистих карток у системі ВРУ, що означає, що за прийняті рішення депутати не несуть жодної юридичної відповідальності) не приймуть, скажімо, вкрай дискусійний законопроєкт про ринок землі, чи, не приведи Господи, проголосують за якусь автономію окупованих районів Донбасу або оголосять амністію сепаратистам, «чиї руки не заплямовані кров’ю»?
«Є небезпідставні припущення і побоювання про те, що скориставшись НС і, наприклад, перевівши ВРУ в режим відеоконференції, можуть бути спроби і бажання протягти якісь дуже суперечливі рішення, від ухвалення яких у звичайних умовах українська влада відмовилася б», — заявив у ефірі телеканалу «Прямий» Михайло Басараб, політолог і співкоординатор «Руху опору капітуляції».
Ірина Геращенко, співголова парламентської фракції «Європейська солідарність», також закликала владу не запроваджувати НС, бо «такі кроки не принесуть користі у протидії поширенню коронавірусу, але завдадуть ще більшого удару по економіці, призведуть до порушення прав і свобод громадян та згортання демократії».
Більш помірковано плани влади оцінює політолог Володимир Фесенко, котрий вважає, що це прояв паніки на політико-бюрократичному рівні. «Це відповідь на панічне запитання: треба щось робити. І краще пильнувати, ніж недопильнувати. Схоже, що все ж НС введуть як якусь надзвичайну управлінську рамку, яку будуть використовувати не в повному обсязі, а регулюючи її залежно від ситуації (підіймаючи або опускаючи рівень надзвичайності). Сподіваюся, що вистачить розуму не вводити інформаційні та політичні обмеження. Себто, немає необхідності запроваджувати надзвичайний стан у повному обсязі», — розповів експерт журналістам інформаційної аґенції «Укрінформ».
Свої застереження висловив і Володимир В’ятрович, колишній директор Українського інституту національної пам’яті, а тепер депутат фракції «Європейська солідарність». «Надзвичайні обставини вимагають надзвичайних рішень, а ті, своєю чергою, надзвичайних повноважень. Страх, породжений надзвичайними обставинами, сприяє тому, що більшість готова надати ці повноваження владній меншості. Це типово для ситуації катастрофи, війни, епідемії… Це відбувається в усьому світі та в Україні типове. Але неоднаковим буде повернення до нормального життя. Бо для цього суспільству потрібно буде проявити силу у відстоюванні свобод, владі — розум у відмові від надзвичайних повноважень. Тому для українців страшним є не лише коронавірус, а й той, що може прийти вслід за ним, — вірус корони. Бо маємо недосвідченого президента, котрий продовжує накопичувати владу попри те, що навіть не спроможний нею скористатися повною мірою. Але маємо ще й незріле суспільство, спонукане страхом і вірою в диво. Суспільство, яке прагне сильної руки. Це не передчасні «волання хлопчика про вовків». Маємо готуватися до подолання вірусу корони вже», — написав п. В’ятрович у блозі на сайті «Українська правда».
Коли верстали це число тижневика «Міст», на засіданні уряду 25 березня Кабінет Міністрів України продовжив карантин і запровадив режим надзвичайної ситуації (не надзвичайного стану) по всій території України на 30 днів — до 24 квітня.

Ігор Берчак

Довідка
Відповідно до законодавства, режим НС дає підстави для введення низки заходів:

 • встановлення особливого режиму в’їзду/виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводять НС;
 • обмеження руху транспортних засобів та їхній огляд;
 • посилення охорони громадського порядку й об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона проведення масових заходів;
 • заборона страйків;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.
  Як додаткові заходи допускають:
 • тимчасову або безповоротну евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових житлових приміщень, встановлення карантину та проведення інших обов’язкових санітарних і протиепідемічних заходів;
 • запровадження особливого порядку розподілу продуктів харчування і предметів першої необхідності; зміна режиму роботи підприємств;
 • переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах НС продукції; введення комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби);
 • перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках — проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян;
 • заборона рекрутам і військовозобов’язаним змінювати місце проживання без відома відповідного військового комісаріату.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply