Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

В Україні працює лише один пункт підготовки гірських рятувальників

Автор:

|

Жовтень 29, 2021

|

Рубрика:

В Україні працює лише один пункт підготовки гірських рятувальників
Гірські рятувальники

Нещодавно на Львівщині стартували навчання гірських рятувальників. Тренування кожного курсу триває чотири місяці. Зараз їх проходять 17 фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) України. Єдиний в Україні пункт підготовки таких фахівців працює на базі 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС України у Дрогобичі Львівської области.
Навчають гірських рятувальників як теорії, так і практики. Навики та вправність курсанти відпрацьовують на реальних локаціях: гірських вершинах і ріках. Цього разу свій навчальний табір розкинули на Сколівщині.
Майбутні гірські рятувальники відпрацьовують роботи з порятунку на скелях. За леґендою, вони допомагають спуститися мандрівнику, який заблукав на верхівці гори. В ролі потерпілого виступає також рятувальник. «Боявся спускатися, не знав, як обійти гору. Викликав рятувальників і спустили. Мені одягли рятувальну косинку, рятувальну систему, шолом», — розповідає Станіслав Мельников, сержант 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС України.
Відпрацьовують і спуск мотузкою — дюльфером. «Ситуації в горах виникають різні й інколи треба добратися до потерпілих, до спортсменів. І зробити це можна тільки таким способом, коли опора є лінійна, мотузочок. Зараз дуже популярні гори, молодь не зовсім, скажімо так, знайома з усіма небезпеками в горах», — пояснює Ярослав Рояк, інструктор 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС України.
Навчають рятувальників також евакуйовувати травмованих і надавати першу домедичну допомогу. «Як тільки підійшли до потерпілого, одразу перевірили стан: дихає — не дихає, тоді робимо серцево-легеневу реанімацію. Але позаяк у нас навчання, то треба, щоб усі бачили, як це відбувається, тому огляд робитимемо разом», — навчає викладач Михайло Яворівський.
Гірські ріки — ще одне небезпечне місце, де часто травмуються чи топляться туристи. Тож рятувальники мають бути вправними та швидкими й там. «Бувають випадки на ріці, коли катамаран перевернеться. Нам потрібно вміти поставити його назад. Тож і це будемо відпрацьовувати», — розповідає Андрій Казмірук, інструктор Навчального пункту підготовки гірських рятувальників.
Проходять навчання як рятувальники з досвідом, так і новобранці. Денис Федюк лише нещодавно почав працювати водієм у Вижницькому районному секторі ДСНС. «27 вересня я прийшов на роботу, 4 жовтня мене вже відправили на навчання. Я ніколи не працював, не мав досвіду в цій справі, то мені поки що все дуже тяжко вдається, бо дуже великі навантаження. Але нічого, звикаємо», — ділиться враженнями він.
Крім практики, гірським рятувальникам викладають і теорію. Підготовка відбувається на базі 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС у Дрогобичі. «Тут проходять курс із надання домедичної допомоги. Маємо матеріальну базу за міжнародними стандартами, де вони саме і займаються. В іншому класі відпрацьовують теоретично такі модулі, як топографічна підготовка, одяг і спорядження. І в тому ж приміщенні проживають наші студенти. В нас кімнати на двох людей», — поділився Богдан Городиський, начальник навчального пункту.
Навчальний пункт підготовки гірських рятувальників працює в Дрогобичі вже майже два роки. Він єдиний такий в Україні. У жовтні стартував новий курс, зараз його проходять 17 чоловіків. «До 2018 року в Україні, на жаль, такі професії, як гірський рятувальник, не було. Ми все починали працювати з нуля. Програми збирали по крупинках. Формували спеціальне спорядження: аварійно-рятувальне і альпіністсько-туристичне. Навчання можуть проходити люди як із системи ДСНС, так і можуть до нас приватно звертатися люди, які хочуть оволодіти цієї робітничою професією», — каже Ігор Чуваков, заступник начальника Центру з оперативного реагування у Дрогобичі. Після закінчення навчань курсанти мають успішно скласти іспити і лише тоді зможуть працювати гірськими рятувальниками.
Як повідомляв «Міст», українець увійшов до еліти найсильніших рятувальників світу.

Зоряна Казмірук, Zaxid.net

About Author

Meest-Online