Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

В Україні повноцінно запрацювали мовні квоти на ТБ

Автор:

|

Жовтень 17, 2018

|

Рубрика:

В Україні повноцінно запрацювали мовні квоти на ТБ

Із 13 жовтня в повному обсязі запрацював закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», ухвалений Верховною Радою України (ВРУ) торік. Відтепер загальнонаціональні та реґіональні телевізійні канали зобов’язані забезпечувати у своєму ефірі 75 % україномовного контенту. Для місцевих мовників цей відсоток дещо нижчий — 60 %. Також законом передбачається 75 % державної мови для програм новин на ТБ.
Досі діяли перехідні положення закону, коли до частки україномовного продукту зараховувалися всі програми власного виробництва, незалежно від фактичної мови цих передач. Тепер усе буде по-серйозному, переконують в Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, адже за недотримання мовних квот передбачені серйозні санкції — штраф до 400 тис. грн.

Найбільші проблеми можуть виникнути в «Інтера»
Представники всі без винятку найпопулярніших українських телеканалів запевняють, що до українізації готові, позаяк завчасу розпочати підготовку, знімаючи нові проекти та дублюючі архівні українською та «заохотивши» більшість ведучих і журналістів опанувати державну мову.
Проте справжнім викликом 13 жовтня може стати для «Інтера», який, згідно з результатами торішнього моніторингу Нацради, мав в ефірі 63 % російськомовного контенту. Нагадаємо, що минулого року саме «Інтер Медіа Груп» публічно виступив проти закону про мовні квоти, заявивши, що документ нібито «вносить розкол у суспільство, нагнітає і без того напружену ситуацію». «Ми категорично проти цього закону, який практично забороняє використання в телевізійному ефірі України будь-яких мов, крім української. І питання не в ставленні до мов — української чи російської. Питання в ставленні до прав людини. Цей закон порушує права мільйонів громадян України, для яких російська є рідною. А також порушує права носіїв інших реґіональних мов, яких, крім російської, в Україні 17», — йшлося в заяві «Інтер Медіа Груп».

Підводні мовні камені
Водночас Андрій Коваль, програмний директор «1+1» наголошує на тому, що тепер мовникам доведеться працювати з двома трактуваннями закону — жорстким і м’якшим. Річ у тім, що в законі є низка колізій. Наприклад, щодо мови учасників програм, особливо реаліті чи талант-шоу. «Питання в тому, чи потрібно перекладати їхні репліки і чи вважається україномовною програма, де ведучі й судді розмовляють українською, а учасники, приміром, російською? Нацрада видала свої методологічні роз’яснення, однак і вони не передбачають усіх нюансів, що виникають в ефірі», — пояснив п. Коваль інтернет-ресурсу «Детектор медіа».
Ще один нюанс: що робити з так званим суржиком? Показовий випадок трапився у квітні ц. р., коли Нацрада оштрафувала на понад 38 тис. грн київську радіостанцію «Європа плюс», якій не вистачило до необхідних 35 % української музики в ефірі 0,6 %. Аби надолужити їх, керівництво радіостанції почало доводити приналежність деяких пісень, визнаних експертами російськомовними, до «одного з діалектів української мови» (?).
За непублічною оцінкою співробітників Нацради, закон у теперішньому його вигляді дає телеканалам змогу мовити далеко не 75 % ефіру українською. По-перше, квота має виконуватися лише в період із 7:00 до 22:00 (тобто в нічний час можна мовити будь-якою мовою). «Якщо перерахувати квоту щодо всього ефірного часу, то вийде 47 %. Якщо ж урахувати всі винятки, то може вийти фактично до 25 % української мови на ТБ», — стверджує «Детектор медіа».

Радіо заспівало українською
Тим не менш експерти налаштовані оптимістично. Яскравим доказом цього можна вважати результати дотримання ухваленого Верховною Радою (ВРУ) в червні 2016 року закону «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)». Згідно з цим законом, частка пісень українською на радіо повинна становити не менше 35 %, а обсяг ведення передач державною мовою — не менше 60 %.
Як повідомив на прес-конференції в аґенції «Укрінформ» Сергій Костинський, член Нацради, у першому півріччі 2018-го обсяг україномовних пісень в ефірі загальнонаціональних радіостанцій у середньому становив 54 %, а на реґіональних і місцевих — 48 %. За його словами, найбільше україномовних пісень транслювали: «Країна ФМ» (100 %), «UA: Радіо Промінь» (99 %), «UA: Українське радіо» (92 %), «UA: Радіо Культура» (76 %) і «Радіо НВ» (61 %). Також п. Костинський зауважив, що реґіональні та місцеві радіостанції найбільше транслювали українські пісні у Рівненській (91 %), Тернопільській (78 %), Івано-Франківській (65 %), Волинській (60 %), Сумській (59 %) та Львівській (54 %) областях. Водночас він наголосив, що порівняно з першим півріччям 2017-го за перші шість місяців ц. р. найістотніше зростання обсягу україномовних пісень відбулося в Луганській (на 16 %), Волинській (на 10 %), Тернопільській (9 %) областях, Києві та Київській області (на 9 %), Кіровоградській (на 8 %) і Херсонській (8 %) областях.
Водночас, за період дії мовних квот на радіо мовники сплатили понад 1,3 млн грн штрафів, зокрема, у першому півріччі ц. р. Нацрада призначила штрафи трьом радіостанціям на загальну суму 371 тис. грн, із яких найбільший штраф за всю історію існування квот на радіо сплатило «Радіо П’ятниця» (327,8 тис. грн). Водночас п. Костинський наголосив, що динаміка призначення штрафів зараз значно менша, ніж торік, й усі порушення були не умисними, а стосувалися технічних помилок.
Тож залишається сподіватися, що українізація телеефіру також відбуватиметься ефективно. А власники деяких відверто проросійських каналів після сплати солідних штрафів припускатимуться не зумисних, а лише технічних порушень.

Ігор Берчак

P. S. У Нацраді заявили, що розпочнуть моніторити ТБ з першого ж дня дії квот. Перші результати моніторингу загальнонаціональних каналів стануть відомі за п’ять тижнів. А за п’ять місяців регулятор подасть результати перевірки дотримання мовних квот реґіональними каналами.

До теми
Андрій Парубій, голова ВРУ розраховує, що підписання проекту постанови про санкції проти телеканалів «112 Україна» та NewsOne буде розблоковане вже цього тижня. Такою була відповідь спікера на заяву Максима Бурбака, голови фракції «Народного фронту» (НФ): «Аґентів аґресора треба нейтралізувати, а канали їхнього фінансування назавжди позакривати. НФ наполягає на санкціях проти медіа, які заперечують факт російської аґресії та транслюють кремлівські темники». Нагадаємо, що 4 жовтня ВРУ ухвалила постанову, яка передбачає внесення на розгляд Ради національної безпеки й оборони пропозиції щодо «застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» щодо телеканалів «112 Україна» і NewsOne. Серед обмежень передбачатиметься, зокрема, блокування активів, анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, заборона користування радіочастотним ресурсом України, обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування тощо.
Приводом для ухвалення цієї постанови стала петиція щодо припинення антиукраїнської діяльності згаданих телеканалів, оприлюднена на сайті ВРУ 20 вересня ц. р., що лише за дев’ять днів набрала необхідну кількість голосів для подальшого розгляду. Артур Переверзєв, автор петиції, наголошував, що в умовах гібридної війни з боку РФ проти України проблема дезінформації та відвертої пропаганди не може залишатися поза увагою нардепів. Однак представники «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул і Нестор Шуфрич зареєстрували проект постанови про скасування рішення, яку тепер має або підтримати, або відхилити Регламентний комітет ВРУ.

Мовою чисел
57 % українців вважають, що заборона окремих артистів і російських фільмів в Україні є помилкою й обмежує права громадян і лише 27 % переконані, що це є необхідним кроком для захисту держави. Про це свідчать дані соцопитування Київського міжнародного інституту соціології. У лютому ц. р. людей, котрі вважали заборону окремих артистів і російських фільмів помилкою, було 53 %, а тих, котрі наголошували, що це необхідно для захисту держави — 29,2 %. Близько половини опитаних вважають, що заборона російських телеканалів в Україні є помилкою та призводить лише до обмеження прав громадян (у лютому таких було 44 %), тоді як приблизно кожен третій (33 %) дотримується протилежної думки. Також наразі близько 46 % українців вважають помилкою й обмеженням прав громадян заборону російських соцмереж. Водночас приблизно 28 % українців погоджуються з думкою, що така заборона необхідна для захисту держави. Методом особистого інтерв’ю було опитано 2026 респондентів, котрі мешкають у 109-х населених пунктах усіх реґіонів України (крім Криму) за чотириступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося лише на території, що контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply