Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

В Україні один працівник утримуватиме двох пенсіонерів

Автор:

|

Жовтень 19, 2020

|

Рубрика:

В Україні один працівник утримуватиме двох пенсіонерів

Денис Шмигаль, прем’єр України, заявив, що в вже за 15 років не буде ресурсу для виплати пенсій. Про це він повідомив, виступаючи нещодавно перед студентами національного університету «Львівська політехніка».

Прогноз прем’єра
Глава українського уряду вважає, що через демографічну ситуацію в майбутньому одному працівнику доведеться утримувати своїми податками двох пенсіонерів. «Доведеться в два рази збільшити податки, щоб можна було утримувати пенсіонерів. А компанії збільшувати податки не хочуть вже, а збільшення удвічі неможливе. Це проста математика: ми не зможемо платити пенсії майбутнім пенсіонерам уже через 15 років», — запевнив він.
За словами п. Шмигаля, вже 2021 року Кабінет Міністрів України (КМУ) запустить накопичувальні пенсії: кожен працівник зможе сам відкладати на старість. Держава буде платити всього лише невелику соціальну пенсію, а решту потрібно буде збирати самостійно.
Марина Лазебна, міністерка соціальної політики України, пояснила, що солідарну пенсійну систему можуть збалансувати. Внески для пенсії щомісячно робитимуть не лише роботодавці, а й працівники. Зокрема, у людини буде накопичувальний рахунок, на який надходитимуть внески. Кошти на рахунку можна буде відстежувати. Також вона наголосила, що уряд розуміє проблематику — держава має вирішити питання з системою захисту та контролю коштів громадян.

Панацея накопичувальної системи?
Вадим Рабинович, народний депутат України від партії «Опозиційної платформи — За життя», вважає цей прогноз занадто оптимістичним. «Якщо в державі нічого не зміниться, і буде тільки солідарний рівень пенсійного забезпечення, то навіть показуючи велику офіційну зарплату, виплачуючи внески та набуваючи стаж, сума пенсії все одно буде мізерна. Приміром, при зарплаті 10 тис. пенсія складе 3 тис. грн, — заявив він. — Не через 15 років, як сказав Шмигаль, не буде пенсій, а значно швидше. Адже накопичувальна система полягає в наступному: у нас будуть забирати 3 % і відправляти їх тим підприємствам і банкам, які призначить Кабінет Міністрів. Тобто відберуть ще 3 %. І буде так, як із 5 % військового збору. Тоді ніяких пенсії не буде, нічого не буде. Зараз українці зневірилися в тому, що Зеленський виконає хоча б одну свою передвиборчу обіцянку, але ми не зневірилися у собі. І в Україні не зневірилися. Підемо на вибори, проголосуємо та виметемо їх».
А Галина Янченко, народна депутатка України від партії «Слуга народу», каже, що навіть тим українцям, кому зараз близько 30 років, не варто сподіватися на адекватний рівень пенсійного забезпечення у майбутньому. Якщо вони й отримають якісь виплати, то на ці гроші не можна буде прожити. Вона зазначила, що і теперішній рівень пенсій в Україні є недостатнім для прожиття. Відтак, на її думку, ситуацію треба виправляти. А допоможе у цьому пенсійна реформа та впровадження так званого накопичувального рівня. Завдяки цьому, каже депутатка, українські пенсіонери зможуть жити як європейські — не виживати на копійки, а насолоджуватися життям, подорожувати та купувати нерухомість.

Нашому теляті та й вовка з’їсти
Проте економіст Олексій Кущ запевняє, що накопичувальна пенсійна система в Україні не спрацює: «З урахуванням уже сформованого анамнезу хвороби української економіки можна зробити кілька базових висновків:

 1. Пенсійний фонд (ПФ) уже не в змозі виплачувати пенсії в межах солідарної системи. Держава щорічно дотує ПФ на суму в 170-190 млрд грн із урахуванням цільового трансферу та непогашених казначейських позик. Рано чи пізно уряду доведеться зробити єдиний правильний вибір — ліквідувати ПФ як окрему структуру та почати виплачувати пенсії безпосередньо з державного бюджету, знаходячи для цього необхідні фінансові джерела: експортні й імпортні мита, ренту за використання водних ресурсів і надр, акцизи, інфраструктурні доходи тощо. Це дасть змогу заощадити кошти, які виділяють зараз на адміністративні витрати ПФ, і назавжди зніме з порядку денного мантру про банкрутство пенсійної системи, яка апріорі стала банкрутом у той момент, коли демографічна піраміда перекинулася й ми вдалися до гібридного третього демографічного переходу (гібридний тому, що на тлі низької народжуваності в нас поки немає низької смертності, як у розвинених країнах).
 2. Ключова проблема нашої пенсійної системи — це тіньовий ринок праці та високі ставки податків на працю, які й заганяють роботодавців у тінь. З цієї самої причини формується й асиметрична модель нашої економіки, що блокує і її розвиток, і приплив інвестицій. Жодна країна у світі не проводила успішного запуску накопичувальних пенсійних систем в умовах високої частки тіньових зарплат, адже це звужує фінансову базу (одна справа збирати внески з 1,5 трлн грн і зовсім інша — з 2,5 трлн грн). Цю трудову модель необхідно перезавантажити та почати з чистого аркуша, знизивши кумулятивне оподаткування праці з теперішніх 41,5 % до обсягу тіньових транзакцій на виплату конвертів (зараз це приблизно 10 %), коли тіньова зарплата стане просто економічно невигідною передусім для роботодавця.
 3. Для запровадження накопичувальної пенсійної системи потрібні надійні активи для інвестування довгих грошей її учасників та інституційна готовність держави і фінансового ринку. Крім цього, накопичувальну систему не вводять у кризу, адже це все одно посилення фіскального тиску на бізнес на 2-3 %. Також для недержавних ПФ потрібні надійні активи, захищені від інфляції та девальвації, з капіталізацією, що зростає. А де їх узяти в період падіння економіки? По суті, Україні пропонують два варіанти запуску накопичувальної системи: вкладати або в облігації внутрішньої державної позики, або в іноземні цінні папери.
  У першому випадку є ризик того, що держава накладе на ці заощадження лапу. У другому — постійний відплив капіталу з країни й інвестування довгих грошей в чужі економіки. Крім цього, Національний банк України тільки тепер на етапі регулятивної реформи split, отримуючи контроль за ринком небанківських фінансових послуг; при цьому частина контрольних функцій залишатиметься за комісією з цінних паперів. У такій каламутній воді добре ловити рибу, але не запускати накопичувальну пенсійну систему. Не готові до неї також і наші ринки капіталу.
  На жаль, Україна майже втратила унікальний історичний шанс об’єднати дві реформи: земельну та пенсійну. Необхідно надати національним недержавним ПФ ексклюзивне право на купівлю земель сільськогосподарського призначення.
  У такому разі недержавний ПФ отримав би актив, який не можна вкрасти та вивести з країни, при цьому актив із капіталізацією, що зростає, і загеджований від інфляції та девальвації, а учасники системи отримали б можливість накопичувати на старість, інвестуючи в український чорнозем. Найнадійніший фінансовий ресурс — земельна рента стала б джерелом додаткових пенсій для українців. І ця рента залишалася б у державі. А земельний ринок отримував би щороку приблизно 2 млрд USD у вигляді довгих грошей. Але чинна влада вирішила віддати нашу земельну ренту американським та європейським пенсіонерам, надавши «ексклюзив» іноземним банкам.
  Усі теперішні потуги зі запуском накопичувальної пенсійної системи пов’язані лише з одним. В Україні правлять бал рентоорієнтовані політичні еліти, які заробляють на контролі за ресурсами, бюджетом і фінансовими потоками. І сама українська економіка потокова.
  Але в кризу фінансові потоки, з яких стригли вовну, обміліли, а частина й узагалі зникла. Стригти з них гроші — як зі свині: вереску в програмах розслідувачів багато, а зиску мало. Потрібно створювати новий фінансовий потік, і накопичувальна пенсійна система з її 50 млрд грн на рік тут просто доречна.
  Тим паче, що планують створити державний орган, який акредитує потрібні недержавні ПФ та відлучить від системи непотрібні. Цікаво, що реформу проводять ті можновладці, які вже завтра планують заробляти на ній. Адже додатковий внесок у 2-3 % в обов’язкову накопичувальну пенсійну систему начебто й не багато (хоча звідки ж тоді взяти обіцяний Шмигалем самостійно накопичений дохід на старість?), але тут, як у відомому правилі, адаптованому в нашій політичній системі: з хати по нитці, заможному — нова сорочка від «Бріоні».

Як повідомляв «Міст», Україна може позбавити пенсій осіб, котрі отримали паспорти Росії.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply