Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

В Україні скасували вступні іспити до ЗВО

Автор:

|

Березень 25, 2022

|

Рубрика:

В Україні скасували вступні іспити до ЗВО
Сергій Шкарлет

Через війну цього року в Україні вирішили скасувати зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та вступні іспити до закладів вищої освіти (ЗВО). Про це повідомив Сергій Шкарлет, міністр освіти та науки України. «Жодних іспитів в університетах не буде, щоб уникнути проявів корупції. Буде створений механізм, схожий на ЗНО, але без участі дитини. Все буде прозоро, позаяк комп’ютер участі в якихось корупційних схемах не бере», — поінформував він. Урядовець уточнив, що вступ до ЗВО відбуватиметься за спеціальною електронною системою. У Верховну Раду України (ВРУ) вже подали законопроєкт, який скасовує підсумкову атестацію для учнів випускних класів і ЗНО на 2022 рік.
Однак цьому зраділи не всі. Під час наради у Департаменті освіти та науки Львівської обласної військово-цивільної адміністрації (ВЦА) за участі депутатів комісії з питань освіти, науки та інновацій обласної ради, Ради директорів шкіл Львівщини, Львівського реґіонального центру оцінювання якості освіти, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти напрацювали звернення до Міністерства освіти та науки України (МОН), Комітету ВРУ з питань науки, освіти й інновацій освітніх і батьківських спільнот закладів загальної середньої та професійної освіти щодо необхідності проведення ЗНО 2022-го.
Зокрема, у зверненні йдеться: «Російсько-українська війна та запровадження в Україні воєнного стану — це складний виклик для національної системи освіти, який потребує адекватної відповіді. Ініціатива тимчасово скасувати державну підсумкову атестацію, ЗНО, єдиний вступний іспит (ЄВІ) й єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ), які здобувачі освіти та суспільство визнають об’єктивними інструментами оцінювання, руйнує сформований упродовж багатьох років ефективний державний механізм регулювання ринку освітніх послуг.
Навіть із урахуванням того, що частина потенційних здобувачів вищої освіти зараз перебуває за межами України, на навчання у провідних університетах України претендуватиме значно більше абітурієнтів, ніж ці ЗВО можуть прийняти. До пропонованого як тимчасова заміна ЗНО «комп’ютерного механізму без участі дитини», як і до середнього балу атестата, іспиту з фахового предмета, співбесіди чи мотиваційного есе немає такого рівня довіри як до ЗНО й інших конкурсних критеріїв відбору. Немає жодних гарантій, що будь-які інші запропоновані тимчасові процедури добору будуть прозорішими та простішими, ніж ті, якими ЗВО користувалися в останнє десятиліття.
Закликаємо народних депутатів, міністра освіти та науки України, всю освітянську та батьківську спільноти зберегти 2022 року конкурсний критерій доступу до освітніх послуг, а саме: ЗНО, ЄВІ й ЄФВВ, адаптувавши порядок вступу до ЗВО України до обставин воєнного часу».
Ініціатори звернення пропонують МОН України спільно з Комітетом з питань освіти, науки та інновацій розробити законопроєкт про особливості завершення 2021/2022 начального року (н. р.) та проведення вступної кампанії 2022-го з урахуванням таких підходів:

  1. Звільнити здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в 2021/2022 н. р., від державної підсумкової атестації.
  2. Визначати середній бал документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту за результатами оцінок за перший семестр 2021/2022 н. р. або річних оцінок за 10-й клас.
  3. Дозволити учням випускних класів закладів загальної середньої освіти, документальна база яких була втрачена внаслідок війни, брати участь у конкурсному відборі до ЗВО на основі нотаріально завірених свідчень директора і/або двох педагогів про результати навчання.
  4. Продовжити реєстрацію на участь у ЗНО до липня 2022-го.
  5. Передбачити дві-три сесії ЗНО у липні-вересні ц. р.
  6. Скоротити кількість предметів ЗНО до двох: українська мова (обов’язковий), математика, історія України, іноземні мови (без аудіювання) — на вибір.
  7. Розпочати 2022/2023 навчальний рік у закладах вищої освіти в жовтні-грудні 2022-го чи навіть на початку 2023 року.
    «Урахування цих пропозицій, на нашу думку, дасть змогу не порушити усталену практику конкурсного добору, забезпечити справедливість при формуванні контингенту студентів і пом’якшити потенційно стресову для школярів/абітурієнтів вступну кампанію, яка навіть за сприятливих обставин відбуватиметься під знаком війни», — зазначили автори звернення.

Людмила Троценко, «Кореспондент»

Як повідомляв «Міст», результати міжнародних іспитів зараховуватимуть як ДПА.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply