Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Україну поділили на зони, це прийняли не всі

Автор:

|

Серпень 08, 2020

|

Рубрика:

Україну поділили на зони, це прийняли не всі

Національна комісія України з техногенно-екологічної безпеки поділила державу на нібито різні за рівнем поширення коронавірусу карантинні зони — зелену, жовту, помаранчеву, червону.

Розмежування згори
Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України, пояснив: «Якщо коефіцієнт зайнятості ліжок перевищує, наприклад, 50 % упродовж останніх п’яти днів, то всі адміністративно-територіальні одиниці реґіону будуть мати жовтий колір. Якщо перевищує 75 % упродовж п’яти днів — усі адміністративно-територіальні одиниці будуть мати червоний колір і там будуть запроваджувати значні обмеження».
У зеленій, загальній для України, зоні, якщо показники захворюваності на коронавірус загалом не перевищені впродовж п’яти днів поспіль, передбачені наявність масок на обличчях в місцях скупчення людей, у громадських будівлях і транспорті та дотримання дистанції при проведенні масових заходів — не більше однієї людини на 5 кв. м. Наповненість театрів і кінотеатрів у цій зоні — на 50 %. А перевезення пасажирів у громадському транспорті — тільки на місцях для сидіння.
«Жовта, так звана буферна зона, попереджає, що область уже виходить за показниками за межі, перевищує п’ять днів поспіль один із чотирьох показників, але ще не виходить у загрозливий стан. Там забороняють відвідувати соціальні установи й установи для перебування людей похилого віку, щоб унеможливити занесення коронавірусу на територію закладу», — розповів чиновник.
У помаранчевій зоні ще й закрили санаторії, гостели, турбази, спортзали, фітнес-центри, розважальні заклади та заклади культури. Не працюють у нічний час ресторани, заборонені планові ушпиталення до лікарень і приймання нових змін у дитячі заклади оздоровлення та відпочинку. Запровадили додаткові обмеження для масових заходів — одна людина на 20 кв. м.
У червоній зоні додатково заборонили роботу громадського транспорту, відвідини закладів освіти, діяльність торгово-розважальних центрів, кафе і ресторанів. А на перетинах зелених і червоних зон — карантинні пости. Перетин меж зон можливий лише власними автівками. Але тільки якщо у них не більше п’ятьох людей (за винятком пасажирів віком до 14 років).
Національна комісія з техногенно-екологічної безпеки щоп’ятниці буде аналізувати показники в кожному реґіоні й приймати рішення про перехід того чи іншого реґіону до іншої зони. До червоної зони потрапили Луцьк, Тернопіль і Кіцманський район Чернівецької області. До помаранчевої, де ризик є дещо меншим, — три райони Львівщини та її обласний центр, по два райони Волині та Івано-Франківщини й її адміністративно-територіальний осередок, а також Бережани та Бучацький район на Тернопільщині.

Місцеві бунти
Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, запевнив, що в розподілі на зони карантину немає жодного політичного підтексту. «Ми чесно говоримо, яка є ситуація в тому чи іншому реґіоні. Ми показуємо цифри», — запевнив він.
Але Руслан Марцинків, міський голова Івано-Франківська, на це зауважив: «Поділ на зони є дуже суб’єктивним і вже попахує політичною доцільністю! Врахуйте думку ненависного місцевого самоврядування при прийнятті того чи іншого рішення щодо обмежень, збережемо спільно робочі місця!».
Ігор Поліщук, радник міського голови Луцька, заявив, що у місті не введуть додаткових обмежень, бо це призведе до відсутності роботи та засобів для прожиття у людей. Він пояснив, що віднесення міст до червоної зони суперечить ст. 32 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб». Бо той передбачає, що обмежувальні протиепідемічні заходи встановлює лише місцева влада.
А Сергій Надал, міський голова Тернополя, запевнив: «За минулий тиждень у місті простежувався навіть спад кількості хворих. Наповненість лікарень хворими з коронавірусом сягала лише 46 %, а це — вдвічі менше показника для червоної зони».
Тому й обурився: «Наша держава в червоному списку загалом. Виявляється, що є ще червоніші плями, які визначають адміністративно. Чи не тому, що тернополяни збирають підписи на захист української мови та відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради? Це так чинять із «непокірними» обласними центрами?».
«Ви вирішили, що ви господарі людських доль? Ваше завдання — обслуговувати українців. Ви — слуги народу. Не гнівіть людей. Тернополяни не на словах готові стояти за свої конституційні права та свободи, своє право бути господарем своєї держави, а не слугами, — нагадав владі мер. — Наше місто ніхто не змусить жити у жодній зоні. Диктаторські методи ми повинні зупинити. Рішення державної комісії з надзвичайних ситуацій і постанова уряду про введення Тернополя до червоної зони карантину є нелогічним, незаконним, необґрунтованим, тому в Тернополі виконуватися не буде». 85 тернополян бунтом навіть домоглися зупинки потягу в їхньому місті. Один із пасажирів обурювався при цьому: «Чому нас етапують, як злочинців?».
Своєю чергою, Юрій Погуляйко, голова Волинської обласної державної адміністрації, вважає, що Луцьк випадково потрапив в червону зону карантину. Відтак, Луцька та Тернопільська міські ради ухвалили заяви про їхню рішучу незгоду зі запровадженням додаткових обмежень.
Максим Степанов пригрозив, що в реґіонах «червоної зони», які відмовляються дотримуватися карантину, можуть ввести режим надзвичайної ситуації. А Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ України, попередив: «Мери міст, які займаються популізмом, хочуть стояти осторонь, розповідати, що їм не потрібен карантин, будуть відповідати за кожного загиблого в своїх містах». Але президент усе ж зажадав від уряду «налагодити чітку комунікацію з реґіонами».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Цибулько, політолог:
— Оголошення червоних зон із посиленням карантину не відповідає епідеміологічній статистиці в українських реґіонах, водночас ці дії мають ознаки політтехнології, яку застосовує чинна влада. Епідеміологічні показники в Тернополі нижчі за середньоукраїнські. Відтак виділення червоних зон в Україні виглядає як суб’єктивне рішення, поєднане з бажанням продемонструвати владу. Плюс ідеться про ті реґіони, де не надто популярна партія «Слуга народу». Запровадження такого сурогатного карантину і надзвичайного стану — це спроба створити проблему, подолати її та показати успіх керівної партії. Це один із політтехнологічних прийомів. І він дуже легко читається, коли порядок денний невиразний, особливо в умовах літнього затишшя. От влада і вигадує політичні маневри, щоб заповнити цю порожнечу.

Віталій Кулик, політичний експерт:
— Різні рівні карантину в реґіонах запроваджують у ручному режимі, залежно від можливостей місцевої влади домовлятися з центральною. Останнім часом таке зонування — це вже не питання медичної статистики, це питання лобістських здібностей місцевої влади чи депутатів від конкретного реґіону, представників груп впливу тощо. А є реґіони-аутсайдери, які не мають для такого лобізму достатніх ресурсів. От їх і призначають «жертвою» під час визначення пріоритетності запровадження суворішого карантину. Саме про це свідчить інсайдерська інформація з коридорів Міністерства охорони здоров’я та уряду загалом. У Києві, Одесі та ще в низці великих міст реальна захворюваність на Сovid-19 є високою, однак вони ж не потрапляють до червоних зон.

Євген Магда, політолог:
— Поділ України на різні епідеміологічні зони, а також конфлікти навколо цього зумовлені не лише статистикою захворюваності на Сovid-19. Із наближенням місцевих виборів у влади зростає спокуса в ручному режимі впливати на різні реґіони та на локальні еліти, зокрема, і через вибіркове посилення або послаблення карантину. Більшість підприємців і звичайних громадян влада залишила напризволяще з проблемами, спричиненими карантином. Основний тягар боротьби з пандемією взяли на себе місцеві бюджети — від допомоги підприємцям і збитків через карантин до підтримки лікарень. Те, що карантинні обмеження працювали та працюють не для всіх, що є наближені до влади бізнеси, які не потерпають від заборон, викликає протест у суспільства. В українців, як наслідок, закінчується гроші, і це поза сумнівом, виведе їх на вулиці.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply