Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Українці генетично близькі з хорватами та поляками

Автор:

|

Серпень 31, 2020

|

Рубрика:

Українці генетично близькі з хорватами та поляками
Ольга Утєвська

Українці мають схожі ДНК із жителями сусідніх країн. Про це розповіла Ольга Утєвська, доктор біологічних наук, професор, доцент кафедри генетики та цитології Харківського національного університету імені В. Каразіна.
«Європейське положення України зумовлює переважну присутність у мітохондріальному генофонді українців західноєвропейських гаплогруп. Їхня загальна частка становить понад 98 %. Тоді як африканські та східноєвроазійські гаплогрупи зустрічаються з мінімальними частотами — 1 % та відповідно 0,14 %. Області генетичної схожості українців за маркерами мітохондріальної ДНК охоплюють території Польщі, Німеччини й інших країн Балтійського та Північного морів, зокрема, Західну Скандинавію та Британські острови.
Також цікаво, що 20 % мітохондріальної ДНК властиві лише українцям та рідко розповсюджуються на інші території. 25 % українських мінотипів відноситься до головного географічного кластеру, широко поширеного у межах Європи, 9 % мінотипів поширені серед слов’янських народів (південних білорусів і східних поляків). Близько 6,7 % мітохондріального генофонду українців демонструє спорідненість з північноєвропейськими фіно-мовними популяціями, незначні 2-3 % поєднують нас зі західносибірськими та північнокавказькими народами», — пояснила науковець.
Компоненти аутосомного генофонду українців: 75 % — європейські; 20 % — близькосхідний; 3 % — сибірський; 2 % — південноазійський. «За складом Y-хромосоми українці генетично близькі до народів слов’ян, тобто це обмежується Центрально-східними регіонами Європи. Усі східні, західні, північні та південні слов’яни — генетично схожі, у нас спільна мовно-лінгвістична група. Українці генетично найбільш схожі до білорусів Полісся. Особливо це стосується жителів Рівненської та Житомирської областей. Тобто якщо трактувати не етнічно, а територіально, то білоруси Полісся — по суті такі самі українці. Мабуть, це не політкоректно, але десь так і є. Щодо північних і центральних білорусів, то вони вже мають більшу схожість до поляків і жителів північного заходу європейської частини Росії.
«Потім близькі — словенці, хорвати, словаки, східні поляки, північні та центральні білоруси. Є у нас і спільність із жителями південно-західних областей європейської частини Росії», — наголосила вчена.
Раніше «Міст» розповідав, як нам об’єднати Україну.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply