Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Український якір Донбасу

Автор:

|

Грудень 10, 2015

|

Рубрика:

Український якір Донбасу
Мапа окупованої частини України

Мапа окупованої частини України

Верховна Рада України (ВРУ) ухвалила законопроект, який має полегшити життя вимушеним переселенцям. Зміни торкнулися передусім спрощення бюрократичних процедур. Зокрема скасовано необхідність реєстрації на новому місці проживання й у міґраційній службі. Однак, як свідчать соціологи та волонтери, дві головні проблеми переселенців — житло та робота — залишаються невирішеними.
У Міністерстві соціальної політики не приховують, що сприймають переселенців як тимчасове явище та готуються «стимулювати повернення переміщених осіб до місць постійного проживання». Саме так прописано в урядовій програмі з інтеграції та підтримки переселенців на 2015-2016 рр. Також у міністерстві запевняють, що держава не лише допоможе їм повернутися, але й попіклується про їхню безпеку після повернення.
Такі очікування — небезпідставні. Як стверджують у Всеукраїнській організації у справах вимушених переселенців, лише 30 % переміщених осіб не планують повертатися додому. Тим більше, процес масового повернення триває вже зараз. За даними Організації з безпеки та співпраці в Європі, тисячі осіб повертаються на окуповані території, не зважаючи на політичну невизначеність, небезпеку та важку гуманітарну ситуацію у «республіках».
Із поверненням переселенців пов’язані певні політичні очікування. Так, Петро Порошенко назвав переміщених осіб «українським якорем Донбасу», а Любомир Гузар — «апостолами єдності України». На думку кардинала, перебування в інших реґіонах країни стане для переселенців цінним досвідом солідарності, який вони повезуть назад у Донбас. «Допомагаючи цим людям, ми допомагаємо поверненню Криму», — стверджує суголосно з колишній главою Української греко-католицької церкви Таміла Ташева, координатор волонтерського проекту «КримSOS».
Однак свої плани щодо переселенців мають і лідери самопроголошених «республік». «Тим, хто втік із Києва, Львова чи Тернополя, поливав нас брудом, тут, м’яко кажучи, не раді. Звісно, розстрілювати тих, хто повернеться, не будемо, але довести свою корисність і спокутувати провину доведеться», — заявив Олександр Захарченко, лідер терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР).
Аналогічні настрої панують і серед діячів «Луганської народної республіки» (ЛНР). «У моєму особистому списку є прізвища, й я зроблю все, щоб ця наволоч ніколи не ступила на нашу священну землю!» — погрожує Наталія Максимець, одіозна луганська комуністка.
Зрозуміло, що в таких умовах про жодну українізацію не йдеться. Переселенці, котрі повернулися, не декларують свої політичні позиції, небезпідставно побоюючись репресій і розправи. Та й керуються «репатріанти» суто побутовими мотивами — назад у «сіру зону» їх виштовхує неможливість влаштуватися за межами окупованих територій. Тому вони готові миритися зі злиднями та небезпеками напіввоєнного стану, аби тільки не опинитися просто неба без засобів до існування.
Політичний ефект від повернення переселенців міг би виявитися після відновлення державної влади у непідконтрольних районах Донбасу. Але на практиці є ризик, що перезавантаження влади в «республіках» стане легалізацією функціонерів ЛНР і ДНР на керівних посадах. У такому випадку обіцянки чиновників забезпечити безпеку «репатріантам» залишаться пустим звуком, а політично активні переселенці не зможуть повернутися на Донбас.
Так, відповідно до Мінського плану, функції правоохоронних органів у «республіках» буде виконувати «народна міліція», підпорядкована місцевій владі. Зараз «народна міліція» ЛНР і ДНР — це об’єднання незаконних збройних формувань. Тобто охороняти репатріантів будуть ті, хто торік змусив їх утікати, рятуючись від терору.
Що стосується місцевої влади, то без тотальної люстрації після повернення Донбасу не обійтися. Зрозуміло, що в умовах «особливого статусу» про це не може бути і мови — навпаки, чимало одіозних персонажів потраплять під амністію. Але в такому разі «український якір Донбасу» не зможе зачепити дно, надійно зцементоване кадрами Партії реґіонів.
Відтак патріотам-переселенцям доведеться або змиритися з новою політичною дійсністю, або вступати у нерівну боротьбу з легалізованими сепаратистами, котрі тепер ще й матимуть «розширений порядок самоуправління». Тому найпатріотичніші переселенці не мають бажання повертатися додому — там на них чекають ті ж «перевірені кадри», які організували й підтримали сепаратистський заколот.
Стимулювати повернення переміщених осіб у таких умовах буде не просто чиновницьким безглуздям, а державним злочином. Оскільки проблема відновлення законності на території «республік» — справа не одного року, чиновникам варто думати не про повернення, а про інтеграцію переміщених осіб. Інакше близько 2 млн наших співвітчизників будуть розмелені жорнами історії.

Олександр Фоменко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply