Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Український уряд запропонував пенсійну реформу

Автор:

|

Червень 29, 2017

|

Рубрика:

Український уряд запропонував пенсійну реформу

Кабінет міністрів України (КМУ) прийняв 21 червня за основу й направив його того ж дня на розгляд Верховної Ради (ВРУ) необхідні для пенсійної реформи законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», «Про внесення змін до Митного кодексу щодо пенсійного забезпечення», «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо питань пенсійного забезпечення» й «Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо підвищення пенсій».

«Дискусія переноситься»
Якщо спершу Андрія Рева, міністр соціальної політики, запевняв, що уряд врахував усі зауваження Національної ради реформ при президентові, то згодом визнав, що її пропозиції враховані не в повному обсязі. Відтак, констатував, що «дискусія переноситься у ВРУ».
А також уточнив, що схвалені законопроекти не враховують пропозицію Нацради перенести з 2018 року на 2020-й введення для виходу на пенсію мінімального страхового стажу в 25 років. Після засідання Нацради реформ п. Рева, щоправда, запевняв, що «КМУ розгляне можливість перенесення термінів збільшення мінімального страхового стажу з 15 до 25 років зі 1 січня 2018-го на 1 січня 2020 року», а також пояснив: «Ця пропозиція, щоб дати людям можливість адаптуватися, буде внесена як пропозиція на Кабмін, і вона буде розглянута».
Але згодом міністр повідомив: «Це уряд розглянув спільно з іншими зацікавленими сторонами й було прийнято рішення, що початок збільшення страхового стажу буде відбуватися так, як це передбачено в урядовому законопроекті з 1 січня 2018 року».
А передбачено там, за словами міністра, таке: «Пенсійний стаж, який буде враховуватися при обчисленні пенсій, складатиметься з двох частин — зі стажу до 2000 року і стажу після 2000-го. При цьому і перший, і другий стаж абсолютно рівнозначні для розрахунку пенсій. Для того, щоб людина могла брати участь у системі пенсійного страхування, достатньо мінімального стажу 15 років».
«Зараз повний стаж для жінок — 30 років, а для чоловіків — 35. Але той, хто платить внески до Пенсійного фонду 15 років, і той, хто платить упродовж 35 років, не можуть бути в однакових умовах. Це несправедливо. Тому той, хто матиме повний страховий стаж, виходитиме на пенсію в 60 років, неповний (від 15 до 25) — отримуватиме пенсію зі 63 років, а мінімальний — матиме право на пенсію у 65 років», — уточнив він.

Відхилене застереження
Андрій Рева також запевняв: «Людям, страховий стаж яких становить не менше 15 років, але не досяг 25 років, упродовж трьох років буде виплачуватися спеціальна допомога — тимчасова державна соціальна допомога працюючим громадянам, котрі досягли пенсійного віку, але не можуть скористатися правом на отримання пенсії. Її розмір прирівняють до прожиткового мінімуму, а отримувати таку допомогу громадяни будуть до того часу, поки не отримають право на пенсійні виплати. Стосовно ж коефіцієнту страхового стажу, то до зазначеної дати при призначенні пенсій він буде складати одиницю».
Однак не назване агенцією «Українські новини» її «інформоване джерело» повідомило їй, що Нацрада реформ рекомендувала уряду знизити коефіцієнт оцінки вартості трудового стажу з 1,35 до 1 не раніше, ніж 2020-го. А наразі порадила відкласти це.
Перенести введення вимоги мінімального страхового стажу з 2018 року на 2020-й пропонував 16 червня Президент України. Але оскільки згодом не наполягав, то виходить, що уряд консультувався в т. ч. з ним. Але це ще не означає, що з цим погодяться стільки депутатів ВРУ, скільки потрібно для затвердження у ній законопроектів щодо пенсій. Зокрема в парламенті навряд чи всі погодяться з такою вимогою: «Ті, хто не мають страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років. Її обсяг визначатиметься, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера. Усі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на один рік кожні 12 місяців до 2028 року. Таким чином, із 2028-го для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу».

«Можна буде ще придбати»
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, запевнив із цього приводу: «Пенсійний вік не підвищуватимуть, натомість зміни торкнуться страхового стажу — він поступово збільшуватиметься. Поки що претендувати на пенсію зможуть ті, хто відпрацював 25 і більше років. Ми вважаємо, що до 25 років — це абсолютно оптимальний стаж, який притаманний більшості українських громадян. У разі ж браку стажу, його можна буде ще й придбати».
Урядовий варіант реформи справді передбачав можливість придбання до п’яти років страхового стажу. Якби докуповувати страховий стаж за цими правилами можна було зараз, за перший рік треба було б сплатити 16 896 грн.
Однак глава уряду уточнив, що оновлений проект пенсійної реформи передбачає можливість придбання лише до двох років страхового стажу. Урядовий законопроект також передбачає: «Якщо у 60-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право обрати — доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років. Ці правила будуть діяти з урахуванням перехідного періоду підвищення пенсійного віку жінкам».
У запропонованому урядом на розгляд ВРУ законопроекті також зазначено: «Якщо у 63-річного особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, він буде мати право вибрати — доопрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 63 до 65 років. Відповідно до реформи, починаючи з 1 січня 2019-го, особи, у яких страховий стаж становитиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. При цьому, особи, у яких відсутній страховий стаж тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги, по досягненні 65 років сукупного доходу сім’ї».
Прем’єр також заявив: «Не треба забрати в одного пенсіонера, який усе життя працював, і віддати іншому, котрий не працював. Якщо по здоров’ю — є пенсія з інвалідності. Але якщо людина байдикувала, не хотіла працювати або займалася прихованою роботою, звісно, вона не може бути в таких же умовах. Ми діємо в інтересах людини праці».
А на зауваження народного депутата Романа Семенухи, що «запропоноване підвищення страхового стажу — це прихований спосіб підвищення пенсійного віку» п. Гройсман відповів: «Якщо у вас є 25 років пенсійного стажу і законом передбачено, що ви вийдете на пенсію в 60 років — то ви в скільки вийдете на пенсію? В 60. А якщо буде збільшено пенсійний вік, наприклад, до 63 років — то це означатиме, що у вас є 25-річний пенсійний стаж, а ви маєте ще три роки працювати. Людина, яка має стажу 25 років і більше, має отримувати більшу пенсію, аніж той, хто має стаж десять і 15 років».

Як буде рахуватися
Державна агенція «Укрінформ» на запитання «Як буде рахуватися страховий стаж (офіційне/неофіційне працевлаштування, робота за кордоном, декретні відпустки, навчання у виші, строкова військова служба, мобілізація, перерва у стажі тощо)?» відповіла так: «Страховий стаж вираховується в місяцях. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць — за умови відповідної доплати до суми страхових внесків. У разі відсутності доплати до страхового стажу зараховується період шляхом співставлення суми фактично сплачених страхових внесків до визначеної суми мінімального страхового внеску та зараховуються періоди, які покриваються обчисленими місяцями. Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу призначатиметься державна соціальна допомога».
Натомість на запитання «Якою буде формула розрахунку ціни місяці (року) трудового стажу, який можна буде «докупити»?» відповідь була така: «Для осіб, котрі не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, законодавством передбачена добровільна (зі 16-річного віку) участь у пенсійному страхуванні. Такі особи можуть звернутися до територіального органу Державної фіскальної служби та укласти договір добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування: або на визначений строк, але не менше одного року, або укласти договір про одноразову сплату страхових внесків за період з 01.01.2004 року».
При цьому передбачається, що з 1 січня 2018-го разова оплата здійснюватиметься за період не більше ніж за два роки відсутнього страхового стажу. При цьому застосовуватиметься додатковий коефіцієнт щодо мінімального страхового внеску: два — за період до 12 місяців; 1,5 – за період з 13 до 24 місяців. Наприклад, якщо врахувати, що з січня 2017-го мінімальна заробітна плата зросла до 3,2 тисячі гривень і єдиний соціальний внесок (22 %) зараз становить 704 грн на місяць, то один рік стажу буде коштувати приблизно 16,8 тис. грн (з коефіцієнтом 2), два роки — 25,3 тис. грн (коефіцієнт 1,5)».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply