Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Український «Нептун»: під прицілом Севастополь

Автор:

|

Квітень 10, 2019

|

Рубрика:

Український «Нептун»: під прицілом Севастополь

Випробування ракети «Нептун» на полігоні в Одеський області. 5 квітня 2019 р.

Після анексії Автономної Республіки Крим (АРК) 2014 року Російська Федерація (РФ) перетворила півострів на найбільшу в реґіоні військову базу, зосередивши там не лише величезну ескадру бойових кораблів, але й чималі сухопутні сили та ракетні підрозділи. На жаль, Військово-морські сили України (ВМСУ), які в результаті анексії втратили більшість кораблів, що базувалися на території АРК, донедавна нічого не могли протиставити російській військовій машині. Наочним прикладом цього стало захоплення 25 листопада минулого року бойовими кораблями РФ у нейтральних водах Чорного моря трьох суден ВМСУ, які намагалися увійти в Керченську протоку, в результаті чого в полоні аґресора опинилися 24 українських військові моряки. Однак тепер правила гри в Чорному морі починають змінюватися. І зовсім не на користь Кремля.

«Морський щит» проти РФ
Днями Міністерство оборони (МО) РФ заявило, що організувало чергування кораблів Чорноморського флоту (ЧФ) та авіації у зв’язку з навчаннями НАТО в Чорному морі. «З метою оперативного реагування на можливі нештатні ситуації силами та засобами ЧФ виконується комплекс заходів щодо контролю за діями кораблів НАТО», — заявили в російському МО. У чергуванні беруть участь як розвідувальні кораблі, так і ударні групи ЧФ РФ. У черговий режим також перевели берегові ракетні комплекси «Бастіон» і «Бал».
Настільки нервову реакцію Москви викликали багатонаціональні морські навчання НАТО «Морський щит-2019». Вони проходять у територіальних водах Румунії та міжнародних водах Чорного моря із 5 по 13 квітня і стали найбільшими у цьому реґіоні. У навчаннях беруть участь авіація і кораблі Нідерландів, Болгарії, Греції, США, Канади, Румунії та Туреччини, а також представники Збройних сил (ЗС) України та Грузії. «Близько 2,2 тис. військовослужбовців виконують спільні бойові процедури проти підводних, наземних і повітряних загроз, адаптованих до видів загроз, що виникають у Чорноморському реґіоні», — цитує «Європейська правда» повідомлення прес-служби МО Румунії.
Про масштабність навчань свідчить хоча б той факт, що на момент їхнього проведення в Чорному морі перебували водночас шість фрегатів 2-ї Середземноморської групи НАТО (SNMG2, Standing NATO Maritime Group), хоча на всіх попередніх навчаннях їх було не більше чотирьох. Контр-адмірал Будевейн Бутс, командувач з’єднання, заявив журналістам: «Те, що РФ, використовуючи силу, змінила кордони, для нас неприйнятно. І саме з урахуванням активної аґресивності, яку здійснює Росія, ми збільшили своє представництво в Чорноморському реґіоні».
Не менш чіткою є й заява Кей Бейлі Гатчінсон, представника США при Альянсі: «Передбачається посилення спостереження, зокрема, повітряного, водночас більша кількість кораблів країн НАТО заходитимуть у Чорне море, щоб забезпечити безпечний прохід суден України Керченською протокою до Азовського моря. Дуже важливо, щоб у Чорному морі існувала безпека Румунії, Болгарії й України, так само, як і Грузії, це стосується як їхніх кораблів, так і узбережжя».
Практично те саме заявив під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в столиці США з нагоди 70-ї річниці підписання Вашинґтонського договору про створення західного військового альянсу Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО. За його словами, підтримку з боку Альянсу можуть посилити завдяки навчанню морських сил і берегової охорони, візитам кораблів НАТО до українських і грузинських портів, проведенню спільних навчань та обміну інформацією. «Ми домовилися про пакет заходів із метою поліпшення обізнаності про ситуацію і посилення нашої підтримки Грузії й України», — розповів він.
Шпальти російської преси одразу заряснили сценаріями майбутніх «баталій» у Чорному морі, коли караван українських кораблів у супроводі фрегатів і есмінців НАТО нібито з боєм проривається через Керченську протоку. Генерал Шаманов, голова комітету з оборони Державної думи РФ, бадьоро пообіцяв натовцям цілковитий розгром: «Скільки б вони своїх «корит» нам під ніс не тицяли, у нас зараз створена самодостатня група оборони, яка може завдати неприйнятних втрат будь-яким групам кораблів, які з’являться в безпосередній близькості від наших кордонів».

«Нептун» був створений у рекордні терміни
Водночас ЗС України вже також не ті, що були 2014-го. Нещодавно на полігоні в Одеській області завершилися фінальні випробування нової української протикорабельної ракети «Нептун». Ця подія є надзвичайно важливою, адже втративши більшість озброєння та кораблів 2014 року під час анексії АРК, Україна фактично залишилася беззахисною перед можливою атакою ЧФ РФ та висадкою морського десанту. Берегова артилерія може протидіяти лише десантним підрозділам супротивника, які вже висадилися на берег. Але без ураження кораблів, що прикривають висадку десанту, артилерійські частини можуть швидко знищити. Тепер ситуація змінюється на користь України. Дальність ураження «Нептуна» — близько 300 км — дозволяє не лише захищати акваторії Чорного й Азовського морів, але й тримати під прицілом Севастополь — головну базу ЧФ РФ.
«Українська протикорабельна ракета «Нептун» була створена в рекордні терміни. 2015-го громадськості вперше показали концепти нової ракети, а 2018 року «Нептуни» вже вражали морські цілі на відстані майже 300 км, усі випробовування завершилися і ракета «йде у війська». «Нептун» оснащений новітньою електронікою українського виробництва, яка ґрунтується на новітніх західних технологіях і в рази перевершує «начинку» подібних російських ракет «Уран». Такий швидкий цикл розробки, вочевидь, дещо «шокував» росіян, котрі на рівні висловів «диванних» експертів не втомлювались обзивати українську ракету «підробкою» російського «Урану» і висловлювати сумніви, що українська оборонна промисловість «потягне» виробництво нових ракет», — пише інформаційна аґенція «Укрінформ».
Звісно, сама по собі ракета ще не є повноцінною зброєю, адже потребує комплексів для запуску та наведення. Сильною стороною «Нептуна» є її універсальність — ракету можна запускати з берегових комплексів, із облавку кораблів і навіть з-під крила бойових літаків. Спеціально під оснащення «Нептунами» внесли зміни в проект швидкохідних ракетних катерів «Лань», також ними оснастять ракетні катери «Веспа» та корвет «Володимир Великий».
«Береговий ракетний комплекс насамперед чекають ВМСУ. Оскільки боротися з кораблями супротивниками силами артилерії та ракетних систем залпового вогню — це від тимчасової відсутності інших рішень. Новий ракетний комплекс призначений для контролю територіальних вод і протокових зон, захисту військово-морських баз, берегових об’єктів та інфраструктури узбережжя, захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Комплекс здійснює визначення й ураження цілей протикорабельними крилатими ракетами. Його бойове застосування забезпечується в простих і складних метеоумовах, вдень і вночі за повної автономності наведення після пуску. За критерієм «вартість-ефективність» це є оптимальним рішенням для бойових завдань на морі ракетами оперативно-тактичного класу», — вважає Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Еxpress.
Успішні випробування нових українських ракет мають важливе стратегічне значення. Адже вже впродовж п’яти років Україна, в умовах фактичної війни з РФ не лише успішно обороняється, але й активно нарощує технологічний і військових потенціали. І прийняття на озброєння української армії та флоту сучасного й ефективного протикорабельного ракетного комплексу — черговий крок на шляху до перемоги.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Доказом появи панічних настроїв у найвищому керівництві РФ можуть також слугувати масштабні навчання, які пройшли в управлінні Міністерства внутрішніх справ (МВС) РФ по Санкт-Петербургу та Ленінградській області. Співробітників управління несподівано підняли вночі за командою «тривога» й учили «відбивати ймовірну атаку військ НАТО». Очевидно, що зробили це за прямим наказом із Москви (інакше в РФ нічого не відбувається). Щоправда, виглядало недолуго.
«Аґресії» НАТО протистояли сержанти й офіцери дорожньої автоінспекції (ДАІ), котрі вночі патрулювали навколишні ліси. Як зазначає «Фонтанка.ру», за леґендою навчань, чомусь саме даішники мали першими зустріти війська ворога — мотопіхоту НАТО з боку Естонії. «Першими ляжемо під Кінгісеппом (місто в Ленінградській області. — Ред.)», — прокоментував навчання один із учасників маневрів. Ще один похвалився наявністю в ДАІ невеликого катера, «за допомогою якого ми готові за необхідності дати відсіч ворогу». Найбільший шок викликав той факт, що в ліси під Санкт-Петербургом для знищення мотопіхоти НАТО разом із деякими поліціянтами прибули жінки з малолітніми дітьми, котрих співробітники не змогли залишити самих удома. Як мовиться, і сміх, і гріх.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply