Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Український флот — один з найслабших у Чорному морі

Автор:

|

Травень 25, 2017

|

Рубрика:

Український флот — один з найслабших у Чорному морі

Флагман українського флоту фрегат «Гетьман Сагайдачний» був спущений на воду 1992 року

28 травня ц. р. останній російський корабель мав залишити рейд Севастополя. Це було передбачено пакетом базових українсько-російських угод щодо тимчасового перебування Чорноморського флоту (ЧФ) Російської Федерації (РФ) на території України. Однак трагічному 2014-го втікати з Криму довелося флоту українському, який в результаті анексії півострова втратив 70 % бойового складу, інфраструктуру й основні пункти базування.

Україна: найбоєздатніша — морська піхота
20 років тому, після підписання 1997-го Угоди про параметри поділу радянського ЧФ, Україна отримала 250 бойових кораблів і допоміжних суден. Зараз у складі українських Військово-морських сил (ВМС) налічується трохи більше 40 бойових і допоміжних одиниць. Флагманом є спущений на воду 1992 року фрегат «Гетьман Сагайдачний». При цьому не варто забувати, що проект 11351 «Нерей» (Krivak class за класифікацією НАТО), до якого належить український флагман, був розроблений у СРСР ще на початку 1980-х. Зрозуміло, що судно застаріле і мало відповідає сучасним вимогам.
Ще давніший — другий за бойовими можливостями корабель українських ВМС — корвет «Вінниця», який був спущений на воду аж 1976-го. Та й корветом його можна назвати з великою натяжкою — насправді це прикордонний сторожовий корабель. Не набагато молодший і ракетний катер «Прилуки» (1979 рік).
Цими ветеранами, фактично, й обмежуються бойові можливості ВМС України. Шість артилерійських катерів, корабель управління «Донбас», малий розвідувальний корабель «Переяслав», середній десантний корабель «Юрій Олефіренко» і близько 30 суден і катерів забезпечення відіграють допоміжну роль. Перше поповнення за багато років українські ВМС святкували наприкінці 2015 року, коли було спущено на воду два малі панцерні артилерійські катери типу «Гюрза». До кінця цього року нібито обіцяють ще два.
Найбільш боєздатною, як це не дивно, виглядає сухопутна складова ВМС — бригада і кілька окремих батальйонів морської піхоти, чий особовий склад пройшов бойовий вишкіл на Сході України.

Слабаки: Грузія й Абхазія
Мусимо констатувати, що порівняно з ВМС інших чорноморських держав український флот виглядає практично беззахисним. Єдині, кого можуть налякати українці — грузини й абхази. В результаті російської аґресії 2008 року Тбілісі втратив більшу частину своїх й без того не дуже потужних ВМС. У Грузії залишилося лише п’ять бойових катерів і два малі десантні кораблі, подаровані Болгарією.
На цьому тлі навіть самопроголошена Абхазія виглядає солідніше. В складі її ВМС налічується 21 бойовий катер (у т. ч. й кілька ракетних) і сторожовик.

Середняки: Румунія та Болгарія
Сусідня з Україною Румунія має на озброєнні 16 бойових кораблів (у т. ч. чотири фрегати та стільки ж корветів), 20 бойових катерів, 16 допоміжних суден, вертолітну групу, підрозділ підводних диверсантів, а на додачу ще й два дивізіони річкових кораблів на прикордонному з Україною Дунаї.
Флот Болгарії — чотири фрегата, два корвети, три ракетних катера, близько 20 кораблів бойової підтримки (тральщики, десантні кораблі, мінні загороджувачі, торпедні й артилерійські катери). Також болгарські ВМС мають ескадрилью протичовнових гелікоптерів Мі-14.

Важковаговик: Туреччина
Незрівнянно потужнішим є флот Туреччини. Загальна кількість бойових кораблів, суден допоміжного флоту та катерів становить близько 300 одиниць, зокрема, 18 фрегатів, вісім корветів і 13 субмарин. При цьому влада Туреччини взяла курс на подвоєння в найближчі 10-15 років своїх ВМС та якісне їхнє переоснащення.
Так, уже закладена за німецьким проектом серія зі шести субмарин, які мають увійти до складу флоту 2020-го. Заплановано будівництво від чотирьох до восьми фрегатів і двох нових великих танкодесантних кораблів. Крім цього, Реджеп Таїп Ердоган, президент країни, заявив про намір побудувати перший турецький авіаносець. Експерти зазначають, що в разі виконання задекларованої програми розбудови флоту приблизно 2025 року Туреччина увійде в топ-десятку держав із найсильнішими ВМС.

Монстр: ЧФ РФ
А тепер — ЧФ РФ. В складі флоту — ракетний крейсер «Москва» (флагман), шість фрегатів (ще один завершує державні випробування), 12 корветів, сім підводних човнів, п’ять ракетних катерів, сім великих десантних кораблів, п’ять десантних катерів, чотири середніх розвідувальних корабля, п’ять протидиверсійних катерів, сім тральщиків і кілька десятків кораблів, суден і катерів забезпечення.
А на додачу — потужні сили морської піхоти та кілька бригад і полків берегової оборони, штурмовий і розвідувально-протичовновий авіаційні полки. Причому до 2020-го планується включення до складу ЧФ ще й близько 20 бойових одиниць і суден забезпечення. Крім цього, Росія утримує захоплені в Криму українські кораблі: п’ять корветів, два тральщики, єдину субмарину «Запоріжжя», корабель управління, великий десантний корабель і два недобудованих корвети у Феодосії — «Луганськ» (2/3 готовності) і «Львів» (95 % готовності).

Провокації тривають
Й якщо з боку флотів країн НАТО аґресивних дій чекати не доводиться, то з боку РФ провокації не припиняються. Так, у грудні минулого року український прикордонний корабель морської охорони «Григорій Куроп’ятников» виходив у море для документування незаконної промислової діяльності Російської Федерації у виключній морській економічній зоні України та збору доказової бази щодо фактів аґресії РФ. Навперейми вийшов військовий корабель Російської Федерації «Питлівий», який блокував українським морякам шлях. Тоді, на щастя, до стрілянини не дійшло.
Однак, уже в лютому 2017-го водолазне судно ВМСУ «Почаїв» було обстріляне російськими снайперами з бурових платформ «Чорноморнафтогазу», захоплених росіянами після анексії Криму. Також у лютому зазнав атаки український літак АН-26. Під час польоту над газовим родовищем у Чорному морі, де були помічені російські судна газової розвідки, по літаку відкрили вогонь зі стрілецької зброї з борту малого протичовнового корабля ЧФ. Український літак отримав пошкодження корпусу, на щастя, екіпаж не постраждав.
Наприкінці квітня під час проведення штатних навчань рятувальниками Морської пошуково-рятувальної служби у Чорному морі, в районі Скадовська, російський бойовий корабель здійснив спробу захоплення українського рятувального катера. Капітану росіян не сподобалося, що українські морські рятувальники здійснювали фото- і відеозйомку російських суден, які вертілися підозріло близько від українського катера.
Росіяни вийшли в ефір і заявили українським морякам, що подальший рух зазначеним курсом призведе до порушення «російського кордону». У відповідь капітан українського катеру категорично заявив, що перебуває в територіальних водах України. Доки росіяни вирішували, чи брати українців на абордаж, капітан катера встиг залишити небезпечну зону та щасливо прийшов у порт Скадовськ.
Загальний висновок — невтішний. На жаль, ВМС України навряд чи зможуть захистити українське узбережжя та порти від серйозної атаки або висадки десанту російської морської піхоти.
Що ж, усі попередні президенти на український військовий флот мало зважали. Не надто відрізніється від них і теперішній. А враховувати те, що російський монстр може вести бойові дії не лише на суходолі, а й на морі, варто всім без винятку.

Ігор Берчак

До теми
Значно краща ситуація — зі Сухопутними силами. Так, нещодавно Харківський бронетанковий завод, що входить до складу Державного концерну «Укроборонпром», підготував для передачі Високомобільним десантним військам чергову партію основних бойових танків Т-80. За свої швидкісні властивості, який забезпечує газотурбінний двигун із максимальною потужністю у 1250 к. с., що розганяє Т-80 до 70 км/год., у військах цей танк називають «летючим». Силами заводу за короткий термін було проведено комплекс робіт із відновлення двигуна, трансмісії, ходової частини, електронного устаткування, системи управління вогню, підвищення захисту машини й інші роботи. За результатами ремонту, кожен танк пройшов приймально-здавальне випробування на полігоні, під час якого були перевірені всі системи танку, в т. ч. виконання стрільб і пробіг на 100 км на спеціальному танкодромі.
Необхідно зазначити, що Високомобільні десантні війська України почали отримувати танки, які ніколи не стояли на озброєнні цього роду військ, 2015 року. Завдяки цьому вдалося значно підвищити вогневу міць десантників, які боронять країну в зоні проведення антитерористичної операції. Для втілення цього плану в життя, підприємства «Укроборонпрому», в т. ч. Харківський бронетанковий завод, за короткий час поновили технологічний процес відновлення танків цього типу, які на той момент були вже зняті з озброєння та роками стояли просто неба. У результаті цієї роботи, у кожній із п’яти бригад Високомобільних десантних військ Збройних сил України була сформована танкова рота, на озброєнні якої стоять Т-80.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply