Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Українські солдати гинуть від вибухів власних мінометів

Автор:

|

Жовтень 03, 2018

|

Рубрика:

Українські солдати гинуть від вибухів власних мінометів

Комітет Верховної Ради України (ВРУ) з питань національної безпеки й оборони заслухав експертні висновки щодо причин розриву міномета «Молот» під час навчань на 233-му Рівненському загальновійськовому полігоні 6 липня ц. р., внаслідок чого загинули троє військовослужбовців 128-ї гірничо-штурмової бригади, ще дев’ятеро отримали поранення. На той час це був восьмий випадок вибуху нового 120-міліметрового міномета української розробки з часу його постановки на озброєння 2016 року та принаймні четвертий із летальними наслідками.
Після трагедії Президент України заборонив стрільби з «Молотів» під час навчань. Однак їх продовжують використовувати під час бойових дій у зоні проведення Операції об’єднаних сил на Донбасі. 23 вересня в районі Світлодарської дуги стався дев’ятий розрив «Молота», в результаті чого поранення отримали двоє військовослужбовців 72-ї окремої механізованої бригади.

Версія ГПУ: недбалість військових
Озвучений на засіданні Комітету ВРУ висновок Юрія Луценка, керівника Генеральної прокуратури України (ГПУ) виявився банальним: головна причина трагедії на Рівненському полігоні — недбалість військових, що призвела до заряджання міномета двома мінами, які здетонували під подвійною вагою у стволі, а також неналежна організація самих стрільб.
Схожої версії дотримуються і в Міністерстві оборони України (МОУ). «Що стосується небойових втрат, яких зазнали наші військовослужбовці, то має місце порушення заходів безпеки. Але вони стосуються не тільки експлуатації та ведення вогню з мінометів, а також й інших видів озброєння, а також експлуатації військової техніки», — заявив під час засідання парламентського комітету Олександр Дублян, державний секретар МОУ, інформує «Німецька хвиля».
Водночас, за словами Юрія Віталійовича, розслідування вибуху «Молота» на Рівненському полігоні ще триває та далеке від оголошення конкретних підозр винуватцям. Висновки експертизи, за його словами, не дають підстав для зняття з експлуатації нових мінометів. Однак, генпрокурор закликав провести повну ревізію всіх «Молотів» на предмет справності пускових механізмів і запобіжників, та покращити гарантійне обслуговування мінометів їхнім виробником — київським заводом «Маяк».

Волонтери та бійці: «Молот» — дуже погана копія радянського міномета
Варто зазначити, що український міномет був розроблений у рекордні терміни. Від початку розробки «Молота» в травні 2015 року до перших полігонних випробувань минуло лише чотири місяці (!). В березні 2016-го перша партія нових мінометів була передана Збройним силам України (ЗСУ). А вже в липні на полігоні «Широкий лан» у Миколаївській області під час навчальної стрільби жертвами розриву міномета стали двоє військових 57-ї бригади. Волонтери та журналісти одразу вдарили на сполох, доводячи, що зброя має вагомі недоліки.
«Ми неодноразово пробували привернути увагу до того, що з «Молотами» є проблема. Експерти-металознавці стверджують, що марка сталі в стволі не відповідає технічним характеристикам, вона м’якша, ніж це повинно бути. Для того, щоб це з’ясувати напевно, треба елементарно провести матеріалознавчу експертизу. Але нам (волонтерам) сказали не лізти. Бо ми — тупі цивільні і нічого не розуміємо», — розповіла «Главкому» Ольга Решетилова, журналістка та волонтер.
Мають претензії і самі учасники бойових дій. Український військовий Анатолій Топольський наприкінці серпня 2016 року написав у Facebook про власні враження від нового міномета: «Сам міномет — дуже погана копія радянського міномета 2С12 «Сані». У тест-драйві брали участь 12 «Молотів». Два з них випробування не пройшли — один розвалився ще на під’їзді до вогневої, другий — під час першого пострілу. Після п’ятого пострілу механізм одного з мінометів став клинити. Ну, і ще один лютий ахтунг — «Молот» за майже півмільйона гривень за штуку, оптика повинна бути ого-го. Приціли на «Молоті» — 1946 року! Зроблено в СРСР».
Журналісти проекту «Наші гроші» також звернули увагу на те, що «Молоти» мали б бути оснащені прицілами MUM 706 M західного виробництва, які вважаються однією з найдорожчих деталей у цьому виді озброєння. Насправді ж з’ясувалося, що більшість мінометів укомплектовані старими радянськими прицілами 1940-х років — МПМ-44М. Учасник війни на Донбасі Станіслав Краснов так прокоментував ситуацію у Facebook: «Крім величезної корупційної складової в цих так званих новітніх мінометах є ще очевидне порушення технічних вимог на виробництві. Є висока вірогідність, що ці золоті міномети — просто пофарбовані в зелений колір водогінні труби».

Експерти: всі показники повністю витримані
Натомість експерти наполягають, що зі зброєю все гаразд. Під час виступу перед Комітетом ВРУ Олександр Рувін, директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, наголосив, що інформація про неналежну якість стволів мінометів не відповідає дійсності — вони виготовляються з такої ж сталі, що й попередні моделі, які давно стоять на озброєнні — 2Б11, ПМ-38 і ПМ-43.
«У середньому всі показники, які впливають на безпеку при забезпеченні стрільби, повністю витримані. Сталь і сам ствол, труба міномета відповідають документації», — наголосив п. Рувін. Втім, експерт звернув увагу на певні технічні недоліки, які виявляються в процесі експлуатації «Молота» — швидке зношення пускового механізму, внаслідок чого не детонує перша закинута всередину ствола міна, та запобіжника, який мав би попередити подвійне заряджання.
Подвійне заряджання міномета, за попередньою версією, стало причиною й нещодавнього розриву «Молота» на Світлодарській дузі, зазначив Іван Лісовий, начальник управління експлуатації та ремонту центрального артилерійсько-ракетного управління озброєння ЗСУ. «Втім, там солдати стріляли з окопів, дистанційно «зі шнурка», вдягнувши бронежилети, тому все обійшлося пораненнями», — сказав він.
Також варто зауважити, що дуже позитивно відкликався про якість «Молотів» Дмитро Ярош позафракційний нардеп і колишній лідер «Правого сектора». «Я спілкувався з нашими мінометниками. Насправді це найкращі міномети, з якими я працював. І хочу, щоб Україна стала сьомою країною в світі, яка випускає міномети. Зрозумійте, якби вони були погані, їх би не замовляли країни НАТО. Наші міномети замовляють натовці, а для нас вони чомусь погані», — цитує п. Яроша «Радіо Свобода».

13 бійців — загинуло, понад 30 — поранено
Як би там не було, але проблема з мінометами таки існує. Як заявив очільник ГПУ, зараз розслідується вісім карних справ щодо інцидентів із розривом стволів мінометів. У цих провадженнях мова йде про загибель 13-х осіб і травмування 30-х солдатів. «Встановлено, що загалом із 2016 року мало місце 13 фактів розриву 120-мм мінометів, які перебували на обліку ЗСУ. З них дев’ять — «Молоти», чотири — радянські 2Б11», — повідомив генпрокурор.
При цьому, зауважив п. Луценко, розрив міномета від подвійного заряджання підтверджено лише за фактом вибуху на Рівненському полігоні у липні ц. р. Тобто, можна припустити, що в інших 12-х випадках про «недбалість військових» не йшлося. Хоча остаточні висновки можна буде робити лише після закінчення офіційного розслідування всіх інцидентів.
Тим не менше МОУ не має наміру знімати «Молот» із озброєння. У відомстві стверджують, що статистка аварійних ситуацій із цим озброєнням є такою ж, як і статистика подібних випадків із іншими мінометами.

Ігор Берчак

Довідка
Розробка 120-мм міномета М120-15 «Молот» на базі радянського 2Б11стартувала в травні 2015 року, а вже в серпні був виготовлений перший дослідний екземпляр зброї. В березні 2016-го «Укроборонпром» передав ЗСУ першу партію «Молотів». З того часу на Донбас було відправлено понад 280 мінометів, кожен вартістю 483 тис. грн. Тактико-технічні характеристики М120-15 «Молот»: калібр — 120 мм; маса — 210 кг; бойова швидкострільність — до 12 пострілів за хвилину; максимальна дальність стрільби — до 7 км.

Пряма мова
Гарі Табах, капітан 1-го рангу у відставці ВМС США:
— У загибелі українських солдатів у результаті численних вибухів мінометів «Молот» винен не лише виробник озброєння, а й безпосередні командири бійців. Подібні випадки загибелі солдатів бували і в США. Зброя взагалі — небезпечна річ, вона вибухає з різних причин. Але щоб 13 вибухів мінометів із 2016 року, такого не пригадую… Був командиром і ніколи не чув, щоб 13 випадків сталися із однією і тією самою зброєю. Гинуть люди, гинуть солдати — це мої сини гинуть. Як командир, я б припинив після другого випадку і сказав би: ви можете мені давати навчання, можете мене посилати на війну, але з цим я не піду… Тут відповідальність лягає на командирів та їхній професіоналізм і турботу про своїх солдатів. Або вони не навчили солдатів, щоб ті могли правильно використовувати дане їм озброєння». А в США найдорожче — це людське життя. «Ця «труба» коштує 20 тис. USD, але в Америці солдатське життя коштує 20 млн USD. Дивуюся, чому в Україні військові продовжують користуватися «Молотами» після стількох нещасних випадків. У нас і літак може впасти, і танк вибухнути, і корабель потонути — все може статися. Така техніка моментально зупиняється, далі ніхто нею не користується, поки розслідування не пройде і не з’ясує, чому це сталося.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply