Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Українські митниці хочуть передати іноземцям

Автор:

|

Липень 30, 2015

|

Рубрика:

Українські митниці хочуть передати іноземцям

Vvezennia-avto

Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, і його підлеглі повсякчас повторюють мантру, реалізувати яку на практиці ще не вдалося.

Уряд не зміг…
Олег Березюк, голова парламентської фракції «Об’єднання «Самопоміч», ще у квітні ц. р. ошелешив новиною: «Кабмін позитивно сприйняв пропозицію «Самопомочі» передати управління українськими митницями іноземним експертам, і прем’єр-міністр віддав доручення міністру економіки детально опрацювати таку можливість». А 15 червня він же уточнив: «Одна із всесвітньо відомих транснаціональних компаній Великої Британії зацікавилася отриманням прав на менеджмент української митниці. У Кабміні — теж не проти.
Була пропозиція віддати митницю під контроль або аутсорс на півтора року аутсорсинґовим компаніям Німеччини, Британії, Швейцарії та США. Так от, із допомогою Посольства Британії, у співпраці з комітетом є компанія, яка це робить у світі дуже успішно».
І хоч назви компанії він не оприлюднив, зате додав: «Ця компанія ще місяць тому запросила у Кабінету Міністрів базову інформацію». «Таким способом управління митницею користується багато країн. Поруч із нашими митниками працюватимуть фахівці цієї компанії, облік проводитиметься за їхніми прозорими системами, — пояснив п. Березюк. — Ця британська компанія має вже десятки років досвіду в різних країнах світу. Компанія попросила певну вихідну інформацію в українського уряду. На превеликий жаль, уряд не зміг до сьогоднішнього дня вислати попередню інформацію, яка могла б бути основою пропозиції для української держави».

«Обговорюємо всередині»
Й аж 23 червня Айварас Абромавичус, міністр економічного розвитку й торгівлі, підтвердив цю інформацію. «Ми обговорюємо як один із радикальних заходів здачу управління митницею іноземній компанії, і знаю, що міністр фінансів найближчим часом представить Кабінету Міністрів реформу Державної фіскальної служби (ДФС) за дорученням прем’єр-міністра», — сказав він. Після зустрічі з професором Полом Ромером зі Stern School of Business міністр написав у Twitter: «Аутсорсинґ управління митницею застосовувався в ряді країн із перехідною економікою. Залучалася в т. ч. британська Сrown Agents».
А 24 червня ще й прем’єр Арсеній Яценюк повідомив, що вже доручив Міністерству фінансів і фіскальній службі запровадити пілотний проект із передачі найкорумпованіших митниць під зовнішнє управління іноземних компаній. «На митниці дотепер існує перелік підприємців, котрі мають преференції при розмитненні товарів. До сьогоднішнього дня основні схеми на митниці збережені. А це — мільярдні втрати. Це — повна демотивація для тих, хто хоче працювати «на біло». Саме тому я прошу міністра фінансів і голову ДФС започаткувати експеримент на окремих митницях. Давайте зробимо пілотний проект на окремих митницях — запросимо зовнішню компанію. Для того, щоб вона оперувала українськими митницями», — пояснив він.
Арсеній Петрович також розповів, що досвід передачі деяких митниць під зовнішнє управління іноземних компаній був у Болгарії й інших країнах світу. «Пілотний проект буде стосуватися найбільш корумпованих митниць, а за його виконання спільно будуть відповідати Міністерство фінансів і фіскальна служба», — уточнив він.

«Чекаємо дій»
Однак того ж дня Тетяна Острикова, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики й депутат парламентської фракції «Об’єднання «Самопоміч», вітаючи, за її словами, плани уряду віддати митниці на аутсорс іноземцям, водночас зауважила: «Але чекаємо дій. У «Самопомочі» сподіваються, що заяви уряду про можливість залучення спеціальних іноземних компаній для управління українськими митницями будуть підкріплені справами. Ми раді, що уряд взяв на озброєння ідею передати найкорумпованіші митниці в управління спеціалізованим іноземним компаніям, на зразок Crown Agent. Тепер залишилось урядовцям узяти на озброєння гасло «Самопомочі» — «Візьми і зроби» та втілити ідею у життя, і ми готові в цьому допомагати».
Депутат Острикова наголосила, що досвід Болгарії, яка, готуючись до вступу в Європейський Союз (ЄС), передала управління своїми митницями британській компанії, свідчить, що завдяки подоланню корупції надходження до бюджету від митниць можна збільшити у кілька разів. «При цьому в Болгарії фіскальний тиск на бізнес не збільшився, а зменшився, позаяк «кисень» було перекрито саме контрабандистам і нечистим на руку чиновникам. А бізнес, що законослухняно виконував процедури, але страждав від постійного вимагання хабарів, відчув полегшення в роботі, — наголосила вона. — Це — наш шанс зменшити корупцію там, де повз державну скарбницю проходить ще один бюджет країни. І маємо докласти всіх зусиль, аби справа була доведена до практичної реалізації».

Балачки та перемовини
Що ж, 25 червня п. Яценюк підтвердив: «Український уряд веде перемовини про передачу кількох митниць в управління британській компанії Crown Agents, яка вже має аналогічний досвід. Метою перемовин є не лише запровадження нової культури спілкування на митниці, а й демонстрація того, що ліквідація корупції на митниці може істотно збільшити надходження до бюджету».
Однак наступного разу глава уряду повернувся до теми передачі митниць британцям щойно 17 липня, запевнивши з трибуни Верховної Ради: «Уряд проводить перемовини про передачу окремих митниць в управління британській компанії. У них був досвід в окремих країнах ЄС та в інших. Ми очікуємо на завершення перемовин і передачу кількох митниць в управління
британській компанії, щоби показати, що у нас є не просто нова культура спілкування на митниці, а що доходи тих митниць, які оперуються старими корумпованими українськими чиновниками, і доходи митниць в управлінні британських компаній суттєво відрізняються. Вже зараз британські експерти перебувають в Україні». «Ми очікуємо завершення перемовин», — додав прем’єр, не вказавши, утім, конкретної дати їхнього закінчення.

Зруйнувати і збудувати наново
22 липня Арсеній Яценюк заявив, відкриваючи засідання уряду: «Сьогодні Кабінет Міністрів України приймає рішення про створення невідкладно робочої групи щодо передачі чотирьох митниць в управління британській компанії. Уряд розглядає передачу Закарпатської, Волинської, Чернівецької та Львівської митниць. Роман Насиров, голова ДФС, уже отримаввідповідне доручення. Завдання британської компанії полягає насамперед у боротьбі з контрабандою, збільшенні доходів і підвищенні інституційної спроможності. Ми розглядаємо передачу цих митниць в найкоротші терміни».
А 27 липня прем’єр повідомив, що він підписав цього дня й спрямував до ДФС розпорядження провести тендер, на якому виберуть міжнародну компанію-управителя справами кількох українських митниць. «Хотів би заявити, що ми не говоримо зараз про те, яка компанія отримає можливість провести боротьбу з корупцією на українській митниці й фактично по-новому побудувати українську митницю. Ми говоримо про те, що це буде іноземна компанія. Ми оголосимо прозорий і публічний тендер, і відповідне доручення я підписав сьогодні вранці. І на цьому тендері ми оберемо переможця», — уточнив він.
Цього ж дня під час засідання колеґії Міністерства фінансів України п. Яценюк пригрозив, що ДФС не уникнути повного оновлення кадрового складу. «Є кілька варіантів, — сказав глава уряду. — Перший — залишити все так, як є. Це не працює. Другий варіант — змінити кількох людей. Так само не працює, це — імітація. Третій варіант — математично скоротити на 20 %. І це не працює. Є єдиний, четвертий варіант. Він — найважчий, але — найефективніший. Так само, як набиралася поліція у місті Києві, — фактично створювати з нуля нову державну фіскальну службу, нову фінансову інспекцію».
За словами Арсенія Петровича, доцільно також скоротити кількість податківців: «Просто реально скоротити кількість. Прибрати низку функцій, які вам не потрібні. Запровадити електронні сервіси, зменшити звітність, змінити систему перевірок».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply