Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Українська столиця помідорів

Автор:

|

Січень 27, 2021

|

Рубрика:

Українська столиця помідорів
Юрій Чорний

Тут теплиць більше ніж будинків, тисячі теплиць: помідорових, огіркових, виноградних і бананово-лимонних. Тут кожен житель — овочівник від народження. Тут навіть пам’ятник помідору поставили, а на бордах уздовж доріг — апетитні овочі замість кандидатів у депутати. Це місце — Кам’янка-Дніпровська Запорізькій області з навколишніми селами.
Територіально Кам’янка зливається з сусідніми селами Водяне та Велика Знам’янка, утворюючи агломерацію з 30 тис. населення, з яких майже всі — тепличники. За тутешніми мірками, мати на сім’ю лише одну теплицю, скажімо, на шість-вісім соток — це «юніорський рівень”» І навіть 20-30 соток під кількома теплицями —вже не круто.
Круто — це коли один фермер будує вкритий плівкою комплекс на 3 га — з автоматичним регулюванням поливу й опалення, охоронними системами (камери спостереження + датчики руху), надувними стінами, електропідйомниками і ще багато чим. І таких комплексів тут дедалі більшає.
Виробничий цикл у теплицях — весь рік. Збирають по два врожаї. Вирощують різну городину, але в основному — томати й огірки. Особливо томати. Помідор для кам’янчан — альфа і омега.
Тут на овочах знаються всі, ким би людина не була — вчителем, таксистом, поліцейським, лікарем. Кожен може підтримати розмову про нові сорти, добрива, насіння. Діти починають допомагати батькам у теплицях років із десяти. А коли настає час висаджувати розсаду, у деяких сім’ях і школа може відходити на другий план.
Премудрості вирощування різні, але якщо казати усереднено — на квадратному метрі висаджують три рослини. Тобто — 300 кущів тих же помідорів на сотці землі. Вважається добре, коли з куща хазяїн має 100 грн виторгу. З сотки — це буде 30 тис. грн. В кого 20-30 соток — заробляють 600-900 тис. грн із одного врожаю. Хто має гектари теплиць — заробляють мільйони.
Насіння купують оригінальне, бо вирощують не «чисті» сорти овочів, а сортові гібриди. Вони більш врожайні, стійкі до погодних сюрпризів. Але гібрид сам себе не репродукує. Тому свіжий посівний матеріал потрібен під кожну посадку.
Теплиці тут старі й новенькі, з обтріпаною вітром почорнілою плівкою та свіжою біленькою, що грає на сонці. До речі, плівку треба міняти приблизно раз на п’ять років, бо вона стає ламкою і зменшується її світлопроникність, відтак падає й урожайність.
Найбільші емоції викликали теплиці трьох господарів. Сергій Свириденко (м. Кам’янка-Дніпровська) — успішний фермер. Основну частину прибутків отримує з овочів, але також має кілька теплиць із доволі екзотичними «мешканцями».
В одній з таких — лимони, банани, апельсини, фейхоа, гуава, папайя, монстера, гранат, мандарин… І навіть оригінальний і трохи жаский цитрон «рука Буди». Ще й кактус-агава у кутку — за розмірами такий, що хоч роби з нього текілу.
Лимонні кущі можна знайти у міських квартирах, та всі вони якісь карликові, плоди якщо й трапляються, то маленькі та поодинокі. А тут — повноцінні дерева, усипані жовтими ароматними повнорозмірними плодами. Екзотичні рослини Сергій вирощує вже близько 15 років. Почав заради забави й експерименту (приживеться чи ні), але сподобалося — розширює асортимент. Багато читає, набуває досвіду. Зі збутом проблем не має — усе розпродається в межах Кам’янки, а деякі екзоти йому навіть замовляють клієнти зі Запоріжжя.
Федір Живогляд (с. Водяне) — овочівник, садівник і виноградар. Рік тому заклав новий сад хурми, сподівається на перший врожай вже 2023-го. Саджанці купував аж у Нью-Йорку, де хурма добре прижилася, дає гарні врожаї попри морозні зими. Вже давно плодоносять його кущі інжиру, персикові та фінікові дерева. А сортові яблука й груші — вже класика.
Але більше вражає Федорове виноградне господарство: 1,2 тис. кущів, з яких половина — під плівкою, у трьох теплицях. Виноград 70 різних сортів, з одним із них — Конвалією — Федір торік узяв гран-прі на виставці «Золоте гроно України».
Юрій Чорний (с. Водяне) — керівник центру «Ґрін-гаус технолоджі». Він — саме з числа міцних фермерів. Має під плівкою 1,3 га — це вісім звичайних теплиць та одна блочна на 0,5 га. Опалює усе це господарство вугільний котел потужністю 1 МВт.
Велика блочна теплиця дещо нагадує надувний матрац. Зрештою, так воно і є: плівка двошарова, отже. це мішок, заповнений повітрям — для цього постійно працює електропомпа. Повітряна подушка покращує термозбереження, роблячи опалення ефективнішим. Заходимо досередини. Відчуття, наче це не виробниче приміщення, а виставкове. Кущі «під струну» — рівнесенькі, скільки око бачить. Кожен кущ — не вище 2,2 м, такий тут стандарт. Таблички з назвами сортів над рядками охайні, виконані в єдиному дизайні.
Теплиці потребують людських рук. Хто з фермерів має великий розмах — не обходиться без найманих працівників. Орієнтовний розрахунок — п’ять-сім людей на 1 га тепличної площі. За роки у Кам’янці склався постійний ринок сезонної праці. Приїздять із сіл, де нема ніякої роботи. Від Херсонщини, Дніпропетровщини, Харківщини, до західних областей. Тут заведено рахувати оплату праці погодинно та виплачувати щодня. Від 30 до 45 грн за годину. Тобто — 300-400 грн на день.
Юрій Пелихов із Кам’янки має кілька власних теплиць, але також орендує теплицю у місцевих жителів — матері й її сина. Вони ж при цьому самі працюють… найманцями у кого доведеться. Часом і в Юрія також. Іноді навіть він посилає їх у їхню ж теплицю. І подібних історій тут чимало.
Цікаво, що ці люди відчувають? Розпитати їх не вдалося, але дещо «пролили світло» міркування самого Юрія: «Можливо, комусь так зручніше і простіше. Грошей менше, але й голова не болить: чи вродить цього року; чи не поїсть тут; чи не впадуть ціни; чи якісними виявляться зерна, які купив, або ж підсунули протерміновані, і половина з них не вродять; чи якісні мінеральні добрива, або продали якусь «пальонку»?.. Люди бояться ризикувати. Колись не боялися, а потім стали. Минулого року буревій повалив багато теплиць. Хто мав гроші — відновили, а кому не було за що, пішли в найми».
Як повідомляв «Міст», фермер виростив гігантський помідор.

Вадим Петрасюк, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply