Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Україна намагається повернутися до нормальних ритмів життя

Автор:

|

Травень 13, 2020

|

Рубрика:

Україна намагається повернутися до нормальних ритмів життя

11 травня набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 343.

Люди пом’якшили
10 травня Україні зафіксували 416 нових випадків коронавірусу — приблизно стільки ж, що й тиждень тому. Але уряд все ж погодився піти на певні послаблення карантину. Ризикованість цього кроку визнав Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України. Проте, за його словами, «карантин починає дуже сильно впливати на економіку».
Павло Ковтонюк, колишній заступник міністра охорони здоров’я України, пояснив: «Гадаю, що рішення про пом’якшення карантину уряд прийняв, виходячи з двох критеріїв. Перше — люди уже самі пом’якшили собі карантин. Друге — лікарні не переповнені важкими хворими».
Тож 4 травня уряд України оприлюднив постанову № 343 про послаблення з 11 травня обмежень, запроваджених 12 березня для протидії коронавірусу. А 7 травня — про продовження карантину до 22 травня зі запровадженням певних послаблень із 11 травня.
Зокрема, дозволили за дотримання протиепідемічних заходів роботу закладів громадського харчування на винос і літніх майданчиків у них (за умови забезпечення відстані не менше ніж 1,5 м між столиками та розміщення не більше двох клієнтів за одним столом), торгівлю непродовольчими товарами в крамницях (зокрема, торгово-розважальних центрах). Санкціонували й відкриття перукарень, салонів краси і стоматологій, відвідини парків, скверів, зон відпочинку, дитячих і спортивних майданчиків, адвокатів, нотаріусів, аудиторів, психологів, музеїв, зокрема, просто неба, історико-культурних заповідників, тренування спортсменів національних збірних команд, кіно- та відеозйомок, репетицій у театрах, цирках, концертних організаціях, художніх (мистецьких) колективах (за участі до 50 людей або без глядачів).
Але вони повинні дотримуватися маскового режиму, соціального дистанціювання та проведення регулярної дезінфекції. Адже Всесвітня організація охорони здоров’я попередила: «Ризик повернення до повного карантину залишається дуже реальним, якщо країни не контролюватимуть перехідний період дуже обережно». Відтак президент України наголосив: «Ми не повинні розслаблятися і треба виходити з карантину дисципліновано та згідно з поетапним планом».
Тож під забороною залишається діяльність фудкортів і зон розваг у торгово-розважальних центрах, робота кінотеатрів і театрів, метрополітену, громадського транспорту без спеціальних перепусток, приміське, міжміське, внутрішньообласне, міжобласне сполучення, регулярне залізничне й авіасполучення. Зачиненими залишають спортзали, фітнес-центри, заклади дошкільної, шкільної та вищої освіти.
Не дозволили проведення масових заходів, переміщення групами — більше двох людей (крім супроводжу дітей), перебування у громадських місцях дітей віком до 14 років без супроводу дорослих. У громадських місцях необхідно вдягати маску або респіратор, а виходячи з дому, потрібно мати зі собою документ, який посвідчує особу. Зберігається й заборона на самовільне залишення місця самоізоляції та обсервації.

Львів’яни не готові
Але послабили карантин 11 травня не скрізь — його відтермінувала Львівська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка пояснила, що після короткого спаду в Україні випадків поширення коронавірусу воно зросло знову.
Приміром, 8 травня на Львівщині захворіли 65 людей, а 9 травня — 54. Тож Іван Собко, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА), слушно зауважив: «Якщо будемо втрачати людей щодня і будемо мати 50-60 позитивних тестів щодня, то, гадаю, буде правильно на кілька днів відтерміновувати послаблення карантину».
А Тарас Грень, ще один заступник голови ЛОДА, заявив: «Враховуючи збільшення кількості хворих, а також летальні випадки від коронавірусу в області, комісія зобов’язує продовжити карантин до 15 травня. Отже, пільги, заплановані з 11 травня, будуть запроваджувати з 15-го».
Натомість Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з розвитку, запевнив, що 11 травня таки запрацюють за спеціальними протоколами, які розробили у міській раді Львова, продовольчі крамниці, книгарні, літні майданчики ресторанів, нотаріуси, адвокати, психологи, парки та відкриті музеї. Зоряна Ципишева, наукова співробітниця Музею народної архітектури та побуту ім. Климентія Шептицького («Шевченківський гай») уточнила: «Експозиція повністю буде зачинена, бо доглядачі — люди старшого віку. Будуть працювати адміністрація, наукові співробітники й екскурсоводи. У групі має бути не більше п’яти осіб. Усі працівники та відвідувачі мають бути в засобах індивідуального захисту».
А Ольга Гончар, директорка музею «Територія терору», розповіла, що у ньому наразі будуть доступними експозиції, розташовані просто неба — музей радянської спадщини й експозиція, присвячена пересильній тюрмі. Більшість інших львівських музеїв зможуть відкрити наприкінці травня та на початку червня.
А от львівські стоматологи, крамниці одягу й взуття, салони краси та візові центри наразі — ні. Андрій Садовий, міський голова Львова, повідомив: «12 травня скликаємо позачергове засідання комісії (з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. — Авт.). Тоді й ухвалимо рішення про роботу перукарень, салонів краси та можливість продажу одягу і взуття. Відтермінування певних дозволів пов’язана зі збільшенням кількості хворих на Covid-19 у Львові й області».
«Єдине, на що ми підемо — підтримаємо позицію, яка була в урядовому рішенні, щоби дозволити відвідувати парки та сквери, звісно, зі захистом. Ми готові піти вперед щодо книгарень, невеликих будівельних магазинів. Усі крамниці з господарськими та іншими товарами працюватимуть. Так розвантажимо наплив покупців із великих торгових центрів. З 11 травня дамо можливість працювати літнім кафе і ресторанам, але всередині закладу — ні», — додав мер міста Лева.

Керуються показниками
Послаблень наразі не буде на Буковині, яка лідирує в Україні за кількістю інфікованих, а в Києві, попри дозвіл уряду, 11 травня не відчинили торгово-розважальні центри. Напередодні ж Денис Шмигаль, прем’єр України, попередив: «Місцева влада, з огляду на епідемічну ситуацію в кожному конкретному реґіоні, зможе залишати в силі певні обмеження. Це відповідальна позиція керівників міст. Вони керуються показниками Міністерства охорони здоров’я та динамікою поширення хвороби».
Василь Мокан, Кабінету Міністрів у Верховній Раді України спрогнозував: «Про повне завершення карантину та повернення до звичайного функціонування держави можна буде говорити наприкінці червня-липні, а, може, навіть у серпні чи вересні. Все буде залежати від епідеміологічної ситуації й статистики рівня захворюваності та смертності».
Натомість головний санітарний лікар Віктор Ляшко пояснив: «Якщо відпустимо країну 11 травня повністю з карантину, то у нас може бути до 100 тис. летальних випадків». Він вважає, що коли число випадків буде йти до зниження, поліпшуватися, то, можливо, і не все літо будемо ходити в масках, а доволі швидко вийдемо. «Можливо, і дитячі садочки відкриємо. З іншого боку, якщо сезонність не впливатиме на поширення коронавірусу, ситуація буде складнішою. Тоді будемо балансувати на цих 350-500 випадків і маска стане з нами неодмінним другом до кінця цього року», — прогнозує він.
Головний санітарний лікар попередив, що заклади освіти відкриють 1 вересня. А на запитання «Чому не можемо запускати громадський транспорт?» відповів: «Не стільки мене турбує проблема інфікування в громадському транспорті, скільки відкривається доступність і розпочинається внутрішня міґрація населення. Замість ізолюватись, люди, маючи транспорт, який буде вільно пересуватися, будуть навіть без нагальної потреби відвідувати певні місця, тобто ті ж ринки «для екскурсії» проїдуть люди похилого віку. Велика міґрація призводить до порушення всіх принципів карантину».
Відтак анонсував: «Громадський транспорт може відкритися на третьому етапі зняття обмежувальних заходів. Але ми ще обговорюємо це з бізнесом, оскільки розуміємо, що відкриття будь-якої сфери діяльності потребує доїзду працівників. Водночас ми розуміємо, щойно запустимо транспорт, можемо вважати, що карантин повністю завершився».
А Максим Степанов нагадав: «У нас є загальні правила, яких мають дотримуватися заклади торгівлі — не більше ніж один покупець на 10 кв. м загальної площі, на вході має стояти антисептик, кожні дві години треба здійснювати вологе прибирання. Всі в обов’язковому порядку мають бути в масках».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply