Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Україна — найкорумпованіша держава в Європі після РФ

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Україна — найкорумпованіша держава в Європі після РФ

Україна на десять сходинок покращила свої позиції у світовому «Індексі сприйняття корупції» за 2018 рік, який днями оприлюднила міжнародна неприбуткова антикорупційна організація Transparency International. Незважаючи на цей «успіх», Україна, як і роком раніше, оцінена як найкорумпованіша країна Європи (після Російської Федерації), посівши 120-те місце в рейтинґу 180 країн (для порівняння, роком раніше український результат був скромнішим — 30 балів і 130-те місце, за підсумками 2016-го — 29 балів та 131-ше місце). Її сусідами виявилися екзотичні Ліберія, Малаві та Малі. З-поміж своїх сусідів Україна змогла обійти лише РФ (28 балів, 138-ме місце). Натомість решта мають вищі оцінки: Польща — 60, Словаччина — 50, Румунія — 47, Угорщина — 46, Білорусь — 44, Молдова — 33 балів.

Головне — кількість балів, а не місце
Corruption Perceptions Index — показник, який із 1995 року розраховує Transparency International. В його основі — результати опитування експертів і представників бізнесу щодо того, як вони сприймають рівень корупції в тій чи іншій країні. При цьому Transparency International власних опитувань не проводить. Індекс розраховують на основі досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Зокрема, для визначення «антикорупційних» показників України у теперішньому рейтинґу підсумували роботи 700 дослідників, а також опитування 6 тис. експертів і близько 20 тис. керівників бізнесу. Українські позиції в рейтинґу визначені, зокрема, на основі досліджень таких міжнародних організацій, як BTI, PRS Group, Freedom House, Global Insight Country Risk Rating, World Econovis Forum та інших.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтинґу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Так, Данія в рейтинґу-2018 набрала 88 балів зі 100 можливих і посіла перше місце (вважається найменш корумпованою країною в світі), Нова Зеландія — 87, Фінляндія, Сінґапур та Швеція — по 85. Канада — 9-те місце (81), Сполучені Штати — на 22-му місці (71). Найбільш корумпованими країнами світу названі Сомалі (10 балів), Південний Судан (13) та Сирія (13).
Менш корумпованими, ніж Україна, є всі країни Європейського Союзу (ЄС), в т. ч. Болгарія, яка має найгірші показники в ЄС — 42 бали. Із пострадянських держав Україну випередили всі країни Балтії, а також Грузія, Вірменія, Молдова і Білорусь. Проте є і позитивні новини: рівень корупції в Україні став меншим, ніж у Казахстані та Киргизстані (які набрали відповідно 31 та 29 балів), а також другий рік поспіль Україна випереджає РФ, яка раніше вважалася менш корумпованою за Україну.

Два погляди на проблему
Оцінка Corruption Perceptions Index 2018 може бути двоякою. З одного боку, за часів правління Януковича позиції України у рейтинґу були значно гіршими: 26 балів зі 100 можливих. Експерти оцінювали це як «згортання демократії». Теперішні 32 бали вселяють надію, адже, тих, хто набирає від 31 до 60 балів, вважають країнами, які «намагаються боротися з корупцією». Україна потрапила до цієї групи лише за підсумками 2018-го.
З іншого, тільки ті держави, які набирають 61 та більше балів, вважаються відносно благополучними. Останні місця у цьому клубі мало корумпованих країн посідають Ізраїль (що, погодьтеся, не так уже й дивно) та африканська Ботсвана (що трохи дивно) — в обох — по 61 балу.
Як наголосив Андрій Боровик, виконавчий директор українського офісу Transparency International, продемонстрований Україною прогрес є «набагато меншим, ніж були очікування після Революції гідності». «Янукович доклався до того, що Україна 2013 року опинилася ледь не на «дні» рейтинґу. Після такого становища навіть незначні позитивні зміни дозволяють нарощувати кількість балів і рухатися вгору. Але 120-те місце — це поки що сором для європейської країни. Потужний імпульс перемоги Революції гідності дозволив створити передумови для очищення суспільства від корупції. Ми могли би рухатися швидше, але багато сил іде на подолання опору з боку політичної еліти, яка боїться втратити контроль і стати жертвою антикорупційних реформ. Союз громадянського суспільства та міжнародної спільноти дозволяє долати цей опір, але це забирає багато часу, якого в України обмаль», — розповів п. Боровик в інтерв’ю «Радіо Свобода».
Запорукою цих хоча й скромних, але успіхів Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції називає зусилля влади з дерегуляції й автоматизації деяких державних процесів. «Наприклад, скасування застарілих державних стандартів та застосування таких систем, як ProZorro (відкрита система тендерних закупівель товарів та послуг, які здійснюють усі органи державної влади. — Ред.), у все більшій кількості сфер життя добре помітні для бізнесу», — впевнений експерт.
Втім, на жаль, багато порад різноманітних міжнародних організацій щодо подолання корупції українською владою здебільшого просто ігнорують. Олександр Лємєнов, головний експерт Антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ, у розмові з кореспондентом «Німецької хвилі» особливо відзначив ситуацію зі судовою реформою, яка торік продовжували проводити непрозоро. Зокрема, за його словами, це стосується процесу відбору кандидатів до Верховного суду, куди потрапила велика кількість людей із плямами на репутації. Набагато кращою, на думку п. Лємєнова, є ситуація із відбором майбутніх суддів до Вищого антикорупційного суду, який ще триває, і де громадська рада за участі міжнародних експертів успішно відсіює сумнівних претендентів. «Утім, і тут рекомендація запустити суд до кінця 2018 року не була виконана», — резюмував він.
Український офіс Transparency International виокремив наступні проігноровані української владою міжнародні рекомендації:
* роль громадськості у процесі перевірки кандидатів на посади суддів не підвищилася. Вища кваліфікаційна комісія суддів ігнорувала висновки Громадської ради доброчесності;
* не було посилено повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Детективи НАБУ не отримали права на власне прослуховування. Зміни до законодавства ускладнили проведення експертиз у кримінальних провадженнях;
* загострення неконструктивного публічного протистояння між правоохоронними органами. Підірвана довіра до одного з ключових елементів антикорупційної інфраструктури — Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
* тиск на активістів та журналістів посилився. Страшний приклад цієї тенденції — вбивство Катерини Гандзюк.
* Національну аґенцію з питань запобігання корупції (НАЗК) не перезапустили. Автоматична перевірка електронних декларацій 2018 здійснювалася без доступу до всіх державних реєстрів. НАЗК не стало технічним адміністратором реєстру е-декларацій. Тендер на аудит його діяльності провели з порушенням закону.
* Служба безпеки України та Національна поліція не позбулися функції боротьби з економічними злочинами. Тиск з боку силовиків на бізнес залишався вагомим. Служби фінансових розслідувань не створено.

Ігор Берчак

P. S. Між тим проблема корупції є глобальною, і безпроблемних у цьому плані країн у світі немає, стверджує «Радіо Свобода». Так, в «Індексі сприйняття корупції» незначною корупція вважається у тих країнах, які набирають 91 бал і більше. Жодна країна світу наразі не відповідає цим критеріям. Саме через корупцію світова економіка щороку втрачає 2,6 трлн USD, стверджує Антоніу Гутерриш, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй. Ці кошти складають близько 5 % від глобального валового внутрішнього продукту.

До теми
НАЗК під час перевірки декларацій Надзвичайного і Повноважного посла України в Ірані Сергія Бурдиляка та депутата Чернівецької міської ради Ромео Скрипи виявило ознаки кримінальних правопорушень. Як повідомляє прес-служба НАЗК, посадовці подали недостовірні відомості на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Так, дипломат у деклараціях за 2015-й та 2016 роки недостовірно вказав вартість квартири у м. Києві, не задекларував власні корпоративні права в господарському товаристві та недостовірно зазначив інформацію про доходи членів сім’ї. Крім того, в декларації за 2016 рік посадовець не задекларував корпоративні права дружини та недостовірно вказав суму своєї зарплати. Загалом встановили недостовірні відомості в кожній декларації дипломата на суму понад 1,2 млн грн, про що повідомлено НАБУ.
У декларації депутата Чернівецької міськради Ромео Скрипи за 2016 рік відсутня інформація про його корпоративні права, дохід від продажу нерухомого майна, а також про здійснення видатку на придбання квартири. Загалом уповноважені особи НАЗК встановили декларування депутатом недостовірних відомостей на суму понад 670 тис. грн. «Обґрунтований висновок щодо ознак кримінального правопорушення спрямували до Національної поліції», — йдеться у повідомленні.
Зазначимо, що Кримінальний кодекс за такі правопорушення передбачає покарання у вигляді штрафу від 2,5 тис. до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 1 січня 2019 року — 1 853 грн), або громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або позбавлення волі на термін до двох років, із позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply