Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

У стадії глибокого колапсу

Автор:

|

Липень 30, 2015

|

Рубрика:

У стадії глибокого колапсу
Ігор Лікарчук

Ігор Лікарчук

Цього року у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО) учні кілька сотень шкіл провалили «іспит» із рідної мови. Причому, в деяких школах неграмотними виявилися більше ніж половина випускників. Але найбільше вразило те, що серед антилідерів — Полісся та Прикарпаття. Із 23 цьогорічних випускників Торговицької школи, що в Коломийському районі Івано-Франківської області лише семеро склали ЗНО.
Такий провальний результат тутешні вчителі мають уперше, однак називають очікуваним. «Батьки цих дітей виїжджають за кордон. Через те діти — без контролю. По-друге, діти бачать приклад тих випускників, котрі здобули вищу освіту та залишилися без роботи. Вони зараз беруть торби й їдуть за кордон, — пояснив Володимир Курчій, директор Торговицької загальноосвітньої школи.
Учителі торговицької школи запевнили, у провальному результаті ЗНО винні не вони. Самі учні й їхні батьки до них претензій не мають. До того ж, виправдовуються педагоги, у школах із технічним ухилом, як у Торговиці, одинадцятикласники мають лише по два уроки літератури, а мови — один на тиждень. Тому вчителі пропонують зміни. Для поліпшення результатів уже наступного року вони пропонують зробити більше уроків української мови та літератури в ліцеях із технічним ухилом. Тоді, обіцяють, наступного року їхні випускники не осоромлять Прикарпаття.
Київських чиновників цьогорічні результати ЗНО приголомшили. «Українська освіта перебуває в стадії глибокого колапсу. Це — не рівень вивчення цього предмету у конкретній школі. Це — проблема на рівні всієї школи. Ми маємо 427 сіл, де десять і більше випускників не склали тест із мови та літератури», — бідкався Ігор Лікарчук, директор Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).
Не відомо, чи це стало спусковим гачком для переслідування керівництва УЦОЯО. Але після оприлюднення результатів ЗНО з української мови та літератури, Віктор Шокін, генеральний прокурор України, повідомив, що Генеральна прокуратура (ГПУ), Служба безпеки (СБУ) та Міністерство внутрішніх справ (МВС) України проводять спецоперацію щодо затримання високопосадовців Міністерства освіти та науки (МОН). «Український центр оцінювання якості освіти та керівництво цього центру скоїв важкий злочин», — заявив п. Шокін. Після цього в УЦОЯО були проведені обшуки.
Для Сергія Квіта, міністра освіти та науки України, він став сюрпризом. Про дії силовиків посадовець дізнався журналістів. «Можу сказати, що це — дуже підозріло, адже йде вступна кампанія. Ігор Лікарчук — дуже порядна людина, я знаю його багато років. Та хотів би побажати ГПУ спочатку ловити Дмитра Табачника (міністра освіти часів Януковича. — Ред.), а потім висловлювати претензії до порядних людей», — сказав п. Квіт.
Однак уже незабаром міністр повідомив, п. Лікарчука на час розслідування, яке проводить ГПУ, відсторонили від виконання своїх обов’язків. Сергій Квіт запевнив, що відсторонення керівника УЦОЯО жодним чином не позначиться на вступній кампанії. Він ще раз нагадав, що особисто довіряє Ігорю Лікарчуку, вважає його професіоналом та порядною людиною. Про те, що слідчі дії в УЦОЯО не вплинуть на роботу відомство і Центр працює в стабільному режимі, запевнили і в ГПУ.
У ході обшуків в УЦОЯО було вилучено комп’ютерне обладнання начебто з доказами корупції по ЗНО. Про це повідомила прес-служба ГПУ. Зазначається, що обшуки проводилися в рамках карного провадження за фактами несанкціонованого втручання та зміни інформації в «Реєстрі осіб, які пройшли зовнішнє незалежне оцінювання».
«Службові особи керівного складу УЦОЯО організувалися в стійке злочинне об’єднання для несанкціонованого, з використанням службового становища втручання в «Системи оцінювання якості освіти» для зміни інформації, що обробляється там, на користь третіх осіб», — йдеться в повідомленні. За даними ГПУ, такі дії надали третім особам «незаконні переваги в доступі до вищої освіти, отримання нагород (медалей) та оплаті навчання за бюджетні кошти, одночасно обмежуючи доступ до освіти обдарованої молоді».
Керівництво УЦОЯО підозрюють у зловживанні службовим становищем і низці тяжких злочинів. Генпрокуратура вручила повістки на допит всім керівникам УЦОЯО. Про це повідомив Олег Заліско, заступник генерального прокурора України. «Позиція прокуратури в цьому випадку є чіткою: якщо це — керівник органу, або його заступники, відповідно, в такому випадку буде прийнято рішення про звернення до суду про обрання запобіжного заходу — арешту», — заявив він.
Інна Совсун, перший заступник міністра освіти і науки України, також повідомила, що ГПУ провела обшуки вдома в Ігоря Лікарчука та його заступника Володимира Винника.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply