Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Тернополянка зібрала колекцію з 3 тис. мушель

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

Тернополянка зібрала колекцію з 3 тис. мушель

Дарія-Оксана Наконечна

Білі, рожеві, перламутрові, жовті, блакитні, блискучі та колючі, великі і маленькі — мушлі різних кольорів, форм і розмірів зібрала Дарія-Оксана Наконечна, мешканка Тернополя. Також у її колекції є корали, морські зірки, коники й їжаки. Жінка каже, від такої краси очей не може відірвати. Усі свої морські скарби купувала. Скільки витратила, ніколи не лічила. Зізнається, гроші для неї не головне, головне — людяність і любов до того, що робиш. Нещодавно п. Дарія подарувала понад 300 мушель у музей геології географічного факультету Тернопільського педагогічного університету. Ще кілька сотень подарувала університету три роки тому. Хоче, щоб її здобуток могли побачити й інші. Багато мушель роздарувала, проте улюблені, а це понад тисячу, залишила собі, щоб милуватися. Жінка задумується про те, щоб занести свою колекцію до «Книги рекордів Ґіннеса» або «Книги рекордів України». Проте бідкається, що раніше не зробила цього, бо частина колекції вже «розбіглася».
Колекцію мушель п. Дарія збирала упродовж 15 років, коли перебувала у США на заробітках. Купувала у крамницях, шукала у приватних колекціях, замовляла через Інтернет. «Уперше побачила мушлі у магазині у США — краса неймовірна. Дивлюся, ціни посильні, вирішила купити кілька. Як почала колекціонувати, то назбирала аж 3 тис., — каже тернополянка. — Пересилала їх сюди дітям, писала на коробках: «Мушлі, обережно». Вони не відкривали, навіть не уявляли, що це. Коли я десять років тому приїхала додому і відкрила їх, усім аж подих перехопило!»
Пані Дарія не раз бувала на морях та океанах, відпочивала на Гавайських і Бермудських островах, проте у її колекції немає збираних на пляжі мушель. Усі купувала. Каже, отримувала посилки з різних куточків світу. «Є один камінчик і мушелька, які знайшла сама, — каже жінка. — Шукати важко, вони або поламані, або кольору не мають».
Мушлі колекціонерка купувала скрізь, де бувала. Загалом зібрала з Мексики, США, Бразилії, Австралії, Японії, Філіппін, Африки, Океанії. «Ціни мушель різні, — розповідає жінка. — Одні коштують 20, 50 USD, інші — сотні. За одну віддала близько тисячі. Вона така дорога, бо знайдена на значній глибині — 2 км».
Найбільшу колекцію — із 4 тис. мушель — вдалося зібрати вже покійному проф. Ебботу з Флориди. Він створив музей мушель на острові Санібел у Карибському морі. Трохи менша колекція — у проф. Пітера Данса з Лондона — 3,5 тис. мушель. У тернополянки Дарії-Оксани Наконечної колекція налічує 3 тис. мушель. «Моя колекція — третя у світі», — вважає жінка.
Дарія Наконечна придбала енциклопедію Пітера Данса та проф. Еббота. За цим каталогом і стала збирати власну колекцію мушель. До слова, п. Наконечна вільно володіє англійською, тому перечитала багато іноземної спеціалізованої літератури. Крім того, жінка знає польську, російську, арабську, займається репетиторством зі школярами.
Дарія Наконечна спеціально придбала скляний сервант для зберігання мушель, хоча там помістилася лише невелика частина. Решту зберігає у картонних пуделках. Спеціально для зустрічі з журналісткою викладає найулюбленіші мушлі на стіл, каже, що це ще не всі. Жінка показує великі мушлі рожевих відтінків. «Це — «Ред кебідж», а це — «Пінк кондж», — пояснює колекціонерка. — Цікава група «Мурекс». Вони такі колючі, як їжачки. А ще найдорожчі — така невеличка може коштувати 500 USD. А ця велика черепашка — «Абалонья». Вона ціниться тим, що перламутрова всередині. З неї у світі виготовляють різні прикраси та вироби. А мої улюблені мушлі — групи «Коврі». Вони такі блискучі, наче полаковані. Ще у мене є морські зірки майже з усіх океанів. Ось ця — з Карибського моря, ця — з Індійського океану. Всі різні за формою, кольором, структурою. Є корали, але я майже всі віддала до музею. Загалом у світі налічують до 200 видів коралів, є тверді та м’які. Ось цей м’який. Він має достатньо моторошну назву — «Пальці мертвого чоловіка».
Дарія Наконечна каже, що хотіла зробити виставку в арт-галереї у Тернополі. Вже навіть домовилася про приміщення, але треба було до кожної мушлі написати маленькі ярлички з назвою та країною походження. Це дуже велика і складна робота, тому від цієї ідеї відмовилася. Тепер зацікавилася квітами — вирощує близько 50 сортів. А ще колекціонує писанки, мініатюрні скляні фігурки, має невелику колекцію екзотичних метеликів. «Багато мушель пороздавала своїм учням, друзям, — каже жінка. — Прийшла подруга і каже: «Подаруй мушлю». Я кажу: «Вибирай собі». Кожному учневі дарую одну, дві, навіть три, дивлячись який учень».
Понад 300 мушель і коралів Дарія-Оксана Наконечна нещодавно подарувала в музей геології географічного факультету Тернопільського педагогічного університету. «Дуже приємно, що нам зробили такий безцінний дарунок, — каже Андрій Кузишин, декан географічного факультету. — Добре, що є такі люди, котрі хочуть, щоб їхнє надбання було доступне для всіх».

Євгенія Цебрій, «20 хвилин»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply