Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Судова реформа президента Зеленського

Автор:

|

Жовтень 23, 2019

|

Рубрика:

Судова реформа президента Зеленського
Володимир Зеленський

Верховна Рада України (ВРУ) 236 голосами минулого тижня прийняла закон про перезапуск судової реформи, який знижує роль Верховного суду (ВСУ). За цей законопроєкт голосувала лише фракція «Слуга народу». Проти виступили фракції «Голос», «Європейська солідарність» та «Опозиційна платформа — За життя». А ініційовану президентом Зеленським реформу розкритикували як експерти та самі судді, так і західні партнери України. Що ж змінює законопроєкт Зеленського?

 1. Склад Верховного суду скоротиться з 192 до 100 суддів. Заробітна плата суддів ВСУ зменшується з 75 до 55 неоподатковуваних прожиткових мінімумів, тобто до 110 тис. грн на місяць.
 2. Склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка відповідає за формування суддівського корпусу, переведення суддів і забезпечення їхнього відповідного кваліфікаційного рівня, скоротиться з 16 до 12 членів. Чинний склад розпустять.
 3. Склад ВККС буде вибирати конкурсна комісія, що складається з трьох представників Ради суддів і трьох міжнародних експертів. Обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя (ВРП) заборонено. Раніше її обирали з’їзд суддів, ВРУ і президент.
 4. При Вищій раді правосуддя створять Комісію доброчесності й етики, яка буде складатися з трьох представників самої ВРП, а також трьох міжнародних експертів. Вона буде відповідати за призначення та звільнення суддів і покарання за дисциплінарні проступки. При цьому міжнародні експерти, котрі увійдуть до Комісії, будуть мати право вето, а члени ВРП — ні.
 5. Розширюють список посад, на які буде поширена люстрація. До нього увійдуть керівники ВККС і Державної судової адміністрації, котрі працювали з 21 листопада 2013-го по 19 травня 2019 року, щонайменше один рік.
  Посли Канади, Великої Британії, Німеччини й Європейського Союзу вже випустили спільне звернення, в якому заявили про свою стурбованість законопроєктом про реформу судової системи. Звернення послів надіслали Дмитру Разумкову, голові ВРУ, Олексію Гончаруку, прем’єр-міністру, Андрію Богдану, керівнику Офісу президента України.
  У своєму посланні дипломати вітають і підтримують «високий рівень амбіцій», який демонструє новий уряд України, і поділяють думку, що судова реформа лежить в основі успішної трансформації України. Але водночас зазначають, що стурбовані стосовно «відповідності деяких елементів законопроєкту принципам незалежності суддів».
  Сумніви у послів викликає повторний відбір суддів ВСУ і скорочення їхньої кількості «без чіткої процедури та незрозумілими термінами», а також імовірне підпорядкування нової ВККС нереформованій ВРП. Також вони вважають, що вимоги про створення конкурсної комісії з відбору членів ВККС і Комісії з питань доброчесності й етики при ВРП, зокрема, щодо участі та залучення міжнародних експертів, необхідно переглянути.
  Дипломати запропонували зустрітися з українською владою, щоб обговорити ризики для реформи та можливі альтернативні рішення. «Ми також рекомендуємо співпрацювати з Венеційською комісією для повного забезпечення відповідності закону нашим спільним цінностям», — наголошується в листі.
  Своєю чергою, Валентина Данішевська, глава ВСУ, вважає, що прийнятий закон спрямований на руйнування судової системи. «Я не вважала б те, що відбувається, судовою реформою. Тому що судовій реформі повинен передувати бодай аналіз того, що вже зроблено, які проблеми існують, побачити кілька альтернатив вирішення цих проблем, а потім у співпраці з судовою гілкою влади знайти найкращі шляхи», — зазначила вона.
  При цьому, за словами посадовиці, будь-яких конкретних причин «фактичного руйнування» Верховного суду влада не озвучує. «Без претензій руйнується ВСУ. Зменшується кількість суддів удвічі. Це при тому, що на розгляді у ВСУ перебуває величезна кількість справ. Ті, що ми отримали від своїх попередників, від тих, хто раніше розглядав касаційні скарги, а також до нас щодня надходить 360 нових звернень», — повідомила вона.
  Суддя Данішевська акцентувала увагу на тому, що судова система і так страждає від нестачі кадрів, а новий закон б’є саме в це хворе місце. «Верховний суд України є тим органом, який буде приймати остаточне рішення не лише у справах п. Коломойського, а й з виборів на непідконтрольних територіях. Тому, напевно, незалежний ВСУ не дуже влаштовує чинну владу. Оскільки і причин немає, і пояснень немає», — вважає вона.
  У відповідь Давид Арахамія, керівник парламентської фракції «Слуга народу», заявив, що народні депутати врахували критику експертів і міжнародних партнерів щодо законопроєкту про судову реформу. «Немає жодної стурбованості. Багато людей, особливо ті активісти, котрі фактично були дуже проти, зараз пишуть хвалебні пости і кажуть, що це нормальна реформа», — запевнив він.

До слова
Український олігарх Ігор Коломойський назвав Давида Арахамію своїм найближчим товаришем, на якого він має вплив. Раніше останній заявляв, що п. Коломойський має вплив на сім-дев’ять депутатів «Слуги народу», додавши, що олігарх його не любить за те, що публічно висловлює свою позицію. Тепер п. Коломойський відповів: «Кого не люблю? Так це мій товариш! Найближчий наш товариш. На депутатів ні, а на Арахамію точно маю вплив. Не знаю, чи казав він це, але якщо казав, то на злодієві шапка горить. Він хороший хлопець, до речі, і дуже розумний», — додав бізнесмен.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply