Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Студенти ЛНУ вимагають прозорого призначення викладачів

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Студенти ЛНУ вимагають прозорого призначення викладачів

На минулому тижні 30 студентів філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка (ЛНУ) біля пам’ятника Каменяреві провели акцію протесту проти непрозорості системи вибору кандидатів на посади викладачів в університеті, зокрема процедури таємного голосування за кандидатів членами вчених рад факультетів. Підтримати студентів прийшли кілька викладачів та випускників факультету.

Вибори доцентів
Приводом для таких дій стала звістка про те, що Богдан Пастух, котрого значна частина студентів вважає талановитим викладачем і який зарекомендував себе як борець із проявами корупції та плагіатом, не пройшов конкурс на посаду доцента кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства. Заключним етапом конкурсу стало таємне голосування членів вченої ради факультету. Богдан Пастух отримав дев’ять голосів «за» та 19 «проти». У підсумку перемогли дві інші кандидатки, котрі отримали 29 і 20 голосів «за».
«Приводом стало усунення, з юридичної точки зори начебто ідеальне — за голосуванням вченої ради, викладача Пастуха з посади доцента кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства. Ситуація планувалася довго, шукали привід, аби позбутися вільнодумних викладачів», — розповів аспірант Назар Демчишин, співорганізатор акції протесту.
«Це — конфлікт цілої системи. Є філософія підлабузницько-кулуарних взаємин в університеті. Вона дістала давно. Знаю багатьох студентів, які через це розчаровуються, зневірюються. Вважаю, що цю систему треба змінювати. Нехай буде більше вільнодумства, європейські стандарти, бо повернення в радянщину під українськими прапорами лише ганьбить нашу українську справу. Так не повинно бути. Мають бути вільні студенти і вільні викладачі», — додав він.
Аспірант запевнив, що повернення на посаду одного викладача не є самоціллю студентів, натомість вони хочуть, аби проведення конкурсів на вакантні посади в університеті стали більш прозорими, і представники студентства та громадськості мали більше можливостей контролювати їх.

Студентський протест
Аби не бути голослівними, студенти підготували лист-звернення до Володимира Мельника, ректора ЛНУ. «Ми протестуємо проти нехтування думкою студентської спільноти, проти свідомого та цілеспрямованого усунення вченими радами науковців, чия громадська позиція є неприйнятною для адміністрації університету», — зазначено у зверненні. Студенти висунули шість вимог.
Це — припинення «практики замовчування» у ЛНУ ім. І.Франка: протоколи проведення і рішення вчених рад факультетів мають систематично висвітлюватися на сайтах факультетів; створення електронної бази вакантних посад, публічності при оголошенні вакантних посад, а також відкритості конкурсів на посади; запровадження контролю щодо проведення справді вільних виборів на керівні посади в університеті; введення аргументованого опитування студентів щодо якості та професійності викладу матеріалу педагогом і щодо його ставлення до студентів відповідно до європейських зразків, а також врахування результатів цих опитувань при проведенні відповідних конкурсів; оприлюднення результатів опитувань студентів; повторне засідання у справі проведення виборів на конкурсні посади доцентів кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства з відкритим доступом до аспектів оцінювання кандидатів; збільшення ролі голосу кафедр у визначенні фахівців, яких вони хочуть бачити у своєму складі.

Збори трудового колективу на філфаці
Поки студенти проводили акцію протесту на факультеті почалися збори трудового колективу. Магістрантка Ірина Юрковська вважає, що захід призначили на той же день і час, аби зменшити масштабність акції протесту.
«Йдеться про нашу освіту, наше майбутнє, тому ми, студенти, не дозволимо, щоб чиїсь інтереси впливали на якість нашої освіти. Ми пам’ятаємо вимоги Майдану і стоятимемо за них далі. Поки що змін ми не бачимо. Студенти свідомі того, що їх чекає відповідна реакція, бо це — академічне середовище, але налаштовані не відступати від свого», — заявила вона на зборах і зачитала вимоги.
Святослав Пилипчук, декан факультету, у своєму виступі наголосив на тому, що студенти жодних звернень у деканат щодо корупції, хабарництва, чи інших проблем на факультеті не подавали. Разом із цим, він запевнив, що конкурс на вакантні посади відбувся з дотриманням вимог законодавства та нормативних документів університету. «Я вітаю будь-які бажання викорінити несправедливість в університеті, але я зовсім не вітаю, коли звинувачують людей, котрі є чесними», — прокоментував він таємне голосування членів вченої ради факультету.
Також декан заявив, що усі закиди, які робив Богдан Пастух, голослівні, правоохоронні органи не розслідують жодних справ, пов’язаних із корупцією в університеті, немає й судових рішень із цього приводу.
Сам же п. Пастух вважає, що позбувся посади, оскільки його викривальна діяльність створювала непривабливе враження про факультет. За його словами, те, що викриті випадки корупції не обернулися судовими процесами, показує, що він взявся до справи виключно на ентузіазмі. «Коли ми починали це робити, то не мали необхідних вмінь, не знали інструментів. Та й я не ставив собі за мету когось засудити. Перш за все потрібно було говорити про проблему, щоб люди, які це творять, схаменулися, прокинулася совість», — зазначив він.
«Навіть якщо вимогу студентів про повторний конкурс задовольнять, не думаю, що моя справа матиме позитивне вирішення. Призначення відбувається після голосування вченої ради, а члени вченої ради — ті ж самі, і голосуватимуть, як голосували», — заявив науковець.
Попри це Богдан Пастух вважає відчутним здобутком те, що студенти самоорганізувалися і вимагають змін у призначенні викладачів, готові самостійно боротися за якість своєї освіти.
А відомий поет та перекладач Остап Сливинський, який є доцентом кафедри польської філології у ЛНУ, порадив студентам гуртуватися та домагатися якісного студентського самоврядування в університеті. «Озвучені вимоги є правильними, але є ще одна важлива річ. Студенти мають домагатися реального самоврядування, реального права вирішувати свої справи, щоб у вчені ради факультетів проходили ті люди, які справді виражають інтереси студентів», — сказав літератор.

Юлія Поліковська, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply