Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Строгий карантин в Україні оголосили лише на вихідні

Автор:

|

Листопад 18, 2020

|

Рубрика:

Строгий карантин в Україні оголосили лише на вихідні

Кабінет Міністрів України (КМУ) затвердив карантин вихідного дня. Він почав діяти з 00:01 суботи до 01:01 понеділка. Водночас український уряд відмовився від адаптивного карантину та повернув загальнонаціональні обмеження. Тепер уся територія України вважається в помаранчевій зоні карантину. Карантин вихідного дня має тривати до 30 листопада ц. р.

Протести біля органів влади
Але й ці куці обмеження не сподобалися багатьом. Зокрема, ресторатори вирішили мітинґувати проти запровадження локдауну на вихідні. Адже вважають, що через суворий карантин залишаться без прибутків. Ресторатори полічили, що після того, як заклади зачинять на вихідні, підприємці втратять до 70 % прибутку і будуть змушені звільняти персонал або зачинятися. Карантинний протест охопив 24 міста України.
Черкаські підприємці розгорнули цілий виїзний ресторан перед Черкаською обласною державною адміністрацією (ОДА). «Запрошуємо нашу владу, щоб присіла та скуштували те, чого немає, адже індустрії також може скоро не бути», — запевняв Олександр Семенуха, один із учасників акції.
На пікет прийшло близько 200 працівників закладів харчування. «Ресторани працювали в Києві, ми це прекрасно знаємо, можу назвати «Велюр» та інші. Два дні нічого не змінюють, нам треба навчитися жити з коронавірусом, він іще буде рік або довше, то нам на рік усі ресторани зачинити?» — обурювався Роман Діскант, інший ресторатор.
Під грюкіт кухонного приладдя власники та працівники закладів харчування Івано-Франківська переконували, що мають право на працю. «Якщо нас відправлять на карантин, вимагаємо компенсацію від держави. Жити за щось треба, бо сидіти вдома без грошей навіть на лікування — не припустимо», — наголошувала куховарка Галина Гебура.
Ходою містом розпочали свій протест підприємці Вінниці. Дорогою брязкали баняками, ложками та черпаками. Під такий акомпанемент ходили до міськради й ОДА та переконували, що готові дотримуватися найсуворіших умов роботи, аби лишень не зачинятися на вихідні. «У влади було два місяці і 60 млрд грн. Ще влітку можна було краще підготуватися до карантину і вигадати дієвіші засоби, ніж знищувати малий і середній бізнес, зачиняти ресторани, торгові центри та базари», — виступали учасники акції.

Бунт мерів
Мери багатьох українських міст знову виявили непокору центральній владі. Першим озвався Андрій Садовий, мер Львова. «Львівська міська рада готує позов до суду на рішення КМУ про карантин вихідного дня. Чекаємо на повний текст постанови уряду, бо його досі немає. Локдаун на вихідні — абсурд», — заявив він і додав, що за суботу-неділю заклади сфери обслуговування отримують близько 40 % свого тижневого доходу, а «це живі гроші, які годують тисячі сімей». Цікаво, що львівські підприємці визнали таке його рішення популістським і вирішили дотримуватися приписів уряду, а не важити людськими життями.
Не запроваджувати локдаун на вихідних вирішили в Одесі. «Місто продовжує перебувати в помаранчевій зоні. Ніяких додаткових обмежень не приймали. Тому продовжують діяти дотеперішні обмеження. Нагадуємо про необхідність дотримання маскового режиму в громадських місцях і санітарної дистанції між людьми», — заявив Олександр Тиховський, секретар оперативного штабу Одеської міської ради з питань ліквідації надзвичайних ситуацій.
Своєю чергою, Володимир Хомко, міський голова Рівного, заявив: «На вихідних у місті додаткових обмежень не запроваджуватимуть, оскільки таке рішення має ухвалювати ОДА. Тож у місті всі заклади харчування та культури працюватимуть у звичному режимі».
На бік малого бізнесу став і мер Черкас. У своєму відеозверненні він зауважив, що працювати мають право всі заклади харчування та кінотеатри, якщо дотримуються основних карантинних обмежень: при вході антисептики, а офіціанти й відвідувачі в масках.
А Вадим Лях, міський голова Слов’янська, заявив, що влада не буде запроваджувати карантин вихідного дня, посилаючись на те, що рішення КМУ не враховує реалії невеликих населених пунктів. На його думку, рішення про введення карантинних обмежень на вихідних повинні приймати на місцях, оскільки «вихідний у стотисячному прифронтовому Слов’янську і містах-мільйонниках Києві чи Харкові мають суттєві відмінності».

Підприємців підтримають
Подужати великі збитки від другої хвилі карантину в Україні бізнесу гостинності буде дуже складно. Про це заявив Володимир Гнатюк, генеральний директор Pizza Celentano та Kumpel’ Group. «У нас дуже велика мережа — понад 100 ресторанів по усій Україні. Близько 10 % із них ми вже втратили. Понад 2 тис. людей залишилися без роботи. Уявіть їхні сім’ї. Як нам вижити? Зараз ми знову змушені відправляти наших працівників у відпустки за власний рахунок або частково зменшувати їхні виходи на роботу, що вплине на їхній дохід», — пояснив він.
Дмитро Деркач, співвласник «Планети кіно», зазначив, що після запровадження карантину вихідного дня в Україні доведеться замкнути кінотеатри та звільнити працівників. «Кінотеатри до 80 % доходу отримують саме у вихідні. В будні люди в кіно не ходять, вони активно їздять у громадському транспорті. Ймовірно, доведеться звільнити 500 наших працівників. Залишити цих людей без роботи і зарплати», — бідкався він.
А в мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» пожартували, що в них не буде ні суботи, ні неділі, а буде 72-годинна п’ятниця. Це обурило Максима Степанова, міністра охорони здоров’я України, котрий і сам занедужав на коронавірус. «Хочете робити фарс на здоров’ї людей? Якщо хочете покуражитися, їдьте в реанімацію. Покуражтеся перед людьми, котрі помирають щодня… Я впевнений, що мої колеги з уряду, котрі відповідають, у т. ч. за контроль, дадуть адекватну відповідь на цей фарс. Цинізм — так я сприймаю такі речі», — заявив він. Тож керівництво «Епіцентру» змінило своє рішення та зачинили свої торгові центри на вихідні. Працювали лише відділи виконання віртуальних замовлень.
Водночас Олег Немчинов, міністр КМУ, пообіцяв фінансово підтримати бізнес і працівників, котрі втратять заробіток через карантин вихідного дня, але лише в разі, якщо працюють офіційно. «Ми звернулися в Торгово-промислову палату для того, щоб цей випадок визнали форс-мажорним, і люди, котрі здають в оренду приміщення або беруть, могли скористатися цим правом для компенсації. Сподіваємося, що цей період буде коротким і не доведеться вдаватися до більш суворих заходів. Але якщо не буде в повному обсязі реалізований карантин вихідного дня, на жаль, рано чи пізно ми прийдемо до повного локдауну», — зазначив він і додав, що найчастіше люди, котрі вимагають компенсацію, працюють неофіційно, але правила повинні бути однаковими для всіх.

Темне майбутнє
Михайло Радуцький, голова комітету Верховної Ради України з питань здоров’я, вважає, що медична система України ще може витримати 15-20 тис. хворих коронавірусом за добу. А от добовий приріст хворих вище за 20 тис. стане для неї непосильним. «Постійно створюють додаткові ліжка в лікарнях, облаштовують польові шпиталі, щодня наростає потужність медичної системи. Але до понад 20 тис. хворих наша система не готова», — запевнив він.
Та за словами Віктора Ляшка, головного санітарного лікаря України, навіть сценарію, коли за добу буде 15-20 тис. випадків, краще не допускати. А Максим Степанов додав, що якщо українці не будуть дотримуватися карантину, то за місяць Covid-ліжка будуть заповнені на 100 %. «Що буде, коли отримаємо 100 % заповнення ліжок? Просто в лікарнях не буде куди приймати хворих. І в такому випадку їм не надаватимуть допомогу в умовах стаціонару. Людям, котрі потребують кисню, людям, котрі іноді потребують апаратів для штучної вентиляції легень, людям, котрим потрібна висококваліфікована медична допомога», — пояснив він.
У Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України вважають найкращим способом запобігання поширенню коронавірусу запровадження повного локдауну, але українська економіка його не витримає. «У нас не буде легкої зими. Нам буде дуже важко. Наше головне завдання — пройти цю зиму з цією епідемією, страшною пандемією з найменшими втратами. Під словом «втрати» маю на увазі людські життя», — резюмував міністр.
Своєю чергою, в Організації Об’єднаних Націй (ООН) вважають, що через пандемію коронавірусу з бідністю та значним падінням прибутків зіткнеться кожен четвертий українець. На думку експертів, від початку пандемії близько 80 % домоволодінь уже втратили свої доходи. Водночас у 40 % українських сімей втратив роботу щонайменше один член родини. «Україна може зіткнутися з найгіршою рецесією за останнє десятиліття, в результаті чого понад 9 млн людей опиняться в бідності», — йдеться в повідомленні ООН.
Як повідомляв «Міст», на коронавірус захворів голова ВРУ.

Євген Клен

До слова
На тлі введення карантину вихідного дня Міністерство охорони здоров’я України дозволило проводити матчі чемпіонату України навіть у тих містах, що раніше були у «червоній» зоні. Про це повідомив Андрій Павелко, президент Української асоціації футболу. Раніше команди, які потрапляли в червону зону, були змушені проводити домашні матчі в інших населених пунктах, де цьому сприяла епідеміологічна ситуація. Однак команди все одно гратимуть за порожніх трибун.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply