Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 18, 2021

Стосунки України та МВФ несподівано різко погіршилися

Автор:

|

Квітень 27, 2017

|

Рубрика:

Стосунки України та МВФ несподівано різко погіршилися

Володимир Гройсман обіцяє з 1 жовтня «осучаснити» пенсії

Підвищення ефективного пенсійного віку є критично важливим для продовження співпраці Києва та Міжнародного валютного фонду (МВФ). Про це заявив наприкінці минулого тижня Пол Томсен, директор європейського департаменту МВФ. «Пенсії дуже-дуже низькі, їхній реальний розмір був зменшений інфляцією. Пенсійна реформа була частиною програми співпраці зі самого початку та відкладалася кілька разів. Україна має серйозні проблеми з пенсійною системою. Гадаю, що це другий за розміром дефіцит пенсійного фонду в світі. В Україні дуже велика кількість пенсіонерів щодо кількості людей, котрі платять внески в Пенсійний фонд, це співвідношення 1 до 1», — наголосив представник МВФ. Ця заява викликала шквал обурення з боку українських урядовців.

«Вважаємо це неприйнятним»
Нагадаємо, що на початку квітня ц. р. після тривалих зволікань МВФ таки виділив Україні четвертий транш кредиту в розмірі 1 млрд USD. Тоді Девід Ліптон, заступник директора-розпорядника МВФ, серед іншого наголошував, що «Україна не може дозволити собі баритися з всеосяжною пенсійною реформою, включно з підвищенням ефективного пенсійного віку». В меморандумі, що зумовлює виділення наступного траншу, записано, що закон про пенсійну реформу необхідно прийняти вже цьогоріч, а набути чинності він повинен із 1 січня 2018-го.
Тут і починаються непорозуміння. Одразу після підписання меморандуму Андрій Рева, міністр соціальної політики, заявив, що українському уряду вдалося переконати МВФ не підвищувати пенсійний вік в Україні з теперішніх 60 до 63 років: «Ми вважаємо це наразі неприйнятним у нашій країні, тому запропонували інший варіант вирішення проблеми. Дискусії тривали чотири місяці. Нам вдалося знайти вирішення цього питання без підвищення загального пенсійного віку». Наголосимо, що в тексті меморандуму справді відсутня пряма вимога підняття пенсійного віку.
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, також наголосив, що урядовий варіант пенсійної реформи замість збільшення пенсійного віку передбачає «інші заходи для вибудовування справедливої та бездефіцитної пенсійної системи». Причому цей варіант нібито «на 99 % узгоджений з місією МВФ». Водночас, судячи зі заяви п. Томсена, якщо щось і узгоджували, то точно не пенсійний вік.

«Пропало бажання читати цю маячню»
Додала олії до вогню й заочна дискусія між Роном ван Роденом, главою місії МВФ, та віце-прем’єром Розенком. Перший написав розлогу статтю в «Економічній правді», в якій заявив, що вважає передчасним введення накопичувальної пенсійної системи в Україні. Він зазначив, що підвищити пенсійне забезпечення українців може лише проведення повноцінної пенсійної реформи, яка передбачає скорочення припливу нових пенсіонерів і збільшення кількості громадян, котрі платять внески до Пенсійного фонду.
Другий у Facebook піддав висновки чиновника МВФ нищівній критиці. «Після слів «експерта», що «основна структура пенсійної системи не змінилася з радянських часів», пропало будь-яке бажання читати цю всю маячню до кінця… Людина просто не розуміє, що це таке й як воно все працює… Жахлива непрофесійність!», — обурювався український чиновник.
«На мій погляд, продукування нових і нових умов, вимог, пропозицій, коли пенсійна реформа лише обговорюється урядом, і коли є вже підписаний меморандум, є, на мій погляд, недоречним. На жаль, у цій статті подано дуже багато якихось незрозумілих або навіть маніпулятивних тез, які потім призводять до негативних висновків», — заявив Павло Розенко. Такого категоричного тону в спілкуванні з представниками МВФ українські урядовці ніколи собі не дозволяли.

«Осучаснення» від прем’єра
Але їх можна зрозуміти. Підняти пенсійний вік — те саме, що власноруч вручити численним політичним супротивникам теперішньої влади батога, яким ті одразу заходяться залюбки шмагати і Президента, і уряд. На вулицях одразу ж завирують «пенсійні майдани» та залунають заклики до дочасних виборів.
Наразі прем’єр-міністр обіцяє реформу без підвищення пенсійного віку. «Не може бути такого, що 85 % пенсіонерів живуть на мінімальну пенсію. Другий момент: у середньотерміновій перспективі, а я б хотів, аби це сталося до 2024 року, дефіцит Пенсійного фонду замість 140 млрд грн повинен бути рівний нулю або наближатися до нуля. Третя позиція: ця реформа має дозволити збільшити громадянам пенсії», — заявив п. Гройсман. За його словами, остання пропозиція у вигляді «осучаснення пенсій» вже готова до реалізації із 1 жовтня (див. «Мовою чисел»). «Це не разова подачка, яку декотрі політикани намагалися робити, це постійна система, яка дозволить щомісяця отримувати підвищену пенсію», — переконує глава уряду. Має збільшити реальні доходи пенсіонерів і скасування оподаткування пенсій, яке планує Кабінет Міністрів.

Хочеш пенсію — заплати державі
Але існує закон рівноваги: якщо десь додається, отже, звідкілясь треба забрати. В уряді кажуть, що знайшли рішення. «За перші три місяці 2017 року за рахунок збільшення мінімальної зарплати до 3200 грн надходження до Пенсійного фонду збільшилися на 37 %. У номінальному вимірі це означає, що в першому кварталі ми зібрали понад план більше 7 млрд грн. До кінця року нам потрібно додатково 11-12 млрд грн. Гадаю, до кінця 2017-го ми на цю суму вийдемо», — прогнозує п. Рева.
Однак «осучаснення» пенсій — не реформа, воно може бути хіба що її елементом. Іншим, вочевидь, стане збільшення необхідного трудового стажу для виходу на пенсію з теперішніх 20 років до 30-35. За його відсутності людині доведеться або допрацьовувати після 60 років, або заплатити в Пенсійний фонд за роки, яких бракує. Скільки коштуватиме рік — ще невідомо. Ще одне нововведення: якщо зараз один рік стажу оцінюється зі застосуванням коефіцієнта 1,35 (десять років реальної роботи — плюс 13,5 років у стаж), то останній пропонується знизити до одиниці.
Вочевидь, що ця ідея напряму зачепить тих кілька мільйонів заробітчан, котрі офіційно не працюють в Україні, але, за теперішнього законодавства, розраховують на пенсію за віком. Відтепер їм доведеться, або ходити на роботу після 60, або витратити зароблені на чужині гроші для викупу в держави потрібної кількості років стажу.
Ще один крок — створення додаткового механізму контролю над процесом призначення інвалідності, яка дає підстави для отримання пенсійних виплат незалежно від віку. «У нас країна інвалідів. Інвалідність можна купити в органах медико-соціальної експертизи МОЗ за 300 USD. Суть в тому, щоб посилити нагляд над призначенням пенсій по інвалідності й дозволити Міністерства соціальної політики контролюватиме цей процес», — пояснив «Економічній правді» Юрій Кузовой, директор департаменту розвитку соціального страхування Федерації роботодавців України.
Зазначимо, що описані елементи пенсійної реформи — лише частина підготовленого урядом законопроекту. Повна версія досі не оприлюднена, тож на українців чекатимуть й інші, треба думати, не надто приємні сюрпризи. «У співпраці з МВФ там, де можна було обійтися легкими кроками, влада вже обійшлася. Зараз на порядку денному — складні питання. У пенсійній реформі нам вдасться обійтися без підвищення пенсійного віку, однак реформа все одно буде болючою», — вважає Тарас Козак, експерт Реанімаційного пакету реформ.
І нарешті, найважливіший етап — проходження реформи в парламенті. Наразі представники пропрезидентської фракції оптимістично оцінюють шанс на успіх. Але чи проголосує Верховна Рада за непопулярний законопроект, тексту якого депутати ще на бачили — стане зрозуміло лише в травні, коли пенсійну реформу поставлять на голосування.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Загальна кількість пенсіонерів в Україні — 12 млн осіб. Середня пенсія — 1823 грн, мінімальна — 1247 грн, при цьому ще кілька сотень тисяч осіб отримують пенсію розміром 949 грн. Такі дані навів міністр соціальної політики України.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв із 1 жовтня «осучаснення пенсій для 5,62 млн українських громадян». За його словами, приблизно 1,3 млн отримають підвищення пенсії на 200 грн; 1,2 млн — від 200 до 500 грн; майже 1 млн — від 500 до 1000 грн; ще 1,1 млн громадян отримають понад 1000 грн щомісячної доплати.
Кількість безробітних в Україні — на рівні 1,9 млн осіб, із них лише 400 тис зареєстровані в Центрах зайнятості. Реально працездатних громадян — близько 18 млн, з них тільки 11 млн платять страхові внески до Пенсійного фонду. Про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Розенко.
МВФ схвалив програму співпраці з Україною з використанням механізму розширеного фінансування в березні 2015-го терміном на чотири роки й обсягом фінансування 17,5 млрд USD. 2015 року Україна отримала два транші — 5 млрд USD та 1,7 млрд USD, 2016-го — один транш на мільярд USD), цьогоріч — ще мільярд. До кінця року Київ розраховує отримати від МВФ ще два транші на загальну суму 3,5 млрд USD, а також 1,3 млрд USD допомоги від Єврокомісії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply