Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Старовинні аптеки у Львові — на межі зникнення?

Автор:

|

Липень 07, 2016

|

Рубрика:

Старовинні аптеки у Львові — на межі зникнення?
Аптека-музей у Львові

Аптека-музей у Львові

Львів, який зараз потерпає від незаконної забудови в історичний частині міста та руйнування архітектурних пам’яток, що перебувають під захистом ЮНЕСКО, зіткнувся ще з однією проблемою — зникненням аптек. Так, зокрема, заявляють громадські активісти Львова.
Варто однак зауважити, що у кількох львівських аптеках, які мають історичне минуле, важко натрапити на щось цінне та по-справжньому автентичне. Вікна, двері, сходові майданчики, рами та внутрішнє оздоблення — все набуло сучасного вигляду. А деякі приміщення навіть змінили своє призначення.
«Історично склалося, що кожен квартал чи два мали свою аптеку. Тепер викуповують будівлі з цими аптеками, і вони припиняють свою діяльність. Аптеки ж відкриваються в інших будівлях. На мій погляд, якщо продаються будинки чи приміщення, а зазвичай у центрі міста це — пам’ятки архітектури, відповідно, під час продажу має бути визначене використання їх із попередньою функцією, припустімо, як аптек. Мабуть, у руйнуванні таких аптек зацікавлені фармацевтичні корпорації. І причетна до цього міська влада», — припускає реставратор Віктор Гануляк.
Підтримують громадських активістів і в Товаристві охорони пам’яток історії та культури. Фахівці певні, що приміщення аптек — це лише частина тих об’єктів, які зараз у Львові або зазнають суттєвих негативних змін, або й узагалі зникають. Порятунку потребують й інші профільні установи, що мають важливе культурно-історичне минуле, та питання з аптеками — найболючіше.
«Ситуація дуже проста: у Львові нищаться пам’ятки. Коли загострюємо питання про руйнування історичних аптек, воно для багатьох дуже болюче, бо ці інтер’єри для багатьох львів’ян знайомі з дитинства, вони завжди були якимось таким ходом у чарівний світ, абсолютно таємничий, алхімічний. Тепер же місця, де колись були аптеки, перетворюється на щось інше. На перехресті вул. Словацького — Дорошенка якісь дуже активні роботи йдуть. На жаль, ми не знаємо досі, що буде з аптекою на Коперника. Хоча інвестор обіцяв, що аптека там залишиться й усі речі будуть відреставровані. Але, на жаль, все на гірше», — бідкається Андрій Салюк, голова ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
Та в управлінні охорони історичного середовища — своє бачення ситуації. «Там, де є будинки-пам’ятки, — здебільшого паспорти є. Наприклад, на Площі Ринок, Соборній, Міцкевича, на вул. Друкарській і Коперника. Під час викупу чи зі зміною власника, якщо це будинок-пам’ятка, є обов’язок укласти новому власникові охоронний договір, і в охоронному договорі прописують функцію, як використовувати приміщення. Якщо будинок — не пам’ятка, то впливу, на жаль, значно менше, хоча ми також намагаємось якось вплинути, але це — тільки добра воля власників», — розповідає Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
Та проблему зі зникненням аптек у міській раді все ж бачать і переконують, що намагаються сприяти збереженню історичного багатства Львова. «Під загрозою перебуває аптека на площі Міцкевича. Бо цей будинок не належить місту, це — державна власність, і аптеку хочуть звідти «вигнати». В аптеці на пл. Соборній також хотіли спочатку зробити медову кнайпу. Ми з ними провели агітаційну роботу, й аптеку залишили», — додає п. Онищенко.

Олег Галів, «Ратуша»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply