Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

США готові до співпраці над створенням «Кримської платформи»

Автор:

|

Листопад 01, 2020

|

Рубрика:

США готові до співпраці над створенням «Кримської платформи»
Еміне Джапарова

Про це заявила Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах США в Україні, під час зустрічі з Еміне Джапаровою, першою заступницею міністра закордонних справ України. «Крістіна Квін висловила готовність співпрацювати з Україною та наголосила, що позиція Сполучених Штатів, закріплена у Декларації щодо Автономної Республіки Крим (АРК), яка була оприлюднена державним секретарем Майком Помпео, залишається твердою та незмінною — Крим є частиною України і США ніколи не визнають спроби Російської Федерації (РФ) його анексувати», — йдеться у повідомленні пресслужби українського зовнішньополітичного відомства.
Також п. Джапарова висловила вдячність за послідовну підтримку України з боку США в рамках міжнародних організацій, а також наголосила на важливості ухвалення оновлених і суттєво посилених резолюцій «Проблема мілітаризація АРК та українського Севастополя, а також частин Чорного й Азовського морів» та «Ситуація з правами людини в АРК та м. Севастополі, Україна», які найближчим часом будуть винесені Україною на розгляд Генеральної Асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН).

«Поки рана кровоточить, біль відчуватиме весь світ»
Як писав «Міст», після оголошення режиму припинення вогню на Донбасі цього літа у фокусі зовнішньополітичних заяв офіційного Києва знову дедалі частіше почало опинятися питання анексії Москвою Криму. У вересні ц. р. під час свого відео виступу перед ГА ООН український президент оголосив про створення міжнародної «Кримської платформи». Її метою, за словами Володимира Зеленського, має стати «захист прав кримців і деокупація півострова».
«Найголовніше: питання Криму та Донбасу не повинні стати звичними елементами міжнародного пейзажу, де тільки доповіді, тематичні зустрічі та протокольні заяви до річниці окупації будуть вважатися достатньою формою міжнародної реакції. Навпаки — поки рана в центрі Європи кровоточить, біль відчуватиме весь світ. І єдиним рецептом ефективного лікування є лише деокупація Криму та Донбасу», — наголосив український лідер.
Також він зазначав, що Україна готова ініціювати створення в Києві штаб-квартири міжнародного офісу з протидії дезінформації та пропаґанді. Президент наголосив на небезпеці інформаційних загроз сучасного світу, коли «дезінформація та фейкові новини можуть впливати на світові ринки, біржі та навіть виборчий процес».
А у посланні до Верховної Ради України (ВРУ) 20 жовтня він повідомив, що вже предметно обговорив ініціативу щодо «Кримської платформи» з представниками Європейського Союзу (ЄС), Великої Британії, Канади, Туреччини й іншими партнерами. «Багато з них готові приєднатися і брати в ній активну участь», — наголосив тоді п. Зеленський.
А наприкінці вересня Міністерство закордонних справ (МЗС) України заявило про плани проведення в Києві Кримського саміту на рівні глав держав та урядів, який має стати найвищим рівнем міжнародного охоплення ініціативи «Кримська платформа». Головна мета запланованого саміту полягатиме в посиленні міжнародного тиску на РФ через її окупацію АРК. Про це під час прямого включення, організованого Атлантичною радою (США) 20 жовтня, заявила Еміне Джапарова. «Країни, які вирішили підтримати Україну, приєднаються до «Кримської платформи», відвідають Київ та підтримають декларацію саміту, яка насправді зосередиться на базових речах — таких як політика невизнання, політика санкцій, дипломатичні та політичні рамки нашої боротьби за Крим. Тобто йдеться про міжнародний тиск: економічний, юридичний, політичний», — зауважила дипломатка.
«Зараз ми працюємо над датою та способом проведення саміту, адже коронавірус насправді створює додаткові завади», — зазначила вона та, додала, що проведення саміту планують у форматі фізичної присутності іноземних лідерів у Києві.

Перспективний механізм
«Міжнародна платформа з деокупації Криму» є дуже перспективним механізмом, і громадськість має активно її підтримати. На цьому наголосили учасники нещодавнього круглого столу — експертної наради в інформаційній аґенції «Укрінформ» на тему «Гуманітарні виклики в окупованому Криму». «Свідоме розведення питання окупованого півострова й окупованих територій Донбасу пропаґується всюди. Питання Криму намагаються закрити, тому є необхідність підняти його на новий рівень. Про нього ніхто не забуває, але потрібна нова якість. Одна з таких ініціатив — створення міжнародної «Кримської платформи», — заявив Дмитро Левусь, співкоординатор громадської ініціативи «Бурштиновий шлях» і директор Центру суспільних досліджень «Український меридіан».
Він нагадав, що «Кримська платформа» буде багаторівневою ініціативою, що міститиме політичний рівень, рівень міністрів оборони і закордонних справ, міжпарламентський і рівень експертів. «Питання Криму обговорюватимуть на найвищому рівні. Але і ми маємо порушити проблеми, які декларували. Є певні ідеї, певні думки. Гадаю, що ми зможемо ці речі реалізувати. Громадськість, експертна спільнота може і мусить зробити свій внесок в деокупацію Криму, зокрема, ґрунтуючись на ініціативі «Кримська платформа»», — зазначив діяч.
Свою чергою, Олег Лісний, виконавчий директор благодійного фонду «Акцент», згадав про те, що президент України порушував кримське питання під час свого нещодавнього візиту до Великої Британії, обговорював його і під час візиту президента Республіки Польща (РП) до Києва.
«У спільній заяві двох президентів — України та РП — було чітко задекларовано, що кримські санкції можуть бути скасовані лише після деокупації АРК. Але і громадянське суспільство не мусить просто спостерігати. Ми маємо діяти активно. І ми, як мінімум, вже не даємо цьому питанню зникнути з медіапростору», — зауважив п. Лісний.

Черговий протест
Крім цього, МЗС України висловило рішучий протест РФ у зв’язку з проведенням археологічних розкопок на території окупованої АРК. Розкопки на півострові проводяться в рамках проєкту «Кримська війна» на території Альмінської долини та в місті Севастополь із грубим порушенням норм міжнародного права й українського законодавства.
В українському зовнішньополітичному відомстві заявили про необхідність припинення Росією всіх незаконних археологічних розкопок і земляних робіт на окупованому півострові, а також забезпечення належного ставлення до усієї української історико-культурної спадщини на тимчасово окупованій території.
Еміне Джапарова заявила, що українській владі також відомо про перепоховання в Криму решток тіл французьких військових, котрі загинули під час Кримської війни. Тоді заходи відбулися за ініціативи «Фонду розвитку російсько-французьких історичних ініціатив». «Варто зазначити, що останки французьких солдатів Україна відкрито ще до окупації Криму 2013-го в ході будівництва. На жаль, окупація не дала можливості здійснити їхнє перепоховання, і весь цей час вони перебували на зберіганні. Тепер Кремль під ширмою приватних історичних проєктів намагається продемонструвати «плідні міжнародні контакти» Криму, який зараз перебуває у міжнародній ізоляції», — наголосила дипломатка.

Ігор Берчак

До слова
У Меджлісі кримськотатарського народу закликали Організацію з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) й ООН відвідати анексований РФ півострів через «катастрофічну епідеміологічну ситуацію, викликану високим темпом зростання захворюваності на COVID-19». Як написав глава Меджлісу Рефат Чубаров у Facebook, кількість щоденних випадків захворюваності на Covid-19 на території АРК та м. Севастополь давно вже перевищила рівень, який може бути забезпечений можливостями існуючих медичних установ і наявного персоналу лікарів, унаслідок чого багатьом пацієнтам, хворим на коронавірус у його важкій формі, відмовляють в шпиталізації, прирікаючи людину на вірну смерть. «Російська окупаційна влада АРК приховує від громадськості та міжнародних організацій об’єктивну картину захворюваності та смертності внаслідок COVID-19. Медичному персоналу лікарень суворо наказано вказувати в документах померлих причиною смерті одну зі супутніх хвороб пацієнта без вказівки Covid-19. Також засекречена інформація про епідеміологічну ситуацію в місцях позбавлення волі і про стан здоров’я незаконно утримуваних в них кримських політв’язнів», — зазначив п. Чубаров.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply