Новини для українців всього свту

Wednesday, Feb. 1, 2023

Спецоперація СБУ з реінтеграції сепаратистів

Автор:

|

Липень 12, 2020

|

Рубрика:

Спецоперація СБУ з реінтеграції сепаратистів
Юрій Лекстутес

«На тебе чекають вдома» — єдина в Україні програма з реінтеграції колишніх сепаратистів, котрі вирішили повернутись до мирного життя. Журналісти поспілкувалися з колишнім «міністром культури ДНР», котрий скористався цією програмою.

Із підприємництва в культуру
З Юрієм Лекстутесом вони зустрілися біля Донецького обласного драматичного театру у Маріуполі. Він розповів, що хоч і часто буває тут у справах, на вистави ще не ходив, бо забагато має роботи. Зовні у 36-річному чоловікові ніщо не нагадує про сепаратистське минуле. У сірому костюмі, білій сорочці і краватці він схожий радше на місцевого чиновника, або на підприємця середньої руки.
Власне, так воно і є: після «евакуації» з окупованого Донецька два роки тому п. Лекстутес розбудував успішний бізнес. Займається, зокрема, ремонтом квартир. Каже, що замовлень вдосталь, натомість хороших майстрів знайти важко. «Хто воювати пішов, хто на заробітки поїхав», — пояснює він.
На початку 2014 року з Юрієм Лекстутесом сталася протилежна метаморфоза. Тоді донецький підприємець став активним учасником «русскої весни». Розповідає, що на організацію сепаратистського референдуму в Докучаєвську тоді витратили 2 тис. грн — бюлетені друкували на принтері. «Частину видали у «виборчій комісії», а якщо комусь не вистачало, йшли і додруковували, — згадує він. — Щось десь зіпсували, щось загубили, як до простого паперу ставилися». Запевняє, що сам не голосував: «Якось не до того було.
У «Донецькій народній республіці» (ДНР) Юрій Лекстутес став «міністром культури і туризму». Утім, після розділення «міністерства» йому залишили лише культуру. В деяких джерелах того часу він фігурує з позначкою «виконувач обов’язки», в деяких — без. Що ж його, бізнесмена-будівельника, пов’язувало з культурою. Він каже, що до війни «працював із бюджетом», зокрема, виграв тендер обласного управління культури, тож мав зв’язки. «Крім цього, я постійно відвідував театри і музеї, отже, знав, про що йдеться», — пояснює п. Юрій.
Він виправдовується, що до сепаратистів пристав через пропаґанду. «Якщо сім-вісім людей навколо скажуть на біле чорне, ми також у це повіримо, — розповідає чоловік. — Як це пояснювали всьому населенню і мені, треба захищати свої домівки». Запевняє, що швидко розчарувався в ДНР. «Але на той момент мене вже «замазали» у цій справі, та й сам я застряг туди по самісіньке «не хочу», тож уже доводилося працювати», — бідкається він.

Евакуація з окупованого Донецька
Юрій Лекстутес розповідає, що не раз ставав на заваді спробам пограбувати музеї Донецька. Щоправда, на початку 2015-го у ДНР його вже самого звинуватили в тому, що нібито «віджав» у Донецьких театрів кілька автомобілів. Чоловік пояснює, що так його хотіли позбутися політичні конкуренти.
Після кількох місяців у «слідчому ізоляторі» колишній «міністр» замислився, як виїхати на підконтрольну Києву територію, і вирішив скористатись програмою Служби безпеки України (СБУ) «На тебе чекають вдома». Каже, що на організацію знадобилося два роки — спершу тривали суди в «автомобільній» справі, потім боявся, що бойовики схоплять при спробі виїзду. «Не через те, що я настільки не довіряв офіцерам СБУ, — пояснює колишній сепаратист. — Я просто розумів, що стикаюсь з іншими спецслужбами — і з Головним розвідувальним управління Російської Федерації, і з місцевим «Міністерством державної безпеки».
Із ДНР Юрій Лекстутес виїжджав окремо від родини — на відміну від дружини і дітей, не через контрольний пункт в’їзду/виїзду. «Жінка з трьома дітьми не так привертала до себе увагу, навіть близькі родичі діячів ДНР часто їздять до Україну або навіть за кордон, — пояснює він. — У мене ж цілком інакше все було. Наразі не буду розповідати, гадаю, ще багато людей захочуть повернутися таким чином».
На підконтрольній Києву території, яку п. Лекстутес на посаді «міністра» шість років тому називав «окупованою», проти нього відкрили справу за ч. 4 ст. 258-3 (створення терористичної групи або терористичної організації» Кримінального кодексу України (ККУ). За це можна отримати до 15 років в’язниці. Проте суд звільнив колишнього функціонера ДНР від покарання. Це можливо, якщо людина добровільно зізнається у терористичній діяльності та сприяє її припиненню.

Скористатись програмою можуть не всі
Юрій Лекстутес став одним із близько 400 колишніх сепаратистів, котрих звільнили від карної відповідальності за програмою СБУ «На тебе чекають вдома». Результат не дуже вражає, адже програма існує майже п’ять років, а до конфлікту на Донбасі причетні десятки тисяч людей. «Насправді охочих значно більше», — запевняє Галина Прищепа, керівниця пресслужби СБУ в Донецькій і Луганській областях. За її даними, «кандидатів» —понад 3 тис., однак їх поки що ретельно перевіряють, чи не вчинили тяжких злочинів.
За словами спікерки, крім «терористичної» статті 258-3 програмою «На тебе чекають вдома» можуть скористатись і бойовики, які підпадають під ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань» ККУ. Щоправда, далеко не всі з них. «Якщо людина брала участь в боях, вбивала військовослужбовців, здійснювала злочини проти цивільного населення, то вона не може бути звільнена від кримінальної відповідальності за програмою», — пояснює п. Прищепа.
Соціальний портрет пересічного «кандидата» виглядає не надто загрозливо. «Здебільшого це звичайні громадяни України, котрі 2014 року через безгрошів’я, відсутність роботи, якісь заманливі пропозиції або піддавшись російській пропаґанді, ставали до лав незаконних збройних формувань, — окреслює вона. — Чергували на блокпостах або охороняли якісь адміністративні будівлі, працювали водіями чи кухарями».
Третя ж типова «сепаратистська» стаття — «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України», за якою проходять організатори «референдуму», — повного звільнення від відповідальності не передбачає. Щоправда, Галина Прищепа каже, що суди часто дають умовні, а не реальні тюремні терміни. Таким чином в’язниці за «референдум» уник і Юрій Лекстутес, отримавши п’ять років із випробувальним терміном.

Між гуманітарною місією і операцією спецслужби
«Допомогти колишнім бойовикам повернутися до мирного життя — не єдина мета програми, — каже прескеретар СБУ. — Ми робимо послугу і собі: зменшуємо чисельність збройних формувань на окупованій території. Цікаві колишні сепаратисти і тим, що можуть надати важливу інформацію. «Співпраця зі слідством є також однією з умов програми», — нагадує вона.
Юрій Лекстутес не приховує: мав що розповісти спецслужбам, які допомогли йому покинути окупований Донбасу. «Є, мабуть, справ 50, де я проходжу як свідок», — зазначає він. Наприкінці минулого року він почав вести блог у YouTube — проводить інтерв’ю з колишніми сепаратистами, котрі так само скористалися програмою. Каже, що хоче виправити помилки минулого. «Приємно розуміти правду і дуже хочеться відкрити її іншим людям», — тішиться чоловік.

Програму критикують за закритість
Щоправда, значного попиту на програму зараз немає. Більшість тих, хто нею скористався, зробили це у перші ж роки її існування, коли конфлікт був ще «свіжим». Крім цього, дискредитувати ініціативу всіма силами намагається окупаційна влада. З одного боку, потенційним кандидатам погрожують переслідуваннями за «співпрацю з іноземними спецслужбами», а з іншого переконують, що на підконтрольній Києву території на них нібито чекають репресії.
Такі повідомлення, хоч і поодинокі, трапляються і в поважних джерелах. В останньому звіті Організації Об’єднаних Націй про права людини в Україні йдеться про випадок, коли чоловікові нібито пообіцяли, що він може скористатися програмою, але згодом, вже після виїзду на підконтрольну уряду України територію, затримали та намагалися змусити погодитись на обмін полоненими.
Водночас правозахисники критикують програму за її закритість. «Закритість можна пояснити, зокрема, тим, що імена й історії цих людей не можна розголошувати, бо вони дуже вразливі, — пояснює Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи. — Проте, з іншого боку, це означає повну закритість цього процесу. Бо все ж це операція спецслужби, для якої, безперечно, одна із цілей — отримати від цих людей потрібну інформацію. А як вона це робить, ми не знаємо».
Українська служба Deutsche Welle

До слова
Календарний план підготовки та проведення місцевих виборів у непідконтрольних районах Донецької та Луганської областей представники офіційного Києва презентовано на перемовинах Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську (Білорусь). Українська сторона наголосила, що вибори в Окремих районах Донецької та Луганської областей можуть пройти лише після деескалації, виведення звідти незаконних військових формувань і відновлення контролю уряду України над українсько-російським державним кордоном. Засідання ТКГ відбувалося у форматі відеоконференції. При цьому представники Донецької та Луганської областей активно брали участь у цих консультаціях.
Як повідомляв «Міст», СБУ також воює і на передовій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply