Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Софія Золотопупова заспиртовує молюсків у слоїках

Автор:

|

Червень 12, 2019

|

Рубрика:

Софія Золотопупова заспиртовує молюсків у слоїках

Софія Золотопупова

Софія Золотопупова з Луцька отримала золоту медаль на міжнародній олімпіаді з екології в Кенії. Там вона представила проект «Ценотичні зв’язки трематодів і молюсків у водоймах Волинської області». За перемогу змагалися 550 учнів із різних країн світу.
«Ідея досліджувати молюски виникла роки два тому, — розповідає 18-річна Софія. — Коли прогулювалася парком, у водоймі плавали качки. Вони щось їли та пили воду. Задумалася, чи є загроза для людей, домашніх тварин і птиці через воду заразитися трематодами — пласкими червами, що частину життя проводять у молюсках. Мені треба було дослідити певну кількість останніх, аби вивести формулу ризику зараження».
Молюсків завбільшки 4 мм — 5 см дівчина ловила сачком і руками. Досліди над ними проводила в лабораторії Східноєвропейського національного університету в Луцьку.
«Робила це під керівництвом учительки біології Галини Ягенської та завідувачкою кафедри зоології Катериною Сухомлін, — продовжує юнка. — Щоб дослідити печінку молюсків, відщипувала її пінцетом на голку. А потім під мікроскопом розглядала, чи є там паразити. Робила таблиці та виводила формули ризику зараження і безпечності певної водойми. Створила мапу, на якій позначили небезпечні водойми».
Зі своїм дослідженням у березні школярка перемогла на Всеукраїнській олімпіаді. «У журі були 26 професорів і науковців із різних навчальних закладів вищої освіти (ЗВО). За два дні я виступила 11 разів — відповідала на запитання. Переміг ще одинадцятикласник Данило Коноваленко з Києва з проектом «Утилізація та переробка шин кріоакустичним методом». Нам повідомили: «Ну, все, тепер їдете на міжнародну олімпіаду. Перекладайте роботи та переробляйте постери. У вас немає часу, але ми у вас віримо». Найскладніше було оволодіти термінологією. Та я впоралася».
Міжнародна олімпіада з екології відбувалася в кенійському Найробі. «Під час перельоту на мій багаж у аеропорту «Бориспіль» не наклеїли штрих-код із номером рейсу. І валіза на мій літак не потрапила. Заспокоїли, що його знайдуть і відправлять наступним літаком. Та в Кенії про мій багаж нічого не знали. Стала панікувати, бо в валізці була колекція молюсків і потрібні додатки. Весь день телефонувала на летовище у Найробі, а мама — у «Бориспіль». Після обіду їй на «вайбер» скинули світлину, багаж відправили найближчим рейсом. На олімпіаду встигла».
Заспиртованих молюсків Софія зберігає дома в слоїках на балконі й антресолях. «Якось мама закручувала варення і не вистачило слоїків, — розповідає вона. — Попросила тата сходити купити, а він: «Та ж на балконі повно. Лише треба з них щось повиливати». Мама не дозволила: «Ні, що ти, там же Софіїні молюски».
Перемога на міжнародній олімпіаді полегшує вступ до ЗВО. На зовнішньому незалежному оцінюванні автоматично зараховують 200 балів із двох предметів. Планую вступити до національного університету «Київський політехнічний інститут» на прикладну фізику».

Любов Карнарук, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply