Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Слова представника Держдепартаменту зворохобили українців

Автор:

|

Травень 24, 2018

|

Рубрика:

Слова представника Держдепартаменту зворохобили українців

Курт Волкер

Курт Волкер вважає, що наразі аґресор занадто сильний.

«Заспокоює ситуацію»
Українська служба Бі-бі-сі опублікувала 17 травня інтерв’ю спеціального представника державного департаменту США у справах України Курта Волкера, котрий, зокрема, заявив: «Ми маємо протистояти Росії там, де її поведінка нас до цього змушує. Вони створили більш націоналістичну, єдину, орієнтовану на Захід Україну, ніж вона будь-коли була. І молоде покоління українців росте у ситуації, у якій Росія окуповує частину території їхньої країни. Тож якщо вони хочуть із цього щось отримати, їм слід почати зі звільнення цієї території і відбудови відносин із Україною. А це можливо, лише якщо вони погодяться на встановлення миру».
Але більшого розголосу набули інші два речення Курта Волкера в цьому ж інтерв’ю: «Звісно, українці ніяк не зможуть повернути територію, вже захоплену Росією. Росія занадто сильна».
Ясна річ, коментарі українців не забарилися. Зокрема, ведучий київського телевізійного «5 каналу» зауважив у розмові з Юрієм Гримчаком, заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб: «Англійською мовою Волкер сказав «відбити», що істотно змінює зміст».
Сам посадовець відреагував на сказане спецпредставником Держдепартаменту США так: «Або Волкер просто заспокоює ситуацію, бо у нас теж є велика кількість гарячих голів, котрі щодня хочуть уперед із шашками, а, може, заспокоює росіян, мовляв, ніхто нічого не збирається робити найближчим часом, бо вони очікують найближчим часом наступ української армії. Сьогодні ще пішло підтвердження від нашої розвідки, що росіяни значними темпами будують укріпрайони на кордоні з Україною. Тобто варіанти, що люди побіжать зі зброєю, й їх треба бути зупиняти, сьогодні підтверджуються на більш-менш офіційному рівні».
Заступник міністра також додав: «Головний посил американського дипломата в тому, що плани щодо введення миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй (ООН) припускають мирне політико-дипломатичне врегулювання конфлікту на Донбасі».

«Не спішіть кричати»
Натомість Роман Безсмертний, колишній представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську та екс-посол України в Білорусі, написав у Facebook: «Не спішіть кричати «зрада». Я уважно передивився інтерв’ю спецпредставника США Курта Волкера каналу Бі-бі-сі про те, що Україна начебто не зможе повернути захоплену Росією територію. Прошу всіх ще раз також передивитися. В оригіналі, а не в передруках чи переказах. Волкер заявляє про те, що Україна в теперішній ситуації самостійно не зможе повернути окуповану територію. Сказане означає, що США усвідомлюють — Україні треба надавати допомогу міжнародного співтовариства для того, щоб наша держава могла утримувати ситуацію під контролем і працювати над поверненням Донбасу».
Військовий експерт Олег Жданов також вважає, що заява дипломата пов’язана з труднощами перекладу. В коментарі київському телеканалу «112 Україна» аналітик заявив: «Ми неправильно зрозуміли Курта Волкера або максимум, що він хотів сказати, що самостійно Україні на сьогодні дуже складно повернути ці території. А за допомогою США у нас є шанс повернути їх через дипломатичний і політичний шляхи. Але не через військову конфронтацію».
Фахівець пояснив, що таке висловлювання може свідчити про нові кроки щодо врегулювання конфлікту на сході України. Відтак він наголосив: «Курт Волкер досить широко прокоментував право вето Росії, що якщо Росія скористається правом вето в Раді Безпеки ООН щодо вирішення конфлікту на Донбасі, то це покаже, що Росія — єдина країна світу, яка виступає проти вирішення цього конфлікту. Тому гадаю, що якщо у Курта Волкера є такі висловлювання, отже, десь в ООН готується проект резолюції щодо введення миротворців на ці території».

«Не говорив, що не зможе»
Своєю чергою, Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень «Пента», заявив: «Спецпосланець США заявив, що українці не зможуть повернути територію, уже захоплену Росією, бо остання — занадто сильна. Ці слова відбивають відчай, який панує серед українців. Як правильно тлумачити ці слова? Я принциповий противник узагальнень та пошуків ідеологічних значень у таких висловлюваннях. Мені здається, тут знову починається наше традиційне зрадофільство. У будь-яких словах хочемо бачити зраду».
Відтак, політолог запевнив: «Курт Волкер не казав, що Україна не зможе повернути свої території взагалі. «Поки що» — це ключове слово цієї цитати, але засоби масової інформації її викривили». «Крім цього, Волкер пояснив свою думку — зараз військовий потенціал Росії значно більший за український. І тому не взагалі, а зараз і саме військовим шляхом Україна не може повернути Донбас. І це відповідь політикам на кшталт Авакова, котрі просувають думку, що за допомогою тієї чи іншої тактики Донбас можна повернути силою. Такі небезпечні фантазії загрожують Україні великою масштабною війною. А Волкер мислить, як раціональний дипломат. І його висловлювання треба цитувати повністю, а не виривати з контексту, як у нас зараз всі зробили», — доповнив він.
Володимир Фесенко також наголосив: «Українцям Волкер сказав, що саме зараз не варто мріяти про військове повернення Донбасу, а росіянам — дав сигнал про те, що ціна аґресії буде високою. З метою стримувати російську аґресію Україна і отримала летальну зброю. І таким чином Волкер, дуже прозоро та дипломатично натякнув і нам, і росіянам про необхідність пошуку раціонального компромісу щодо Донбасу. Щоб ані в Києві, ані в Москві не було думок про те, що конфлікт можна розв’язати військовим шляхом. Але ця проблема має також інший бік: якщо знайти компроміс не вдасться, то конфлікт фактично стане замороженим».
Політолог резюмував: «Тому я б не приписував Волкеру того, що він не говорив. І, зрештою, ці висловлювання не несуть у собі нічого принципово нового. Переговори у Нормандському форматі відновлюються і досі невідомо, коли і хто — Сурков чи хтось новий — буде представляти там Росію».
Володимир Фесенко також запевнив: «Процес відновлення перемовин триває. Саме тому Волкер і приїхав — презентувати ситуацію на Сході та настрої політиків. І саме з метою спонукати обидві сторони до пошуків раціонального рішення він і сказав цитовані слова. Хоча, на мій погляд, поки в Україні не завершаться президентські та парламентські вибори, жодних компромісів і результативних рішень із питань миротворчої місії чи Донбасу взагалі не буде».

Не варто панікувати
Відомий український блогер Олексій Арестович також вважає, що не варто панікувати через сказане американським дипломатом. Дослівно ж він пояснив: «Волкер і раніше казав, що Україна не зможе повернути Донбас іншими способами, ніж тим, який пропонує він. А якщо ми не зможемо повернути Донбас, тоді навіщо потрібна його місія? Він відмовляється від своєї місії, визнає її неспроможною, як і всю політику США в цьому стосунку? Його місія спрямована на те, що ми все ж повертаємо Донбас. Інакше навіщо це все? Тоді йому потрібно казати про припинення своєї місії в Україні. А його слова «Україна не поверне вже захоплені Росією території» вирвані з контексту. Продовження цього спічу таке: треба вводити миротворців і йти через офіційні міжнародні домовленості з Росією».
«Волкер як будь-яка людина, котра є представником певної групи, яка виробила свою стратегію, буде відкидати всі інші стратегії та розповідати, що його стратегія найкраща. А оскільки Волкер є дуже досвідченим дипломатом, він упевнено проводить свою стратегію, намагаючись донести до всіх, що вона є безальтернативною», — зауважив експерт.
Він навів приклад: «Коли хлопець одружується з дівчиною, він пояснює, що з усіма іншими вона не буде щаслива, а тільки з ним. Тут та ж сама історія. Тому я б не говорив про якусь суперсенсацію в словах Волкера. А ось роз’яснення дати потрібно, тому що зараз люди вирішать, що ми не можемо повернути (окуповані території), та почнуть непритомніти».
Відтак, п. Арестович доповнив: «Підсумок силового наступу буде наступним: ми не зазнаємо поразки, але й не просунемося. Ось що має на увазі Волкер. Тобто Росія поки що не готова віддавати окупований Донбас. Тому немає інших шляхів (крім миротворців) врегулювання з урахуванням часткових інтересів Росії».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply