Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Скільки реально важить українська шкільна освіта?

Автор:

|

Квітень 06, 2017

|

Рубрика:

Скільки реально важить українська шкільна освіта?

Лікарі б’ють на сполох: чимало українських школярів мають серйозні проблеми з поставою: скаржаться на болі у спині, помітно сутуляться. Одна з причин — важкі портфелі. Журналісти вирішили дослідити, чи такі вже «важкі» знання насправді та скільки реальних навчальних кілограмів щодня доводиться носити українському школяреві.
У першому класі за новою програмою книжок і зошитів діти до школи не носять, їх залишають у навчальному закладі. Але у ранець все одно кладуть багато всього: олівці, гумку, свої речі, харчування на групу продовженого дня, воду.
Менше пощастило тим, хто змушений тягнути у школу величезний наплічник. «Коли донька пішла до школи, звернув увагу, що портфель дитини важкий. За можливості намагаюся відвести дитину до школи і забрати, особливо в ті дні, коли тягне п’ять підручників. Її шкільне приладдя важить понад 3 кг, а з портфелем — 4. Запитую, чи важко їй носити такий портфель. Каже, болять плечі», — розповідає Віталій Фурманюк, батько третьокласниці.
Допустиму вагу портфеля встановлює Міністерство охорони здоров’я (МОЗ). Передбачені оптимальні показники ваги шкільних підручників без ваги ранця. Учням 1-2 класів можна носити до 2 кг підручників, 3-4 — до 2,3 кг, 5-6 — до 3 кг, 7-8 — до 3,5 кг, 10-11 — до 4,5 кг.
За словами п. Віталія, вчителі знають про ці норми, але не розуміють, як їх виконувати. «Запропонували носити по одній книжці на парту, але діти будуть заважати одне одному. Вчителі кажуть, раніше було по дві книжки (на кожне півріччя) для молодших класів», — пояснює батько.
Й якщо малюкові батько понесе портфель чи підвезе автомашиною дитину до школи, то п’ятикласниця Вероніка змушена нести знання на своїх плечах через усе місто. Наприклад, у розкладі на вівторок у них сім предметів: музика, алгебра, українська мова, всесвітня історія, два уроки англійської мови та французька. Зокрема з англійської, крім основного підручника, потрібно мати книгу-зошит для виконання письмових завдань, а також окремий підручник із граматики. З французької — дві книжки. До усіх необхідних підручників слід додати зошити, блокнот, щоденник, пенал, їжу, пляшечку з питною водою. От і виходить, що вміст портфеля важить майже 6 кг. Сам наплічник важить 1,5 кг, отже, тягти доводиться понад 7 кг. «Іноді викладаю з портфеля перекус чи пляшку води. Стає трохи легшим. Часом домовляюся з сусідом по парті, щоб на алгебру чи історію брали одну книжку на двох», — розповідає Вероніка Шиян.
Крім формальних вимог МОЗ щодо ваги шкільних підручників, свою думку мають лікарі. Вони сходяться на тому, що дітям не варто піднімати нічого важкого, а тим паче носити вантажі на великі відстані. «Від тягарів у дітей деформується хребет. Кожна четверта дитина псує собі спину, якщо її портфель важить більше, ніж 1/10 її власної ваги. Найпоширенішою проблемою зі спиною у школярів є викривлення хребта, або сколіоз. Майже дві третини дітей носять за спиною ранці, вага яких перевищує 10 % ваги самої дитини, а кожен п’ятий школяр тягає на собі 15 % власної ваги. Дитина під вагою портфеля може сутулитись, а це призводить до невеликих травм чи розтягнень», — каже педіатр Оксана Яременко.
Декотрі батьки знайшли вихід — планшет. У ґаджет завантажують спеціальні програми, які зберігають усі необхідні підручники. Завдяки цьому школяр кладе у портфель лише планшет і зошити. «Задоволення — недешеве. Планшет коштує від 2,5 тис. грн, електронна книга — близько 2 тис. Але є нюанс: помічаю, що син час від часу відволікається від виконання домашнього завдання: то світлини на планшеті розглядає, то якусь гру скачає», — скаржиться Наталія Максимі, мама учня четвертого класу.
Виходом може стати електронний підручник. Утім, і тут є застереження. Насамперед окулістів. За словами фахівців, школярам не можна проводити перед екраном більше двох годин на день. «Якщо дитина бере зі собою планшет чи електронну книгу у школу, то дивиться в екран близько п’яти годин. Потім просить вдома пограти у комп’ютер чи переглядає соціальні мережі. Так може «накапати» вже понад шість чи навіть більше годин. Дитина через кілька місяців почне скаржитися на помутніння в очах, поганий зір чи головний біль», — пояснює окуліст Світлана Васильченко.

Дарія Бавзалук, «Високий Замок»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply