Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

«Скіфське золото» спонукає повернути контроль над музеями АРК

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

«Скіфське золото» спонукає повернути контроль над музеями АРК

У Верховній Раді України запропонували призначити кримським музеям керівництво на материковій частині країни. Напередодні український парламент ухвалив за основу законопроєкт, покликаний врегулювати призначення на посади керівників державних і комунальних закладів культури, музеїв, що розташовані на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим (АРК) і Севастополя «з метою забезпечення збереження національної культурної спадщини та національного надбання українського народу».
Евеліна Кравченко, кандидатка історичних наук і начальниця Інкерманського загону Севастопольської археологічної експедиції припускає, що до ухвалення законопроєкту призвели, зокрема, зусилля українських археологів із висвітлення суперечностей навколо справи про «скіфське золото». «Підозрюю, що поштовхом був наш «круглий стіл» щодо проблеми виставки «скіфського золота» та кримського археологічного матеріалу в Нідерландах, який ніяк не може повернутися в Україну, і щодо проблем із судом. Хоча насправді, золота там практично немає. Переважно, там є інші експонати з кримських музеїв. Ми дійшли висновку, що в українському законодавчому полі необхідні деякі зміни, щоб зробити можливою адміністративну частину цього глобального процесу. Українське законодавство в деяких своїх частинах не дозволяє здійснювати перепризначення директорів, перепідпорядкування їх в організаціях комунальної власності. Гадаю, що цей законопроєкт спрямований саме на це, і пов’язаний із судом щодо «скіфського золота», — зазначила науковець.
Виставка «Крим: золото і таємниці Чорного моря», в якій налічують понад 500 музейних предметів, 19 січня 2014 року демонстрували в Рейнському краєзнавчому музеї в німецькому Бонні. Пізніше вона відкрилася в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Виставка тривала з 7 лютого по 31 серпня 2014-го, однак через анексію Росією АРК експонати в кримські музеї не повернули. Колективний позов про повернення експонатів із музею Алларда Пірсона подали чотири кримських музеї. Українська влада оголосила, що артефакти не є власністю музеїв, а належать державі Україна. Музей у Нідерландах вирішив не передавати експонати до рішення компетентного судді або угоди між сторонами. Суди тривають і досі.
Олександр Молохов, голова «експертної ради з міжнародно-правових питань» при «російському уряді» Криму вважає, що ця законодавча ініціатива стала підготовкою України до судового засідання в апеляційному суді Амстердама. Андрій Мальгін, «директор» Центрального музею Тавриди називає законодавчу ініціативу з призначенням нових українських керівників кримських установ культури «незрозумілою грою».
Проте Евеліна Кравченко вважає, що російській стороні доведеться миритися з тим, що кримські музеї тепер представлятимуть інші люди. А Олександр Малишев, старший науковий співробітник Інституту держави та права ім. Корецького Національної академії наук України, цей законопроект привітав.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply