Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

«Шолом коштував, як три корови, меч — як п’ять»

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

«Шолом коштував, як три корови, меч — як п’ять»
Руслан Анисенко

Руслан Анисенко понад 25 років займається історичною реконструкцією. З 2007-го сам виготовляє лицарські обладунки та холодну зброю. «Шаблі роблю найчастіше для реконструкторів історичних боїв. У XVII ст. їх повинні були мати всі вояки. Лише бідні не могли собі цього дозволити, — розповідає киянин. Він керує військово-історичним клубом «Росичі». Його члени беруть участь у реконструкції боїв Середньовіччя.
Із п. Анисенком зустрічаємося біля його майстерні на околиці Києва. З колегою Орестом за станком рівняють обладунок для ноги. «Нещодавно повернувся з турніру в Данії. Вечорами доводилося ходити лугом по росі. Частина захисту заіржавіла. Під час бою відвалилася. Тепер ремонтую, — пояснює й показує зім’яті металеві поножі — захист для ніг. — За обладунком треба доглядати, чистити, адже виступаємо у будь-яку погоду. Цей активно використовую кілька років, тому такий затертий.
2017-го Руслан посів друге місце на міжнародному чемпіонаті лицарських боїв у Данії. «Трішки забракло для «золота». Виступав в одиночному бою в категорії «зі щитом і мечем». Перше місце виборов поляк, — продовжує чоловік. — Перемогу рахують за кількістю завданих ударів. До фіналу пройшов вісім боїв. Один триває кілька хвилин. Утомитися встигаєш, бо повний обладунок важить до 30 кг. Меч зі щитом додають ще п’ять. Захист повинен закривати майже все тіло. Якщо маєш десь прогалину, туди обов’язково прилетить удар. У боях є правила. Мета — повалити противника, а не завдати тілесних ушкоджень. Трапляються вивихи, коли невдало впав. Від ударів можуть залишитися невеликі синці. Гадаю, футбол чи теніс травматичніші, ніж історична реконструкція».
Чоловік відчиняє багажник автомобіля, що стоїть поряд. Витягає замотані в плівку мечі завдовжки близько метра. «Із ними їздимо на змагання. Сьогодні захист учасників історичних боїв — як у герцогів чи графів XV ст. Одиниці могли собі такий дозволити. Шолом коштував, як три корови, меч — як п’ять», — інформує він.
На території України лицарські бої також були. Та в радянські часи її вилучили з європейського контексту. Хроніка тягнеться аж до падіння Києва від монголо-татар 1240 року, а потім — одразу виникнення Москви та козацтво. Хоча на території України відбувалося те ж, що в Європі. Тільки зі своїми особливостями.
Майже 12 років Руслан Анисенко займається ковальством. «Якщо купувати повний комплект амуніції та зброї, сума може сягати 40-100 тис. грн. Початківці стільки не витрачають. Радимо частину речей робити самому чи шукати вживані. Хлопець із нашого клубу навчився шити середньовічні штани та сорочки. Спершу для себе, потім і для інших. Хтось опановує роботу зі шкірою. Щороку майстрів-реконструкторів більшає, — тішиться чоловік. — Якось спробував виготовити частину обладунку сам. Відтоді зайнявся ковальством. Мечі для турнірів роблю часто, бо за два-три роки активного користування ламаються. Мої вироби не вважаються холодною зброєю. Це макети історичної зброї — мають тупі краї й заокруглені вістря. Однак на митниці інколи затримують».

Вікторія Топала, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply