Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Школа, де вчилися Лесь Курбас і Йосиф Сліпий

Автор:

|

Червень 01, 2017

|

Рубрика:

Школа, де вчилися Лесь Курбас і Йосиф Сліпий

Українська гімназія ім. І. Франка має майже 120-річну історію. Вона розташована в центрі Тернополя на вул. Коперника, у триповерховому приміщенні, котре є пам’яткою архітектури. При вході учні пред’являють електронний пластиковий пропуск, адже у закладі працює система контролю «Смарсі». Під час уроків стільникові телефони гімназисти складають у спеціальну скриньку, що є в кожному класі.

Особливий інтер’єр
Родзинками інтер’єру є експозиції, присвячені патрону гімназії Івану Франку. Це погруддя, авторський живописний портрет, вітражі, кімната-музей. Цікава дизайнерська знахідка — куби афоризмів, на яких записані цитати видатних людей, що подають гімназистам міні-алгоритми успішності.
«Арки, колони, сходовий марш справляють відповідне враження, — розповідає Анатолій Крижанівський, директор гімназії. — Ми позиціонуємо себе, як храм науки. Дуже важливою для нас є естетика в усьому, а також затишна домашня атмосфера».
На першому та другому поверхах експонуються змінні колективні та персональні виставки живописних і графічних робіт професійних художників та учнів. Сходи від роздягальні оформлені презентаційними колажами кожного класу. На другому поверсі розміщений спортзал, оснащений кількома тренажерами. Їдальня з плазмою на стіні — на першому поверсі. Третій поверх обладнано, як галерею успіху. Тут розміщені світлини переможців олімпіад і конкурсів, відмінників навчання, лідерів самоврядування, гімназистів і педагогів — лауреатів іменної нагороди Осипа-Лева Павлишина, дипломи та кубки, що засвідчують успіхи навчального закладу. Окреме місце на алеї слави відведено табличкам з іменами благодійників та меценатів.
«Галерея вдало поєднана з музеєм гімназії, — зазначає директор. — У цьому виражено ідею, що сучасні успішні гімназисти є продовжувачами історичних традицій кількох поколінь своїх попередників. На стіні навпроти входу у музей висить банер із портретами двох випускників, котрі загинули в зоні проведення антитерористичної операції».
Матеріально-технічна база гімназії — повністю модернізована. Всі кабінети оснащені найновішою комп’ютерною та проектувальною технікою. До послуг гімназистів — 38 комп’ютерів, 60 планшетів, 19 проекторів, вісім мультимедійних дощок. Тут функціонує кабінет інтерактивного навчання зі столами-трансформерами, корковими дошками, демонстраційною технікою, лабораторія «Архімед» і модернізований кабінет інформатики.

Багата історія
Тернопільська Українська гімназія ім. І. Франка, відроджена 1991 року, є спадкоємницею гімназії ім. Франца-Йосифа І, заснованої 1898-го. Вона пройшла через різні перипетії історії, пережила багато змін у світоглядних основах суспільства, відчула прояви різної педагогічної методології, занепадала та відроджувалася знову. З нею пов’язані такі славетні імена, як Іван Пулюй, Іван Горбачевський, Олександр і Володимир Барвінські, Кирило Студинський. Тут навчались блаженні священномученики Кардинал Йосиф Сліпий, о. Микола Конрад та о. Микола Цигельський, письменники Володимир Гжицький, Петро Тимочко, актори та режисери Мар’ян Крушельницький і Лесь Курбас, фізик Олександр Смакула, біохімік Степан Гжицький, громадські та політичні діячі Катерина Зарицька, Василь Мудрий, Михайло Сорока, Ярослав Стецько та багато інших.
«Музей історії гімназії «Витоки» — унікальний, — мовить Віра Янушевська, педагог-організатор. — Усі світлини та документи — оригінальні. Тут можна дізнатися чимало цікавих фактів про історію освіти Тернополя».
У сучасній гімназії навчається 663 учні у 21-му класі. До речі, перший клас гімназії — це 5-й клас загальноосвітньої школи. Навчально-виховний процес забезпечують 68 педагогів. Серед них — двоє заслужених учителів України, шестеро відмінників освіти України, 19 учителів-методистів, практичний психолог-методист, 18 старших учителів, соціальний педагог, бібліотекар і педагог-організатор.

Плекають науковців
У гімназії діють чотири профільні відділення: математичне, економічне, української філології й інформаційно-технологічне. Крім базових предметів тут викладають обов’язково-вибіркові: основи економіки, художню культуру, логіку, риторику, основи християнської етики, етику та психологію сімейного життя. У гімназії діє мережа спецкурсів за вибором та факультативів: «Людина і світ»; «Історія гімназії»; «Юний краєзнавець»; «Тернополезнавство»; «Основи шахової гри»; «Основи журналістики»; «Основи українознавства»; «Основи ринкових відносин»; «Основи підприємницької діяльності»; «Фінансова грамотність»; «Міфологія»; «Видавнича справа та редагування»; «Етика та психологія сімейного життя»; «Формування духовно-моральних цінностей гімназиста».
«1996 року ми створили наукове товариство «До глибин», в яке входять учні 5(9)-7(11) класів, — розповідає Марія Нова, заступник директора гімназії з науково-методичної роботи. — Щорічно воно налічує більше 250 гімназистів і є асоційованим членом Тернопільського територіального відділу Малої академії наук України. За час функціонування товариства гімназисти захистили 1525 робіт, 380 стали призерами обласного, 69 заключного етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт. П’ятеро учнів гімназії як переможці були удостоєні стипендії Президента України. Щороку у навчальному закладі випускають часопис «Животоки».

Заохочують преміями
У гімназії в систему виховної роботи впроваджується технологія психолого-педагогічного проектування особистісного розвитку гімназистів на основі діагностично-проектуючого комп’ютерного комплексу «Універсал». Для розвитку творчих здібностей учнів діє широка мережа гуртків та клубів: зразковий хоровий колектив «Гармонія», вокальний ансамбль «Консонанс», зразковий художній ансамбль «100 сопілок», ансамбль гітаристів, квартет сопілкарів, мистецький гурток «Палітра», гурток юних туристів «Мандрівник», гурток юних краєзнавців, військово-патріотичний гурток «Козачата», гурток «Юний рятувальник», музей історії гімназії «Витоки», літературно-мистецьке об’єднання «Животоки», клуб інтелектуальних ігор, школа розумових ігор, євроклуб Terra Libertas, клуб сучасного танцю, драматичний гурток.
З 2005 року з ініціативи колишнього гімназиста Романа Павлишина було запроваджено дві премії імені його батька Осипа-Лева Павлишина, педагога, старшини УГА, громадського діяча, активіста українського кооперативного руху в Тернополі: для гімназиста «За особливі успіхи в олімпіадах з предметів», для викладача «За особливі досягнення у роботі з обдарованою молоддю». Премія становить 600 AUD щорічно кожному.
«Три роки тому під час вручення атестатів директор запровадив власну премію, — згадує Наталія Томків, заступник директора з виховної роботи. — Кращим випускникам на картку перераховують суму в гривнях, яка збігається з роком випуску».

Імідж і стиль
Основними носіями стилю гімназії є власна символіка: гімн, створений учителем музики М. Сидором на слова І. Франка, прапор, емблема, гімназійна форма темно-синього кольору. Імідж закладу підвищується через часопис «Животоки», учнівські газети «Креативний погляд» і Vita nostra, гімназійне радіо та сайт gimnasium.in.ua. Тут щороку випускають календарики, щоденники, зошити, грамоти, дизайн яких розробляють учні. Є книга гімназиста, тому вже сім років нема табелів успішності. У закладі функціонує двоступенева система учнівського самоврядування: товариство «Первоцвіт», що об’єднує найактивніших учнів 1(5)-4(8) класів і парламент «Громада» — 5(9)-7 (11) класи. Центром роботи учнівського самоврядування є кімната гімназиста, яка визнана найкращою в місті.
Гімназисти завжди долучаються до волонтерських акцій. Вони допомагають стареньким вчителям-пенсіонерам, а також доглядають за могилами покійних педагогів. Традиційними є зустрічі з випускниками, котрі щорічно у першу суботу лютого організовують одинадцятикласники. На базі навчального закладу відбувається щорічний фестиваль «Таланти твої, гімназіє», а також відкриття і закриття міжнародного конкурсу ім. П. Яцика. Незмінними залишаються три основних заходи — посвята в гімназисти, імпреза біля пам’ятника І. Франка, Служба Божа в кафедральному соборі за здоров’я учнів і вчителів. Упродовж останніх років Тернопільська Українська гімназія ім. І. Франка є переможцем у номінації «Школа-ерудит», «Школа-краєзнавець», «Найпрестижніший і найпопулярніший навчальний заклад», входить у сотню кращих шкіл України.
2014 року гімназія перемогла у Всеукраїнському конкурсі «Школа ХХІ ст.» у номінації «Школа успіху». Гімназисти кажуть, що люблять свій навчальний заклад за можливість реалізувати себе в науці, творчості, громадській діяльності, а також за неповторну атмосферу.

Леся Заморська, «20 хвилин»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply