Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

СЕС прийде — порядок наведе?

Автор:

|

Грудень 08, 2020

|

Рубрика:

СЕС прийде — порядок наведе?
Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України

На порядку денному уряду України ніяк не вирішать нагальне питання.

«Треба щось»
Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, заявив 27 листопада, що відновить санітарно-епідеміологічну службу (СЕС). Ще й запевнив: «У нас є відповідні проєкти, зараз над цим працюємо. Обов’язково це зробимо, створимо дієву структуру, оцінивши пережитки, які були в минулому в системі, там треба щось виправити та вдосконалити».
Коли український уряд ліквідував СЕС 2017 року, то пояснив при цьому: «Функціонування Держсанепідслужби є недоцільним, оскільки виконання її функцій забезпечують Міністерство охорони здоров’я (МОЗ), Держпраці та Держпродспоживслужба». Оглядачка Анастасія Вітер тоді слушно зауважила: «СЕС стала асоціюватися з корупцією, адже до її повноважень належали різноманітні перевірки та видачі дозволів».
Але Михайло Загрійчук, колишній заступник міністра охорони здоров’я України, визнав: «Знищення СЕС зробило країну неготовою протидіяти епідемії. Звинувачення в наявності корупційної складової не повинні були стати причиною повної ліквідації СЕС. Для того, щоб викорінити корупцію, достатньо було забрати у відомства певні функції, але залишити за ним епідеміологічний нагляд і контроль за розробкою, впровадженням та дотриманням загальнодержавних заходів. Протидіяти епідемії можна було через мережу СЕС, яка була в кожній області та районі. Якби була структура санепідемстанції, що контролювала епідситуацію, реагували б і більш вчасно, і більш якісно».
Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) України, ще 23 лютого ц. р. запевняв, що його відомство запропонувала уряду відновити діяльність СЕС. А 5 березня Ілля Ємець, тодішній міністр охорони здоров’я повідомив: «Прем’єр погодив моє прохання, щоб санепідслужба, яка була зруйнована впродовж останніх років, знову виникла. Й я маю довіру прем’єра, щоб виник перший заступник міністра охорони здоров’я — головний лікар санепідслужби. Моє завдання зараз — зробити вертикаль. Треба щоб МОЗ зараз зробило цю вертикаль — не одна людина, а вся служба».
І щойно 11 березня уряд призначив головним санітарно-епідеміологічним лікарем заступника міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка. Але обіцянки поновити СЕС не реалізував, хоч і 24 березня в Окружному адміністративному суді Києва повідомили, що «надійшов позов про визнання протиправними та нечинними окремих пунктів постанови уряду, якою було ліквідовано СЕС».

«Розглядаємо створення»
Щойно 28 травня наступний після Ємця міністр охорони здоров’я Максим Степанов запевнив: «Розглядаємо створення протиепідемічної служби в складі МОЗ, яка б мала дуже чіткий функціонал — проведення всіх заходів, встановлення інфекційного контролю, реагування на відповідні ситуації».
Водночас, виправдовувався: «СЕС була розвалена за останні п’ять років. У нас навіть перестали випускати лікарів-епідеміологів. Нам не вистачає до 40-50 % кадрового забезпечення — лікарів-епідеміологів, вірусологів, лаборантів. Виправляємо ці помилки під час епідемії — залучаємо фахівців, переучуємо їх».
«Потрібно пройти великий шлях, зокрема, законодавчий. Хочемо створити дієву протиепідеміологічну службу, яка має відповідати критеріям сьогодення та не мати тих проблем, які були раніше. Думаю, термін, в який на 100% зможемо сказати, що її повністю відновили — два з половиною чи три роки, щоб повністю закінчити, але процес відновлення вже почали», — пояснив міністр.
Геннадій Супіханов, претендент на посаду голови СЕС, також визнав, за його словами, «проблему — дефіцит кваліфікованих кадрів для роботи в СЕС, бо система освіти за останні чотири роки не випустила жодного фахівця». А інфекціоніст Ольга Голубовська уточнила: «П’ять років не набирають студентів до вищих навчальних закладів за спеціальністю «епідеміологія».
«Ніхто до кінця не представляє і не контролює ситуацію, не розуміє — ефективні чи ні в боротьбі з коронавірусом сотні тисяч літрів тих чи інших дезинфікуючих рідин, якими заливають громадський транспорт і під’їзди будинків, направляючи на це мільйони», — констатувала вона.
Але 11 серпня Святослав Протас, ексголова СЕС, зауважив: «У мене інформації щодо відновлення СЕС немає, крім того протоколу засідання РНБО, у якому йшлося про відтворення служби, але, схоже, що на тому все й закінчилось». Водночас він наголосив: «СЕС в Україні ліквідовували під гаслами дерегуляції і припинення тиску на бізнес, але на цьому фоні держава важливу функцію протиепідемічної безпеки втратила. Сьогодні ж у нас некерована взагалі ситуація з коронавірусом. І так відбувається, зокрема, тому, що не здійснюються епідеміологічні розслідування, люди не працюють безпосередньо у вогнищі виникнення інфекції. Ніхто не працює і не впроваджує заходів з локалізацій цього спалаху. Це все раніше робила саме СЕС. Після того, як її функції передали до кількох органів, вони, в результаті, втратилися взагалі».
«Дослідницькі лабораторії були в підпорядкуванні СЕС. Це, своєю чергою, було надважливо, бо це впливає на оперативність реагування і на швидкість проведення епідеміологічного розслідування. Завжди у вогнище, крім лікаря-епідеміолога, виходив лікар-лаборант, який тут же відбирав зразки матеріалів, тут же це все забиралося в лабораторію, щоб встановити епідеміологічний фактор — який саме збудник викликав ці спалахи. Бо від характеру збудника залежить комплекс протиепідеміологічних заходів. І тому лабораторна ланка є невід’ємною складовою епідеміологічних розслідувань і протиепідемічних заходів для реагування на інфекційні виклики», — уточнив колишній керівник СЕС.
20 серпня портал AgroPolit.com повідомив: «Після ініціативи реанімувати СЕС постало питання — у структурі МОЗ чи Держпродспоживслужби (ДПСС). У ДПСС заявляли, що їхні лабораторії, які працювали для діагностики тварин, технічно готові надавати допомогу у виявленні коронавірусу у людей, бо мають подібне чи ідентичне обладнання, а фахівці, які у них працюють, мають медичну освіту. Як можна побачити на сайті ДПСС, на його обліку — 21 лабораторія. Натомість у МОЗ уперто тягнули це рядно на себе і не хотіли випускати санітарний важіль із рук».
Раніше «Міст» розповідав, який напій суттєво пригнічує коронавірус.

Ігор Голод

Коментар фахівця
Наталія Кириченко, експертка зі соціальної політики та охорони здоров’я:
— На порядку денному уряду вже кілька місяців перебуває питання, чи відновлювати ліквідовану СЕС. Його розгляд добігає логічного завершення через створення нової служби з контролю за захворюваннями. Основний арґумент — об’єднання функцій епідеміологічного нагляду (контролю за інфекціями) й інспекційних функцій. Але проблема в тому, що це, по суті, функції-антагоністи. Інспекційні функції СЕС, як і в колишньої, — зловити порушника карантинних заходів і покарати — стануть визначальними. А от епідеміологія, тобто якомога раніше виявлення інфекції, щоб вона передалася якомога меншій кількості людей, — вже складніше, потребує ґрунтовних знань, а в теперішній ситуації і креативних рішень. Чи допоможе така служба в подоланні епідемії? 2014 року уряд вирішив ліквідувати СЕС і створив новий орган для нагляду за безпекою харчових продуктів і захисту прав споживачів. Уряд, найімовірніше, керувався багатьма мотивами — відмовою від органу радянського взірця, бажанням скоротити кількість державних органів, зменшити корупційні ризики, створити європейську систему безпеки харчових продуктів, припинити довічну суперечку між «ветеринарами» та «сесівцями» — хто головніший та розумніший тощо. Була створена служба безпечності харчових продуктів, яка розвивається і створює нову інституційну спроможність упродовж останніх шістьох років, намагаючись слідувати правилам і стандартам Європейського Союзу. Паралельно запустили процес розвитку системи громадського здоров’я — 2016-го створили Центр громадського здоров’я,
Однак, не отримавши лідера у МОЗ, який пріоритезував би тему, план її розвитку переважно залишився на папері, а система остаточно розбалансувалася. Українці не отримали сучасної служби оперативного реагування на загрози для свого здоров’я.
А позаяк гроші у Covid-фонді закінчилися, а бажання та спроможності повернутися до жорстких карантинних заходів в уряду немає, то найбільш доступним заходом стає створення нової старої служби з контролю за захворюваннями. Уряд пропонує створювати служби з контролю за захворюваннями на базі служби, яка займається питаннями безпеки харчових продуктів. Таким чином, потенційне рішення уряду щодо створення нової служби з контролю за захворюваннями є, радше, продовженням боротьби за відновлення СЕС, ніж справжній крок до посилення системи громадського здоров’я.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply