Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Росія й Україна судяться за унікальну колекцію «скіфського золота»

Автор:

|

Січень 23, 2019

|

Рубрика:

Росія й Україна судяться за унікальну колекцію «скіфського золота»

Фрагмент виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музеї Алларда Пірсона

Після майже двох років затишшя український інформаційний простір знову заряснів словосполученням «скіфське золото». «Підконтрольні Російській Федерації (РФ) кримські музеї зволікають із розглядом справи про «скіфське золото» та вже готуються до наступного етапу в разі програшу в Апеляційному суді Амстердаму. Ми підозрюємо, що кримські російські музеї не зупиняться, до останнього тягнутимуть час. Така позиція РФ: зайняти щонайбільше часу. Тобто всі свої відомості вони дають в останній день, коли це можливо, всі засідання затягуються з надією на те, що, «можливо, щось зміниться в світі, можливо, хтось визнає Крим», — заявила в ефірі «Радіо Крим. Реалії» Світлана Фоменко, перший заступник міністра культури України. Вона уточнила, що апеляційне засідання суду в Нідерландах відбудеться 11 березня ц. р. На її думку, в травні-червні сторони отримають результат апеляції, яка стосується тієї частини, з якою не згодна російська сторона.

Київський музей і четверо з АРК
Ця музейно-судова історія розпочалася в лютому 2014-го, коли колекція «скіфського золота» з українських музеїв була відправлена в Амстердам до музею Алларда Пірсона для участі у виставці «Крим: золото і таємниці Чорного моря». До Нідерландів поїхало кілька сотень унікальних музейних експонатів, серед яких церемоніальний скіфський шолом, золоті артефакти, мечі, панцери, предмети домашнього вжитку давньогрецького та скіфського походження, предмети готської культури. Не встигли жителі Амстердама й іноземні туристи намилуватися унікальними артефактами, як на Кримському півострові з’явилися «зелені чоловічки», під дулами автоматів яких відбувся псевдореферендум про «возз’єднання» Автономної Республіки Крим (АРК) із РФ.
Найціннішу частину представлених на виставці експонатів привезли з київського Музею історичних коштовностей (більше відомого як Музей скіфського золота), що є філією Національного музею історії України. Водночас у Амстердамі також експонували предмети з чотирьох музейних установ, розташованих на території Криму. Саме вони й звернулися з колективним позовом до суду в Нідерландах, вимагаючи повернути колекції в анексований Крим, а не до української столиці. Однак потрібно зазначити, що більшість «кримських» предметів були знайдені під час археологічних розкопок 1990-2000-х рр., тобто за часів незалежної України!
14 грудня 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердаму ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв із колекції «Крим: золото і таємниці Чорного моря» треба повернути до України, оскільки їх вивезли з півострова на виставку в Нідерландах ще до незаконної анексії РФ АРК. Головним доказом на українську користь стала ліцензія на експорт археологічних артефактів, видана Міністерством культури України. Відповідно до Конвенції ЮНЕСКО, твори мистецтва мають бути повернені суверенній державі, яка видавала такий дозвіл. А позаяк Крим не є суверенною державою, то, на думку нідерландських суддів, Україна за правом вимагала повернути своє культурне надбання.
Щоправда, справа «скіфського золота» досі не завершена. 28 березня 2017-го Апеляційний суд Амстердаму отримав від представників кримських музеїв апеляцію на рішення від грудня 2016 року. Розглянути її повинні в березні 2019-го.

Київ вірить у перемогу в суді…
Причому кримці, судячи з усього, здаватися не збираються. Андрій Мальгін, генеральний директор Центрального музею Тавриди, не виключає, що особисто буде присутній на апеляції. «У нас є адвокати, котрі захищають наші інтереси, ну і, напевно, хтось із керівництва музеїв теж поїде. Можливо, й я вирушу туди. Ми розраховуємо на справедливий варіант вирішення цього питання, тобто на повернення предметів із кримських музеїв назад — туди, де вони зберігалися до потрапляння в Амстердам», — цитує посадовця «Радіо Свобода».
Натомість Євген Нищук, міністр культури України, у ефірі телеканалу ZIK заявив, що очікує перемоги в суді: «Всі чудово розуміють, що після програного суду РФ навмисне затягує час, подає апеляції, а потім не з’являється на процеси. На березень призначений черговий апеляційний процес, але, як нас повідомив Високий апеляційний суд Амстердаму, рішення не буде змінене. Нам важко передбачити, коли саме «скіфське золото» привезуть до України. Це питання юридичного характеру, але його вирішення не може тривати нескінченно. Гадаю, жодних змін уже не буде».
Світлана Фоменко також не сумнівається, що апеляція завершиться на користь України: «Мені хотілося б запитати представника кримського музею Мальгіна, за яким паспортом він поїде на слухання до Нідерландів — російським чи українським? Що стосується апеляційного провадження, то ми до нього готуємося. Нас влаштовує рішення суду кінця 2016 року, з яким не погоджується російська сторона під виглядом кримських музеїв. Наша позиція ґрунтується на конвенції ЮНЕСКО 1970-го, вона сильна. 11 березня відбудеться перше слухання, а потім, вочевидь, кілька місяців триватиме це провадження до винесення рішення десь у травні-червні. Ми не сумніваємося, що воно буде на нашу користь: за нашою інформацією, російські представники вже найняли юридичних радників, котрі працюють у касаційних судах, розуміючи, що програють в апеляційній інстанції. Вони до останнього будуть зволікати, на подачу касації буде до півроку».
Чиновниця також наголошує, що цей судовий розгляд є унікальним для світової практики, у нього не було аналогів у історії. «Росія — така ж сторона міжнародних конвенцій, зокрема, ЮНЕСКО й Ради Європи, як і Україна, і не має права вивозити культурні цінності з півострова. Ми намагаємося відстежувати ці переміщення, спілкуємося з нашими партнерами з Європейського Союзу, з міжнародних організацій і шукаємо механізми, щоб цінні для нас речі не змогли опинитися в колекціях російських музеїв. Уже зараз експонати з Криму неможливо вивезти на виставку до будь-якої цивілізованої країни, але в нас є занепокоєння щодо можливої фальсифікації документів, нібито ці предмети є культурними цінностями РФ», — пояснила вона.
Роман Шахматенко, український фахівець із міжнародного права, стверджує, що точно так само можна вимагати повернення будь-яких культурних цінностей із Криму, вивезених на виставки за кордон. «Я згоден із Міністерством культури України, тому що в нас аргументи залізобетонні. Згідно з конвенцією ЮНЕСКО, власником культурної спадщини є суверенна держава. До анексії «скіфське золото» належало Україні і після анексії належить Україні — ні РФ, ні Криму. Не юридична особа, кримський музей не є власником — він просто тримає цінності на балансі. Гадаю, що апеляція в березні пройде успішно, і «скіфське золото» повернеться до нас. Якщо, наприклад, картини з галереї Айвазовського у Феодосії раптом опиняться на виставці в Німеччині, ми подамо позов до місцевого суду та вимагатимемо повернути колекцію в Україну — в конкретне місце, обране нашим урядом. Але найскладніше промоніторити цю ситуацію», — розповів експерт «Радіо Свобода».

…а Москва сподівається на «хитрий хід»
Проте існує серйозна небезпека, пов’язана з нюансами міжнародного права. Як розповідала свого часу п. Фоменко, навіть якщо суд у Нідерландах відхилить подану кримцями апеляцію, все ж існує загроза втрати експонатів. Парадокс у тому, що кримські музеї намагалися довести в нідерландському суді, що вони — українські музеї, які чинять свої дії згідно з українським законодавством. «Водночас існують прямі контракти між нідерландським музеєм та українськими музеями, і повертати експонати до України будуть тими шляхами, які прописані в контракті, перевізниками, яких наймуть музеї. Зрозуміло, що повернення колекції кримських музеїв російськими транспортними компаніями через російську територію становить для нас величезну загрозу. В цьому випадку культурні цінності в Україну можуть узагалі не повернутися!» — наголосила вона.
Хтозна, чи голандці не спробують зіграти в гру «і нашим, і вашим». З одного боку, нідерландський суд врешті-решт ухвалить остаточне рішення про повернення колекції «скіфського золота» суверенній державі Україна, що відповідає всім нормам міжнародного права. З іншого боку, за тими ж нормами, «повертатися» скарби будуть тими транспортними компаніями, яких наймуть кримські музеї. Певна річ, що в цьому випадку «скіфське золото» в Україну не повернеться.

Ігор Берчак

Довідка
Предмет судової суперечки:
* 215 експонатів з Національного заповідника «Херсонес Таврійський»;
* 190 предметів Керченського історико-археологічного музею;
* 215 експонатів Бахчисарайського історико-культурного заповідника;
* 451 предмет Центрального музею Тавриди (Сімферополь).
Крім прикрас, посуду, предметів декоративно-ужиткового мистецтва, похоронного інвентарю можна виокремити найцінніші експонати:
* скульптура змієногої богині — праматері скіфських царів;
* підвісні сережки у вигляді чоловічих фігурок;
* скроневе кільце зі зображенням павича;
* застібки у формі цикади;
* посудини у вигляді баранчиків-водоліїв;
* бронзовий грифон.
Вартість колекції становить 1,5 млн EUR.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply