Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

РФ воює з Україною й у судах: замахнулася на правопис

Автор:

|

Лютий 03, 2021

|

Рубрика:

РФ воює з Україною й у судах: замахнулася на правопис

Окружний адміністративний суд Києва ухвалив черговий скандальний вердикт.

Казуїстика
28 січня адвокат Дмитро Ільченко повідомив, що окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) задовольнив позов щодо скасування постанови уряду про схвалення українського правопису, розробленого національною комісією та схваленого Національною академією наук (НАНУ) та Міністерством освіти та науки (МОН) України. «Підставою позову стало те, що уряд не має права змінювати правопис. Також під час розгляду з’ясувалося, що мовна комісія мала суттєві суперечки й не розробляла правопис у тій редакції, в якій його затвердив уряд», — пояснив юрист.
Анна Маляр, голова Центру правових і кримінологічних досліджень, зауважила, що оскаржували не правила правопису, а законність його прийняття. У суді ж уточнили, що уряд при ухваленні постанови діяв за межами своєї компетенції та з порушенням законодавства, яке регулює порядок прийняття нормативно-правових актів.
Але суперечки, подробиць яких п. Ільченко не навів, не згадали. «Рішення суду вступає в силу після його апеляційного перегляду. Позов був направлений на захист української мови від її спотворення на користь регіональних діалектів», — зазначив правник.
Але їхні доказів також не навів. А коли вперше повідомляв торік про позов, то не довів запевнення «збиткуються з української мови виключно заради того, щоб відмити гроші для передруку всіх підручників, правописів, словників».
У суді уточнили, що правопис оскаржила Олена Пиргас із Херсона «в інтересах» своєї 12-річної тоді доньки Юлії, сестри дружини п. Ільченка. Дівчина пояснила журналістам, що їй не подобається, що паплюжать мову, роблять її дуже смішною та не сучасною.
Зокрема, назвала смішним слово «тотопарат», якого там немає. Навряд чи його вигадала, вона радше справжні замовники позовів. А їх — двоє. Автор другого — адвокат Ростислав Кравець, котрому Національне антикорупційне бюро України закидало співучасть у створенні злочинної організації в ОАСК.

Залишатиметься
Проти вердикту ОАСК протестували 1 лютого студенти. Денис Малюська, міністр юстиції України, заспокоїв їх: «До закінчення розгляду нашої апеляції постанова уряду залишатиметься чинною. Ми ще не отримали судове рішення, тому можу лише здогадуватися про арґументацію суду. Але навіть ці здогадки свідчать, що особливої «зради» не відбулося. Радше постанова уряду скасована з міркувань порушення урядом процедури під час її прийняття. У т. ч. у зв’язку з тим, що закон, який надавав право уряду приймати таку постанову, визнали неконституційним. Це означає, що навіть якщо апеляційна інстанція підтримає позицію ОАСК, шанси на повернення українського правопису залишатимуться — його можна буде перезатвердити рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови».
Орися Демська, голова цієї комісії, запевнила: «Якщо апеляція скаже «ні» — вступить у дію п. 1 ст. 44 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», де зазначено, що Національна комісія зі стандартів державної мови напрацьовує з урахуванням пропозицій і висновків Інституту української мови НАНУ, інших наукових та освітніх установ і затверджує стандарти державної мови, зокрема, правопис української мови та зміни до нього».
А Максим Стріха, колишній заступник міністра освіти і науки України, нагадав: «Правопис затверджено не лише урядом, а й президією НАНУ та колегією МОН. Ті рішення ніхто не оскаржував і вони й надалі діють. Нацкомісія зі стандартів державної української мови могла б підтвердити чинність рішення президії НАНУ і колегії МОН. Тоді всі юридичні питання узагалі будуть зняті».

«У річищі реваншу»
За словами п. Стріхи, новий правопис вносить в українську мову 5 % змін. Тож навряд чи вони заважають їхнім опонентам. «Рішення ОАСК — абсурдне й антиукраїнське. Це надто вже добре лягає у той тотальний антиукраїнський наступ, який відбувається зараз», — вважає він.
Олександр Наконечний, президент Академії наук вищої школи, наголосив, що рішення ОАСК перебуває «у річищі масштабного антиукраїнського реваншу, який здійснюється останнім часом, зокрема, й через інструменти корумпованої та контрольованої проросійськими силами судової системи». Філологиня Юлія Сливка запевнила: «У попередній редакції «Українського правопису» нічого власне українського немає. Старий правопис не враховує історії розвитку мови. Знищує унікальні риси, притаманні лише українській, і залишає тільки спільнослов’янські. Нівелює (читай — знищує) мою мову».
А мовознавиця Лариса Масенко додала: «Рішення ОАСК вигідне тим, хто хоче посилити кризу українського гуманітарного простору. Це щоб російські пропаґандисти казали, що у нас правопису немає, не можемо домовитись. Суд діє проти української мови».
Координаційна рада зі захисту української мови та культури назвала рішення ОАСК неправосудним, політично мотивованим і спрямованим на обслуговування інтересів українофобських політичних сил. І засудила дії всіх політичних сил, які кличуть до повернення накинутих Москвою «норм» української мови, запроваджених сталінським окупаційним режимом голодоморного 1933 року та пізніше з незначними змінами підтверджених 1945-го і 1959 року з метою знищення українства як самостійної окремої нації — на вимогу малограмотних невігласів, котрі погано володіють українською, і тому вимагають, щоб вона стала якомога більш схожою на московську.

Спроби дегероїзації
Вердикт ОАСК щодо правопису — не єдиний прояв обслуговування українофобів. 19 січня цей суд задовольнив позов Андрій Портнова, колишнього першого заступника адміністрації президента Януковича, і заборонив відзначати річниці днів народжень голови Проводу ОУН Андрія Мельника, полковників УПА Василя Левковича, Василя Сидора та Василя Галаси; письменників Уласа Самчука й Юрія Липи, а також редактора «Енциклопедії українознавства» Володимира Кубійовича.
У своєму позові Портнов заявив, що відзначення їхніх ювілеїв нібито суперечить закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму». І повторив щодо них штампи кремлівської пропаґанди.
А 21 січня заявив, що ОАСК виніс за його позовом рішення «визнати протиправною бездіяльність МОН, яка полягає у нездійсненні перевірки підручників для 5-го та 11-го класу з історії України». Він наполягає переглянути підручники, які героїзують активістів Революції гідності.
Та Зоя Ярош, президентка Асоціації адвокатів України, пояснила: «Предметом розгляду було питання дотримання міністерством порядку розгляду звернення позивача та виконання покладених на МОН законами України «Про освіту» та «Про звернення громадян» обов’язків щодо перевірки дотримання вимог академічної доброчесності. Саме з порушенням цього принципу Портнов пов’язує викладення в підручниках з історії України фактів розстрілу силовиками активістів Євромайдану». «Рішенням ОАСК не встановлено обов’язку МОН щодо скасування нормативних документів чи виправлення підручників, лише обов’язок щодо повернення до розгляду звернення та перевірки наведених у зверненні обставин. Тобто, за такого повторного розгляду, МОН може дійти висновку, що тексти підручників відповідають формуванню державної політики в сфері загальної та середньої освіти», — наголосила вона.
Свою чергою, Максим Нефьодов, колишній голова Державної митної служби України, уточнив: «Портнов виграв суд щодо того, що МОН недостатньо якісно дав відповідь на його запит згідно зі законом «Про звернення громадян». ОАСК зобов’язав МОН не скасувати нормативні документи чи виправити підручники, а лише повторно дати Портнову відповідь на його листа».

Повзуча окупація
Станіслав Кульчицький, автор підручника для 11-го класу, прокоментував позов Портнова так: «Намагається поставити хрест на європейському виборі України та повернути її в обійми Росії, яка вже сім років веде з нами «гібридну» війну».
А народний депутат Володимир В’ятрович пояснив, що перевернути історію Майдану, помінявши місцями катів і жертв, героїв і зрадників — це повернути бандитську Україну Януковича. Ярослав Юрчишин, ще один народний депутат, вважає, що ОАСК перетворився на сервісний центр для посіпак Януковича.
Тож Андрій Смолій, політичний експерт, констатував: «Це повзуча окупація «русского міра» в Україні. І хто її не помічає — сліпий або просто не розуміє, що це все кроки, які ведуть до втрати суб’єктності та державності». А Віктор Ягун, заступник голови Служби безпеки України, наголосив: «Портнов — ворог української держави. Потрібно ліквідувати загрозу, яку він нам влаштував».
Як повідомляв «Міст», Олександр Пономарів пояснив, чому триває «правописна війна»?

Ігор Голод

До слова
Телевізійний канал «Київ» ухвалив рішення відсторонити від етеру ведучого В’ячеслава Соломку. Підставою для цього стали відео на його сторінці у Tik Tok із жартами про українську мову. Мовник вибачився за відеоролики свого працівника та заявив, що не має жодного стосунку до їхнього створення. «Оскільки відео були записані в офісі телеканалу «Київ», а на одному з них фігурувала Наталія Дубовик, продюсерка програми «Київ. Ранок», ми вважаємо за потрібне вибачитися перед усіма, кого могли образити ці записи», — йдеться у заяві телеканалу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply