Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Реформа СБУ: Захід наполягає, нова влада не визначилася

Автор:

|

Серпень 21, 2019

|

Рубрика:

Реформа СБУ: Захід наполягає, нова влада не визначилася
Іван Баканов

Новин із команди нового президента України Зеленського надходить багато. Але поки що це все в стилі «зробимо, звільнимо, вирішимо». Зрештою, риторика зрозуміла, адже в Україні настало фактичне безвладдя: стара Верховна Рада України (ВРУ) вже фактично склала свої повноваження, нові народні депутати ще не прийняли присягу (перше засідання ВРУ 9-го скликання відбудеться орієнтовно наприкінці серпня), а старий склад Кабінету Міністрів України на чолі з Володимиром Гройсманом «сидить на валізах» в очікуванні звільнення. Єдині, хто виявляє більшу-меншу активність — це правоохоронні органи. Доволі несподівано в епіцентрі уваги опинилася Служба безпеки України (СБУ). По-перше, в головної спецслужби країни виявилося одразу два керівники, по-друге, реформа СБУ, на якій давно і наполегливо наголошували західні партнери України, раптом вбила своєрідну тріщину й так не монолітну Зе-команду.

«Капітальний ремонт»
22 травня ц. р. першим заступником голови СБУ, згідно з указом новообраного президента, став 45-річний Іван Баканов. Фактично, він очолив СБУ, оскільки Василь Грицак, котрий керував головною українською спецслужбою з червня 2015-го, написав рапорт на звільнення. Його, щоправда, так і не затвердила ВРУ попереднього скликання, але генерал Грицак уже передав лейтенанту Баканову всі справи. Склалася парадоксальна ситуація — головну українську спецслужбу замість генерала армії та Героя України очолила людина, котра не те, що не має жодного досвіду оперативно-розшукової діяльності, а й навіть у війську не служила.
Доки «новобранець» входив у курс справ, дехто зі Зе-команди почав проштовхувати ідеї докорінного реформування СБУ, які визріли вже давно і на яких послідовно наполягає Захід. Ще перед другим туром президентських виборів Олександр Данилюк, один із лідерів Зе-команди (а з 28 травня ц. р. — секретар Ради національної безпеки й оборони України — Ред.), заявляв, що «новий президент буде працювати над створенням Державної служби фінансових розслідувань, аби зменшити тиск правоохоронних органів на бізнес». За його словами, функції з боротьби з економічними або фінансовими злочинами потрібно зосередити саме в новій службі, яка замінить собою і податкову, і митницю, й «економічні» підрозділи інших силових структур.
Днями Руслан Рябошапка, заступник глави Офісу президента України, повідомив, що до функцій СБУ мають відноситися лише протидія розвідувально-підривній діяльності проти України, боротьба з тероризмом, контррозвідувальний захист, кібербезпека й охорона державної таємниці. Руслан Рябошапка зазначив, що треба прийнятий новий Закон «Про Службу безпеки України», який повинен остаточно позбавити СБУ невластивих їй функцій. Також має бути введений контроль ВРУ над діяльністю спецслужби.
Минулого тижня відбулося засідання міжнародної консультативної групи за участю представників Європейського Союзу (ЄС), НАТО та США, Івана Баканова й Олександра Данилюка. Останній перед засіданням заявив Українській службі Бі-Бі-Сі, що наразі завершується робота над законом про «капітальний ремонт» СБУ, щоб «посилити її основні функції контррозвідки та боротьби з тероризмом». «Дуже важливо, щоб цього разу це була успішна й ефективна реформа», — наголосив п. Данилюк і додав, що це є «першочерговим пріоритетом» адміністрації президента Зеленського.

Спадок КДБ
Зрештою, ЄС і НАТО вже давно наполягають на кардинальному реформуванні українського законодавства, що стосуються повноважень СБУ. Головну українську спецслужбу, по суті, не реформували від самого початку Незалежності.
«СБУ є прямим нащадком радянського КДБ. Незважаючи на те, що майже три десятиліття СБУ працювала незалежно, це своєрідна недостатньо реформована радянська спецслужба», — розповів «Радіо Свобода» Олексій Мельник, співдиректор із питань зовнішньої політики та програм міжнародної безпеки Центру Разумкова. Маючи понад 30 тис. співробітників, СБУ всемеро перевищує чисельність внутрішньої служби безпеки США, британську MI5, і є більшою ніж у чотири рази, ніж ізраїльська розвідка «Моссад». Як приклад, у Німеччині з населенням понад 80 млн осіб основні функції захисту нацбезпеки (крім військової контррозвідки) виконує Служба захисту конституції, чисельність особового складу якої становить 2,9 тис. співробітників. В Україні з населенням близько 45 млн осіб штатна чисельність СБУ становить майже 30 тис. осіб.
«СБУ не «кастрували», як міліцію. Але вона займається комерційними питаннями, бізнесом. А має бути інша спрямованість, потрібно менше вникати в театрально-культурну діяльність, в заборони співачкам приїжджати на «Євробачення», — розповідав свого часу виданню «Арґументи і факти» Кирило Куликов, ексначальник українського бюро Інтерполу. За словами Олександра Лємєнова, головного експерта групи «Антикорупційна реформа» Реанімаційного пакету реформ, Служба безпеки не повинна займатися корупційними злочинами, зокрема, тому, що її співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли йдеться про правопорушення у фінансовій сфері. «Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними», — стверджує він. І робиться це часто-густо зовсім не в інтересах дотримання безпеки держави. За словами Гліба Вишлінського, виконавчого директора київського Центру економічної стратегії, СБУ іноді виступає як інструмент тиску в суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом «державного рекету».
СБУ справді виконує забагато функцій, що призводить до розпорошування сил і засобів і постійних конфліктів із іншими правоохоронними органами, а також відкриває широкі можливості для корупції. Працівники СБУ регулярно стають фігурантами гучних журналістських розслідувань, які свідчать, що багато працівників спецслужби живуть явно не на свою офіцерську зарплату.
Попри те, що протидія корупції є безпосередньою функцією Національного антикорупційного бюро та Державного бюро розслідувань, вона входить і до компетенції СБУ. Водночас часто можна почути нарікання, що головна українська спецслужба зловживає своїми повноваженнями, щоб чинити, наприклад, тиск на бізнесменів та інвесторів. «Україна використала війну як привід для того, щоб не реформувати СБУ», — заявив «Радіо Свобода» Марк Ґалеотті, старший дослідник Британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень.
Критики покладають провину на п’ятого президента Порошенка, котрий нібито не хотів відмовлятися від контролю над потужним правоохоронним органом. «Зручно мати секретну службу з великими повноваженнями, яка може працювати проти політичних ворогів», — каже Тетяна Шевчук, юрисконсульт київського Антикорупційного центру дій.

Тихий спротив
Але в новій Зе-команді, схоже, вирішили зламати старі стереотипи. Принаймні, Олександр Данилюк публічно заявив, що реформа СБУ має відбуватися таким чином, щоби «громадськість довіряла їй, щоб усі її дії були зрозумілі». Але чи вдасться?
Одним з перших указів Володимира Зеленського на посаді президента став документ про призначення першим заступником голови СБУ Івана Баканова, свого приятеля дитинства — вони жили в одному будинку і ходили в ту саму школу. Для українського загалу той став «темною конячкою». Хоча й був керівником мегапопулярного шоу «Студія Квартал-95», він украй непублічна особа (до минулого року його фото неможливо було навіть знайти в Інтернеті).
Варто пояснити, що насправді Баканов посів одразу дві посади: першого заступника голови СБУ і начальника Департаменту з боротьби з корупцією й організованою злочинністю (управління «К»). Саме цей підрозділ вважається найскандальнішим у спецслужбі, його співробітників звинувачують у «дахуванні» бізнесу та систематичному вимаганні хабарів. І саме цей підрозділ насамперед ліквідувати п. Данилюк.
І це вже викликало тихий спротив у колишнього керівника шоу «Студія Квартал-95». «Чим більше Баканов входить у курс справи, тим менше йому подобаються перспективи реформування його відомства», — пише київське видання «Ділова столиця».
Чи справді в Зе-команді почалися внутрішні конфлікти, невідомо. Насправді, чіткої та конкретної інформації з найближчого оточення Зе-президента обмаль. Заяви про наявність внутрішніх конфліктів українські медіа подають, зазвичай, з посиланням на «поінформовані джерела, які побажали залишитися неназваними». Тим не менш надія на зміни залишається. «Зараз є реальна можливість реформувати СБУ, — заявив в інтерв’ю «Радіо Свобода» Вільям Тейлор, тимчасовий повірений у справах США в Україні. Він сказав, що «з обережним оптимізмом» ставиться до шансів Зеленського, враховуючи, що СБУ виявилася майже «непробивною» до змін у минулому. Хтозна, можливо, цього разу вдасться?

Ігор Берчак

До теми
СБУ відзвітувала про затримання на Сумщині учасника радикального молодіжного угруповання, котрий разом із спільниками планував підірвати боєприпаси та вибухівку під час проведення фестивалю KvartalFEST, запланованого на 23 серпня в с. Підопригори Сумської області. На ньому студія «Квартал 95» наміряється дати безкоштовний концерт. Як повідомляється на сайті СБУ, правоохоронці вилучили за місцями проживання зловмисників гранату Ф-1, боєприпаси та вибухові речовини. «Наразі слідство перевіряє версію щодо підготовки провокаційних акцій під час масових заходів, у т. ч. в культових приміщеннях, а також під час урочистостей із нагоди святкування Дня Прапора України та проведення концерту KvartalFEST», — йдеться у повідомленні пресслужби СБУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply