Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Прикордонники фіксують повернення українців додому

Автор:

|

Грудень 24, 2022

|

Рубрика:

Прикордонники фіксують повернення українців додому
Перетин кордону України

Польська прикордонна служба останнім часом фіксує масовий відтік українців із Європи. Вони їдуть на зиму додому, попри реальну загрозу тотального знеструмлення. Та й ця зима може стати найважчою у сучасній історії України. У багатьох реґіонах опалювальний сезон так і не розпочався. А якщо атаки Російської Федерації (РФ) на енергетичну інфраструктуру України триватимуть, то настане тривалий блекаут, і опалювальний сезон може бути остаточно зірваний. Через це українська влада обережно радить українцям, які мають можливість перезимувати за кордоном, залишатися там до весни. Однак біженці повертаються додому.
Так, згідно зі статистикою, від 24 лютого ц. р. українсько-польський кордон у напрямку Польщі перетнули 8,031 млн осіб. У зворотному напрямку за цей же час повернулися 6,219 млн. Звісно, не всі, хто виїхав, зупинилися в Польщі. Для багатьох ця країна стала транзитною. Проте статистика свідчить, що більшість із тих, хто виїхав, уже повернулися додому.
Причому останнім часом цей процес дедалі більше схиляється у бік повернення. Так, 26 листопада до Польщі в’їхало 25,3 тис., а звідти повернулося 24,6 тис. українців. А через день, 27 листопада, кордон у напрямку Польщі перетнули 23,2 тис. осіб, а назад в’їхало майже стільки ж — 23,1 тис. осіб.
Таким чином, зараз до Європи через польський кордон в’їжджає майже стільки ж українців, скільки й повертається звідти. Відтік українців із Європи стає дедалі помітнішим. Причин такої зворотної міґрації є кілька. По-перше, європейські країни зменшили обсяг пільг для українців. Допомога, що була доступна біженцям впродовж першого півріччя війни, тепер скорочується. Практично скрізь скасували безкоштовні поїздки на транспорті, скоротили фінансову підтримку та стали правити плату за проживання. До цього можна пристосуватися, лише якщо мати роботу.
І це друга причина: багато українців так і не змогли працевлаштуватися за кордоном. У виграші виявилися громадяни України, які мають робітничі спеціальності та робочу кваліфікацію. Вони здебільшого зуміли знайти роботу. А ось «білим комірцям» знайти собі заняття, до якого вони звикли, майже неможливо. Тут дається взнаки і мовний бар’єр, і відсутність громадянства, і велика конкуренція за такі місця. А по-третє, багато хто, як тільки з’явилася така можливість, вирішив повертатися додому в деокуповані реґіони. Адже вдома і стіни допомагають. Певна річ, тим, у кого ці стіни залишилися.
Проте Литва й інші країни Європейського Союзу (ЄС) усе ж готуються до нового потоку біженців через аґресію РФ. «Ми всі зараз готуємося, як на рівні ЄС, так і на національному рівні, адже Росія атакує критичну інфраструктуру України, ми маємо бути готові, що може бути нова хвиля біженців», — заявила Агне Білотайте, міністерка внутрішніх справ Литви. Вона прогнозує, що в зимовий період до Литви можуть приїхати від 60 до 100 тис. людей. Готуються за планом, затвердженим Європейською комісією, згідно з яким Литва зобов’язалася прийняти ще не менш ніж 20 тис. біженців. Від початку повномасштабної війни РФ проти України посвідку на проживання в Литві отримали більше 71 тис. українців — це 2,53 % всього населення цієї країни. Таким чином, Литва посідає четверте місце в ЄС після Чехії, Польщі й Естонії за відносними показниками прийнятих біженців із України.
Як повідомляв «Міст», до Канади прибув іще один літак із українськими біженцями.

About Author

Meest-Online