Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Повернення заробітчан призведе до соціального вибуху

Автор:

|

Жовтень 19, 2021

|

Рубрика:

Повернення заробітчан призведе до соціального вибуху

«Теперішня українська економічна політика полягає в тиску на бізнес. Представники панівної партії роблять усе, щоб збільшити податки та посилити адміністрування. Тому люди звідси виїжджатимуть, — упевнений Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування. — Казати на такому тлі, що Україна може повторити економічний успіх Польщі — рожеві мрії. У нас збираються виводити доходи людей із тіні, збільшуючи фіскальний тиск. А в Польщі половину податків за міґрантів сплачує держава. Зокрема, відрахування до Пенсійного фонду й на соціальне страхування. Там зрозуміли, що для економічного зростання потрібні 5-6 млн трудових міґрантів, які не просто приїдуть на роботу, а й залишаться назавжди. Там також є проблеми — молодь так само вирушає працювати в розвиненіші країни Європи. Через це для мешканців України, Молдови, Білорусі, Вірменії, Грузії та Росії поляки спростили умови працевлаштування. На шість місяців вони можуть приїхати без бюрократичних бар’єрів. І зарплати значно там вищі.
До України могли б прибувати громадяни держав, бідніших за Україну — зі Середньої Азії та Північної Африки. Але існують завади в законодавстві. Якщо хочете взяти іноземця на просту роботу, до прикладу, двірником, повинні платити йому не менше десять мінімальних зарплат — 60 тис. грн. Тому українські закони витісняють міґрантів у «сіру зону».
Із 16 млн працездатного населення в Україні понад 10 % — безробітні. За кордоном працюють приблизно 5 млн українців. Якщо вони повернуться, це призведе до збільшення соціальної напруги. Треба змінювати країну, щоб люди не виїздили. І відчували зміни не вухами, а кишенями. «У 2015-2016-х зарплати в Україні не підвищували. Був суттєвий відтік українців. 2019-го посилилася гривня. Громадяни побачили, що такі ж гроші можуть і тут заробити. Міґрація уповільнилася. Польща вирішила заманювати людей додатковими пільгами. Бо податки там вищі, ніж в Україні», — пояснює Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії. — Треба залучати іноземні інвестиції в Україну, щоб з’явилося більше хороших робочих місць. Роботодавці мають реагувати на переманювання працівників збільшенням зарплат. Можемо спростити влаштування для громадян Білорусі та Європейського Союзу (ЄС). Щоб могли отримувати довідку на тимчасове проживання, відкрити рахунок у банку. З цих країн не їхатимуть некваліфіковані люди».
Зараз виник потік міґрантів до України з Близького Сходу та Середньої Азії. Фактично нелегальний. Досвід ЄС показує, що непогано призвичаюються турки. Хоча Туреччина економічно вища за Україну, але частині її громадян це цікаво. Проте треба пильнувати, щоб міґранти не утворювали етнічні анклави, які нехтуватимуть законами. В Україні кількість людей працездатного віку зменшується. Це триватиме й надалі.
Як повідомляв «Міст», кількість українських заробітчан скоротилася наполовину.

Анастасія Прокаєва, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online