Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Повені, посухи та знищення фауни: прогнози наслідків вирубки карпатських лісів — невтішні

Автор:

|

Березень 24, 2016

|

Рубрика:

Повені, посухи та знищення фауни: прогнози наслідків вирубки карпатських лісів — невтішні
Мапа вирубки лісів в Українських Карпатах

Мапа вирубки лісів в Українських Карпатах

Якщо найближчим часом не розпочати так зване наближене до природи ведення лісового господарства у Карпатах — біди не уникнути. На місцевому рівні проблему не вирішити: потрібні зміни до законодавства. Зокрема, екологи порівняли світлини однієї місцевості на перетині Закарпатської й Івано-Франківської області, зроблені 2013-го, 2014-го і 2015 року. На них добре видно результати вирубок. Автори фотографій розмістили фото у соціальних мережах.
Чимало про суцільні рубки лісу можна почути і від жителів гірських районів. Мовляв, рубають неконтрольовано, необдумано, відповідальності не боїться ніхто, адже всі рубки є нібито законними, а за паперами ховається масштабне знищення лісів. Питання вирубки лісів у Карпатах турбує не тільки місцевих жителів і мандрівників.
«Проблема не тільки в об’ємах, скільки у невідповідності реальній екологічній ситуації. Серед наслідків таких дій — повені, посуха влітку в долинах, зменшення фауни аж до зникнення окремих популяцій, ерозія ґрунтів. Наразі на місцевому та обласному рівні вплинути на проблему ніяк не вдасться, потрібні зміни до законодавства. І багато роботи для правоохоронців, зокрема, затримання та арешти порушників, інакше ніяк», — зазначає Валентин Волошин, голова громадської ради при Державної екологічної інспекції в Закарпатській області.
Яким рубкам у Карпатах бути, й яким має бути наближене до природи ведення лісового господарства журналісти вирішили дізнатися у експертів. Наразі згідно з чинним законодавством, на території державних лісогосподарських підприємств області, підпорядкованих Державній агенції лісових ресурсів України та інших постійних лісокористувачів, найпоширеніші кілька видів рубок.
Деревостани в рубку головного користування намічаються лісовпорядною організацією під час проведення чергового лісовпорядкування. Ці рубки не можуть плануватись і проводитись у лісах національних парків і заповідників та інших лісових ділянках, що віднесені до природно-заповідного фонду.
Також проводять рубки формування й оздоровлення лісів: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов’язані з реконструкцією, ландшафтні; рубки догляду в молодняках, середньовікових і пристигаючих насадженнях (освітлення, прочистка, прорідження та прохідні рубки тощо — планові), та суцільні і вибіркові санітарні рубки.
У насадженні такі рубки намічаються відповідно до Санітарних правил у лісах України, на підставі матеріалів лісовпорядкування державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, територіальним органом Держлісагенції України, а також постійним лісокористувачем на підставі спеціальних обстежень і оцінки санітарного стану насадження та затвердженого у встановленому порядку плану проведення санітарно-оздоровчих заходів.
«Гірська екосистема Карпат має надзвичайну розгалужену мережу струмків, потоків річок та інших водних об’єктів, які існують завдяки цим гірським екосистемам, зайнята переважно лісами природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення, рекреаційно-оздоровчими та захисними лісами. Ці гірські екосистеми — надзвичайно вразливі. У зв’язку з тим, що ліси відіграють дуже багато важливих соціальних і екологічних функцій (водорегулювальні, протиерозійні, протизсувні, депонування вуглецю, збереження біорозмаїття, пом’якшення екстремальних стихійних явищ тощо), для Закарпатської області (як і для гірської частини Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей) найкращою системою лісогосподарювання є так зване наближене до природи ведення лісового господарства.
Воно передбачає уважний догляд і вирощування стійких (до стихійних природних явищ, шкідників і хвороб, техногенних та інших шкідливих впливів) лісів, частіші але менш інтенсивні вибіркові втручання в лісове середовище, вищу продуктивність лісів та якість деревини, постійний лісовий покрив і збереження біорозмаїття.
У Карпатах потрібно звести до мінімуму суцільні рубки лісу (застосовувати тільки суцільні санітарні рубки для усунення згаданих вище наслідків стихійних природних явищ, техногенних впливів та інших шкідливих впливів), із огляду на різке порушення такими рубками захисних і регулювальних функцій лісів і посилення негативних наслідків зміни клімату», — вважає Юрій Дербаль, інженер лісового господарства й експерт громадської організації «Форза».
Одна з найбільших проблем Закарпаття — незаконна вирубка лісу. Торік закарпатська поліція зареєструвала понад 90 фактів незаконної рубки лісу: найбільше (20) — у Рахівському та Тячівському (15) районах. Цьогоріч ситуація — ще критичніша. Як зазначили у прес-службі Головного управління з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, за два місяці цього року зареєстровано понад 30 звернень щодо незаконної вирубки дерев, із яких, зокрема, шість на Міжгірщині і п’ять — на Рахівщині.
На обласному рівні втручатися у питання вирубок лісів фактично неможливо, адже управління лісового господарства в Закарпатській області напряму підпорядковується Державній агенції лісового господарства. Щоб бодай якимось чином вплинути на ситуацію, у серпні 2015-го Геннадій Москаль, голова Закарпатської обласної державної адміністрації, підписав розпорядження про заборону вивезення кругляка за кордон.
1 листопада 2015 року заборона вивезення кругляка на експорт вступила в дію вже згідно з рішенням Верховної Ради України. Але масштаби впливу таких заходів на ситуацію з вирубкою дерев у карпатських лісах оцінити поки що нереально.

Вікторія Жуйко, Західна інформаційна корпорація

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply