Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»

Автор:

|

Лютий 27, 2019

|

Рубрика:

Поляки на Львівщині вшанували «жертв УПА та дивізії «Галичина»

У Бродівському районі Львівської області 24 лютого польська делегація та представники місцевої влади Львівщини вшанували жителів села Гута Пеняцька, котрі загинули у Другій світовій війні. Римо-католицькі, греко-католицькі та православні священики спільно відслужили службу за загиблими під час німецької військової операції. Близько сотні поляків прибули у на поминальну акцію на чолі з Адамом Квятковським, держсекретарем канцелярії президента Республіки Польща (РП). Були присутні також і члени польського товариства «Гута Пеняцька».
Представники Римо-католицької церкви попередили, що їхня акція не має політичного підґрунтя, їхньою метою є молитва. Проте з боку польської делегації не обійшлося без звинувачень українців у «вбивствах людей тільки через те, що вони були поляками».
Під час вшанування п. Квятковський зачитав листа від Анджея Дуди, президента РП, в якому йшлося про те, що «1944 року від рук спільників нацистів загинули жінки, чоловіки, старці та діти». Він уточнив, що «беззбройні поляки стикнулися з озброєними військовими». У листі польського лідера також йшлося про те, що вбивали «беззбройних поляків члени дивізії «Галичина» та УПА, котрі орудували на Волині, Поділлі та львівських землях». Наголошувалось, що «українські націоналісти перетворили у попіл польські села, костьоли й убили тисячі поляків через те, що їхньою єдиною провиною була польська мова і вірність традиціям та Вітчизні». У листі п. Дуди резюмувалося, що людей знищили «лише через те, що вони були поляками».
На заході був присутній і Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації. Він зазначив, що винними у вбивствах у Гуті Пеняцькій є «нацизм і комунізм», а український народ не причетний до того, що сталося.
«Мені дуже прикро, що через 75 років звучать звинувачення у бік українців. Провини нашого народу у цьому немає. Якщо є провина певних людей у тій трагедії, що сталася у Гуті Пеняцькій, то я б дуже просив, аби завжди слідували тим словам, які проголосили владики наших християнських Церков — католицької, греко-католицької та православної: «Прощаємо і просимо прощення». Ця формула є найкращою, щоб пам’ятати про ті сторінки історії, які були», — сказав керівник Львівщини.
Свою чергою, Малґожата Ґосньовська-Кола, представниця польського товариства «Гута Пеняцька», заявила, що її мати народилась у Гуті Пеняцькій і тут убили її родичів. Вона додала, що «поляки приїжджають сюди, бо це — їхній християнський і патріотичний обов’язок». Жінка повторила, що людей у Гуті Пеняцькій убили через те, що «вони були поляками», додавши, що «потрібно просити українців, щоб вони дбали про польські могили так, як дбають про українські у Польщі». Також п. Ґосньовська заявила, що українська влада повинна дозволити встановлювати полякам свої пам’ятники, бо це «християнський обов’язок». Вона додала, що «Польща не забуває про такі місця, як Гута Пеняцька».
А поруч із місцем вшанування жертв Другої світової війни розмістили стенд, де трьома мовами — українською, англійською та польською, йшлось про правдиву історію знищення Гути Пеняцької: «За словами старожилів, у часи Другої світової війни у Гуті Пеняцькій була організована добре озброєна польська боївка, яка здійснювала напади на українців із довколишніх сіл. Зокрема, добре відомими є факти жорстокого вбивства директора Ясенівської школи Івана Вавріна та його дружини, а також пароха з Ясенова, о. Мартина Балюти. На початку 1944 року Гута Пеняцька стала базою і для червоних партизанів, котрі орудували у цій місцевості. У лютому 1944-го після чергових диверсійних акцій, які здійснили польські бойовики разом із червоними партизанами, німецьке командування надіслало розвідувальний патруль у терени поблизу Гути Пеняцької. Двох німецьких військовослужбовців захопили польські бойовики та жорстоко закатували. Німецькі нацисти спланували відплатну каральну акцію. 28 лютого 1944 року німецькі підрозділи зайшли у село та спалили хати разом із тими цивільними мешканцями, котрі не встигли чи не захотіли покидати рідні домівки. Варто наголосити, що дізнавшись про каральну акцію червоні партизани та члени польської боївки покинули село, залишивши цивільних мешканців напризволяще. Зараз невідома достеменна кількість загиблих і закатованих німецькими нацистами мешканців Гути Пеняцької, а також точне місце могил, у яких вони були поховані. Для визначення реального числа загиблих, необхідно провести пошуково-археологічні дослідження».
Додамо, що 2005-го на місці, де колись було село Гута Пеняцька, відбулося відкриття реконструйованого пам’ятника, на якому вказано, що в селі закатували понад тисячу поляків. У лютому 2017 року цей пам’ятник підірвали невідомі особи, але його відновили коштом української громади.
Поруч із меморіалом закатованим полякам, який встановлений за кошти України, розташований пам’ятник українським жертвам окупаційних режимів. Їх вшанувала лише українська делегація, тоді як поляки, традиційно, проігнорували.
Цікаво, що поляків до знищеної Гути Пеняцької у неділю довозили на возах місцеві жителі с. Жарків Бродівського району. За неофіційною інформацією, вартість такої послуги становила 200 грн.
Охорону громадського порядку під час поминальних заходів у Гуті Пеняцькій здійснювали кілька сотень працівників Національної поліції та вибухотехніки. Провокацій не допустила Служба безпеки України.
Як писав «Міст», польський уряд раніше жорстко розкритикував слова Андрія Дещиці, Посла України у Варшаві, щодо необхідності відновлення знищених українських пам’ятників на території РП.
Також 1 листопада 2018-го в Польщі знищили могили українського священика та його родини. А 2017 року польські шовіністи зруйнували пам’ятник воїнам УПА, під яким виявили людські останки.
А вже наступного дня Посольство РП у Києві висловило Міністерству закордонних справ (МЗС) України ноту протесту в зв’язку зі «спробами релятивувати злочин у Гуті Пеняцькій». Про це заявила Єва Сувара, прес-секретар посольства.
Зокрема, польські дипломати протестували проти меморіальної дошки, встановленої 2018-го неподалік від пам’ятника жертвам, яка, на думку поляків, містить неправдиву інформацію про трагедії у Гуті Пеняцькій 1944 року. Також обурення в польському зовнішньополітичному відомстві викликав напис у місці пам’яті українців, які загинули в населених пунктах за 20 км від Гути, в якій йдеться про пам’ять українських жителів сусідніх сіл, убитих польськими шовіністами та радянськими партизанами.
Крім іншого, в ноті йдеться, що Польща відкрита до діалогу для роз’яснення історичних протиріч. «Посольство РП в Києві звернулося щодо цієї справи з нотою протесту в МЗС України, зазначивши, що місця пам’яті з таким текстом ставлять сумнів заявлену владою України політику добросусідства і примирення у відносинах із Польщею, а також просить українську сторону роз’яснити законність і обставини встановлення обох об’єктів», — повідомила п. Сувара.
Не змовчали й українські націоналісти. Вони вимагають від української влади скерувати РП ноту протесту через заяви польських чиновників. «24 лютого ц. р. у Бродівському районі біля пам’ятника на місці, де колись було село Гута Пеняцька, відбулися поминальні заходи, організовані місцевою римо-католицькою громадою. І вже вкотре на цьому місці з вуст високих посадовців РП лунали антиукраїнські висловлювання», — йдеться у в заяві об’єднаних сил націоналістів — Всеукраїнського об’єднання «Свобода», «Правого сектора», Конґресу українських націоналістів та Організації українських націоналістів.
Їх обурило, що польська офіційна делегація проігнорувала вшанування біля пам’ятника українцям-жертвам окупаційних режимів, який розташовано поруч. «Ми заявляємо, що звинувачення, які вже не вперше лунають від найвищих посадовців РП на адресу українського народу, є безпідставними та нічим не обґрунтованими. Вони принижують честь і гідність українців, розпалюють міжнаціональну ворожнечу, формують неґативний імідж України перед світовою спільнотою. Вважаємо, що такі заяви продовжують лунати на території нашої держави, оскільки немає належної реакції від української влади. Хочемо наголосити що історичні факти заперечують польську українофобську версію подій у Гуті Пеняцькій, яка є виплодом радянсько-польської пропаґанди. Питання кількості мирних жертв — поляків та українців, котрі проживали у Гуті Пеняцькій, невивчене, а на місці встановленого пам’ятника немає захоронень», — йдеться у зверненні.
Націоналісти вимагають: скерувати ноту протесту польському уряду у зв’язку з українофобськими висловлюваннями 24 лютого ц. р. в Гуті Пеняцькій; визнати персонами «нон ґрата» посадовців, котрі брали участь у цих заходах, зокрема, державного секретаря Квятковського; з метою встановлення історичних фактів (зокрема, кількості жертв) провести розкопки та дослідження за участі українських і польських фахівців; профінансувати роботи щодо встановлення на місці колишнього села Гута Пеняцька Меморіалу мирним українцям, котрі загинули в часи Другої світової війни, та облаштувати територію навколо нього; на урядовому рівні вимагати від влади РП відновлення знищених українських пам’ятників на території Польщі.

Марія Бойко, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply