Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Овочі гниють на полях

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

Овочі гниють на полях

Для України неврожай — лихо, урожай — теж лихо. А великий врожай, як виявилось, — узагалі біда. Селянам зараз вигідніше згноїти на полях те, що вони вирощували цілий рік. Фермер на Херсонщині чавить помідори руками. Їх убила не злива, не посуха, не шкідники і не хвороба. Вони стали жертвою величезного врожаю, на який не було попиту. В аґрарія з Київщини — те ж, що й у херсонського — над­урожай. Гектари кабачків, моркви, цибулі він поховав там, де виросли. Сіяти багато надихнув торішній дефіцит.

Теоретично врожай можна запропонувати вітчизняним переробникам, реалізувати через тендери, відвезти на базар, покласти в сховища й продати пізніше чи експортувати. Прем’єр-міністр Микола Азаров особисто опікувався тим, щоби такі базари відкрилися в обласних центрах. Утім, вони рятують лише дрібних фермерів. Бо там треба продавати з ваг, але ж неможливо так продавати 1 000 т! Звичайно, можна було би зберігати овочі в овочесховищах. Але комфортно перезимувати зможе лише п’ята частина вирощеного. Нові ж сховища, які поліпшують урядову статистику, зводять здебільшого великі гравці аґрарного ринку. Ангар для 3 тис. т картоплі — 1 млн USD! Дрібним фермерам не по кишені навіть оренда.

Аналітик Микола Верницький наголошує, що овочесховища будуватимуть тільки великі компанії, які можуть забезпечити закладання туди значних обсягів продукції. А виробництвом в Україні займаються дрібні компанії — отакий парадокс. Ще один варіант — продати за кордон те, що зайве вдома. Показовою стала цьогорічна ситуація зі збіжжям. Елеватори тріщали по швах, а уряд до жовтня тримав залізну завісу. Мито до 15 % із кожної тонни зупинило експорт.

Василь Нетудихата

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply