Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Операція «самоізоляція». Її дотримуються далеко не всі

Автор:

|

Квітень 15, 2020

|

Рубрика:

Операція «самоізоляція». Її дотримуються далеко не всі

Українці продовжують повертатися на Батьківщину. Хоча й не так масово, як раніше, але вони є. У лютому ц. р. вся країна спостерігала, як відбувають обсервацію в Нових Санжарах Полтавської області 72 евакуйованих із Китаю. Тепер же за тим, як поводяться сотні тисяч новоприбулих з-за кордону, не стежить практично ніхто.

Самосвідомість громадян
Багато людей і самі розуміють необхідність ізолюватися від суспільства. Приміром, Олег Сачук із Гощі Рівненської області, після тижневого відрядження в Італію вирішив самоізолювався на березі р. Горинь. Він розповідає, що заїжджав у цю країну на 200 км від кордону зі Словенією. Після того, як залишив вантаж у Києві, додому не повернувся, а поїхав до річки.
«З цією бідою жартувати не можна, краще перетерпіти десь. А хто ігнорує цю ситуацію, гірше робить для всіх. Сміху немає ніякого в цій ситуації, — розповідає водій-експедитор. — Я надивився на італійців, котрі ігнорували небезпеку, сиділи в піцеріях, людних місцях і в них почалося загострення. Тому вирішив, що побуду біля Горині. Жінка що купила в магазині, те й кинула в автомобіль і я поїхав. Якби в нас був будинок для людей, що приїжджають, умови, щоб люди могли перечекати. Але в нас такого немає».
На березі річки Олег Сачук встановив намет і столик. Спав в автомобілі. Мав газовий балон, пательню, баняк. Варити самому, каже, навчила дорога. Коронавірус у нього не виявили, тож чоловік щасливо повернувся додому.
А от тернополянину, котрий повернувся зі заробітків в Польщі, пощастило менше. Він хотів самоізолюватися, та рідні додому не пустили. Довелося ночувати на вулиці, а наступного дня звернутися за допомогою до поліції.
Іван Рибчак, заступник начальника Тернопільського головного управління Національної поліції, розповів, що правоохоронці спрямували заробітчанина в один із медичних закладів, призначених для громадян, котрі не мають де пройти самоізоляцію після повернення на територію України.
Також у с. Ракулове Одеської області дісталося й чоловікові, котрий нещодавно повернувся з Чехії додому на самоізоляцію. Його місцеві мешканці намагалися взагалі вигнати зі села. Односельці боялися, що 27-річний чоловік інфікований Covid-19, хоча той пройшов перевірку медиків, котрі підтвердили, що він здоровий. На місце інциденту приїхала поліція і виявила, що чоловік дотримується усіх вимог ізоляції. Після цього провели роз’яснювальну роботу зі селянами.

Нехтування небезпекою
Проте є люди, котрим на приписи начхати. Ось у Малині Житомирської області одна компанія вирішила гучно відсвяткувати повернення свого товариша з-за кордону. Після цього там зафіксували спалах епідемії коронавірусу. Про це розповів Віталій Бунечко, голова Житомирської обласної державної адміністрації. Подібний випадок стався й на Тернопільшині. У районному центрі Чортків люди, котрі повернулися з охопленої коронавірусом Італії, замість самоізоляції пішли до ресторану. «У той час, коли всіх українців закликають на період карантину самоізолюватися, особливо це стосується тих, хто повернулися з Європи, маємо приклад халатного ставлення заробітчан до карантину й інших людей», — відреагував на це Володимир Шматько, міський голова Чорткова. Тепер місто та область — не четвертому місці зі захворювання на Covid-19 в Україні.
Істерія часом штовхає людей навіть на жахливі вчинки. Зокрема, у Волинській області чоловік сильно побив свою дружину, а під час виклику «швидкої» заявив, що у неї температура, кашель і підозра на коронавірус. Коли на місце виклику прибула бригада медиків, то побачили, що жінка вся в синцях і насилу дихає. Лікарі ушпитатили постраждалу, а з чоловіком тепер працює поліція.
Та всіх переплюнула російськомовна київська газета «Весті», опублікувавши адреси будинків у Києві, де «виявили Covid-19». Невідомі спонукання, які змусили журналістів видання зробити те, що вже нагадує «полювання на відьом». Щоб люди стали палити оселі? Тим більше, що Служба безпеки України оголосила цей список фальшивкою. Але хто відповідатиме за цей злочин?
Щоб хоч якось втримати ситуацію під контролем, Міністерство цифрової трансформації України запустило застосунок «Дій удома», призначений для моніторингу режиму обов’язкової самоізоляції, на якій мають перебувати громадяни, котрі прибули з-за кордону з підтвердженням або підозрою на зараження Covid-19.
У разі ігнорування цього режиму, Національна поліція отримала право штрафувати порушників.
Мобільний додаток «Дій удома» протягом дня упродовж двох тижнів має надсилати зареєстрованим користувачам до десяти push-повідомлень. У відповідь на них треба робити своє фото, під час здійснення якого вмикатиметься зчитування геолокації пристрою, на якому встановлена програма.
Застосунок необхідно встановлювати на стільниковий телефон користувача лише в тому разі, якщо працівники державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю встановлять, що людина потребує самоізоляції. Таку людину реєструють у відповідній інформаційній системі як ту, що потребує самоізоляції.
Після встановлення програми користувач має авторизуватися за допомогою номера телефону, за яким його внесли до відповідного реєстру осіб, котрі потребують карантину. Підтвердження номера телефону відбувається за допомогою sms-повідомлення з паролем для входу.
Наступним кроком користувач заповнює інформацію про місце самоізоляції. Після того, як людина підтвердила своє прибуття в місце ізоляції, вона робить і надсилає після оповіщення своє фото через відповідну функцію в застосунку. Повідомлення про необхідність зробити фотопідтвердження приходить людині у випадковому проміжку часу. Світлини, які людина надсилає під час карантину, перевіряють на відповідність за допомогою штучного інтелекту. Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, повідомив, що застосунок уже доступний для Android, iOS ще на модерації.
Також за дорученням Віктора Ляшка, керівника робіт із ліквідації наслідків медично-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня, в усіх областях України створили мобільні бригади, які виїжджають на виклик сімейного лікаря, екстреної медичної допомоги й інших медичних працівників до пацієнтів із підозрою на Covid-19 для збирання зразків на проведення досліджень у лабораторії.

Спокуса зловживання
Надзвичайна ситуація в Україні стала напрочуд спокусливою для прихильників диктатури. А декотрі правоохоронці й узагалі відчули власну безкарність. Багато галасу наробило відео, на якому цілий гурт поліціянтів відловлював одного плавця, котрий хотів доплисти до гідропарку в Києві. З усіх реґіонів надходить інформація про свавілля правоохоронців.
Відтак Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (УМДПЛ) у співпраці з доброчинною організацією «Галицька громада» розпочала моніторингову кампанію щодо дотримання поліцією прав і свобод громадян при здійсненні контролю за виконанням карантинних обмежувальних заходів.
«У непростий час карантинних обмежень, як ніколи важливим є неухильне дотримання прав і свобод людини, особливо з боку правоохоронних органів, — йдеться в заяві активістів. — Звісно, ми розуміємо, в якому непростому становищі наразі опинилася поліція. Проте, й у кризовій ситуації вони повинні так само неухильно діяти у суворій відповідності до діючих нормативно-правових актів, насамперед Конституції та законів України».
УМДПЛ планує налагодити донесення до суспільства, медійників і керівництва правоохоронних відомств інформацію про реальний стан справ із цього питання та напрацювати рекомендації щодо покращення ситуації в цій царині.
«Моніторинг плануємо здійснювати за кількома напрямками: порушення прав громадян (у т. ч. приватних підприємців, фізичних і юридичних осіб) при притягненні до відповідальності за порушення правил карантину; ефективність і пропорційність дій поліції з контролю за дотриманням карантинних заходів; дотримання поліцією карантинних заходів щодо затриманих у кімнатах для затриманих при відділах поліції й ізоляторах тимчасового тримання; дотримання поліцією карантинних заходів при виконанні службових обов’язків, у т. ч. під час приймання громадян у підрозділах поліції; дотримання прав і безпеки працівників поліції в умовах карантину», — йдеться в повідомленні асоціації.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply