Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Незвичний фах — гідроархеолог

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

Незвичний фах — гідроархеолог
Дмитро Кобалія (праворуч)

Нещодавно українські археологи завершили дослідження затонулих суден біля Хортиці. Як саме вони працювали під водою?
— Ми досліджували три судна періоду російсько-турецької війни 1736-1739 рр., — розповідає Дмитро Кобалія, підводний археолог, голова відділу охорони пам’яток заповідника «Хортиця». — Наразі ці кораблі підіймати на поверхню не планують. Ми ж пірнали у Дніпро, аби провести фото- та відеофіксацію пам’яток, здійснили опис суден. Наступного року внесемо кораблі до реєстру нерухомих пам’яток України. Обов’язково створимо тривимірну модель кораблів.
— Чому археологи вирішили працювати взимку?
— У цей час вода зазвичай прозоріша, бо холодніша, — пояснює дослідник. — Щоправда, цього року дуже тепла зима, вода мала температуру +7, а прозорість — лише 1,5 м. Занурювались ми на глибину 4-8 м.
При зануренні взимку археологи одягають спеціальний гідрокостюм. Разом із балонами, масками, ластами й іншими потрібними речами для роботи під водою його вартість становить від 2 тис. USD. Літній варіант — трохи дешевший: від 1 тис. до 1,5 тис. USD.
— Коли працюємо на великих глибинах, 30-40 м під водою, то безпечний період перебування там — усього 14 хвилин, — ділиться підводний археолог. — А от на менших глибинах можна працювати і по кілька годин. Час перебування під водою залежить і від інтенсивності роботи: якщо треба копати мул, то археолог витрачає більше зусиль, ніж коли просто відчищає корпус. А майже всі об’єкти, які досліджуємо, занурені у шар піску та мулу. Такий «консервант» допомагає судну не розсипатись під впливом водної течії.
Переважно гідроархеологи працюють руками, однак, як і їхні колеги на землі, використовують шпателі, лопатки тощо. Також вони мають ежектори — спеціальні струменеві пилососи, які втягують мул, а з другого боку, за 5-6 м від розкопу, викидають.
Підводною археологією чоловік займається вже 25 років.
— Діставав з води снаряди, гранати, навіть пістолет-кулемет ППШ. А от коштовні речі трапляються рідко, — каже він. — Їх розкрадають чорні археологи — беруть цінні мечі, монети, інші раритети. Якщо цього не зупинити, втратимо чимало цінностей. Нас, підводних археологів, може, всього 15 в Україні, а грабіжників — сотні.
Насамкінець гідроархеолог розповідає про курйози у роботі.
— Торік ми піднімали бригантину біля Хортиці, працювали кілька місяців, — пригадує він. — Утома була шаленою. Колега працював із ежектором, і в ньому закінчилось пальне. Поки інший заправляв порохотяг, археолог на 10-15 хвилин заснув під водою! На щастя, вчасно очуняв. Адже вода помилок не пробачає — треба бути вкрай обережним і дотримувати правил безпеки.
Розмовляла Олена Ковальська, «Експрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply